Copilărie fără zile libere

alte fotografii:

Antrenorul care l-a format pe Tătăruşanu dezvăluie că pe perioada cît actualul stelist era la şcoală, se antrena în fiecare zi de la ora 6:00 dimineaţa

Acum doi ani şi jumătate era în Divizia C, la Juventus Colentina. Acum e la Steaua şiface parte şi din lotul lărgit al lui Răzvan Lucescu la echipa naţională. Ciprian ătăruşanu a împlinit 24 de ani luna trecută şi viitorul sună bine pentru cel pe care Steaua a plătit nu mai puţin de 1,5 milioane de euro pentru a-l transfera de la Gloria Bistriţa. Trecutul lui Tătăruşanu însă a fost plin de obstacole. Dezvăluie acest lucru Ion Matăoanu, antrenorul care l-a format pe goalkeeper-ul Stelei.

"De descoperit l-a escoperit Constantin Trocan, iar eu l-am preluat cînd avea doar 11 ani". Tătăruşanu era la Clubul Sportiv Şcolar nr. 2 din Bucureşti. "Avea un fizic destul de dezvoltat pentru vîrsta lui. Eu am ştiut de la început că o să-l fac portar, însă el vroia să fie atacant. L-am bagat în atac de cîteva ori, însă şi-a dat seama singur că nu este de el şi s-a retras în poartă".

Şi cum orice fotbalist ajuns în tricoul echipei naţionale are în spate un secret, pentru Tătăruşanul acesta se referă la copilăria lui. "Nu prea a avut-o. Iarna, noi făceam ntrenament în sală, aproape în fiecare dimineaţă, de la ora 6:00. Era un copil conştiincios. Niciodata nu a lipsit, chiar dacă aveam şi cîte 3 antrenamente pe zi, iar cînd nu aveam şedinţe de pregătire îi ofeream cîte două-trei mecirui pe zi, la 3 grupe de vîrste diferite", a adăugat Matăoanu.


Un lucru mai puţin cunoscut despre Tătăruşanu este acela că la sfîrşitul lui 2006 a fost la un pas să parafeze un acord cu rivala de moarte a Stelei, Dinamo.

”Mircea Rednic m-a remarcat la un meci de Cupa României disputat între Juventus şi Unirea Urziceni. Apoi, timp de aproape două luni, între octombrie şi decembrie 2006, m-am pregătit alături de lotul lui Dinamo”, îşi aminteşte Ciprian, apoi explică de ce nu a dat curs propunerii de a deveni jucătorul grupării din Ştefan cel Mare: “La scurt timp s-a oficializat transferal lui Lobonţ, iar negocierile dintre mine şi club s-au împotmolit. Am ales să plec, decizia mi-a aparţinut 100% şi nu regret. N-aş fi rezolvat nimic dacă mergeam acolo să mă uit cum apără alţii”

Tătăruşanu a ajuns în cele din urmă la Gloria Bistriţa, unde s-a impus rapid şi a devenit titular în faţa experimentatului Albuţ. Remarcat de Steaua, goalkeeperul a semnat la începutul lui 2009 cu roş-albaştrii, care i-au permis să evolueze încă o jumătate de an pentru ardeleni deşi plătiseră 1,5 milioane de euro!


Data naşterii: 09.02.1986
Debut în Liga I: 05.08.2007, Rapid - Gloria Bistriţa 2-2
A jucat la: Juventus Bucureşti (2003-2006), Gloria Bistriţa (2007-2009), Steaua (2009-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 53 / 0
Debut la echipa naţională: -
Meciuri/goluri la echipa naţională: -

Bogdan Lobonţ are, la 32 de ani, un CV impresionant, dar şi...
» continuare

1077 voturi

Antrenorul care l-a format pe Tătăruşanu dezvăluie că pe...
» continuare

530 voturi

Costel Pantilimon, goalkeeperul lui Poli Timişoara şi al...
» continuare

548 voturi

La 29.03.2010 09:04:09, maryk a spus:

bravo cipy esti cel mai bun portar din tara, cu tine in poarta luam campionatul;)

La 29.03.2010 01:21:19, ernest a spus:

Tatarusanu este un portar extraordinar

La 28.03.2010 19:19:28, Naerol a spus:

Tatarusanu este cel mai bun portar din tara.Nici nu se poate face o comparatie intre el si pantelimon.lung jr sau lobont

La 28.03.2010 19:17:21, Alex a spus:

Pt "anotak" taci dhreaq de oltean phrwoost cu juniorul vostru .nu vezi ca retrogradati? mai aveti si tupeu sa propuneti jucatori la nationala,voi aveti mai multe goluri primite decat date si suferiti cu portarul,trzitiva dhreaq din betie si reveniti la realitate

La 28.03.2010 18:55:07, anotak a spus:

poate lung jr.,caci dintre cei trei enumerati,nu cred sa se ridice careva la nivelul asteptarilor.

La 28.03.2010 18:42:00, bdvayu a spus:

Cipri e cel mai tare portar din tara ! Pantilimon e prea lent ca sa aiba vreo sansa in fata lui,iar lobont deja e batran si nu prea mai apara .Forzza Cip

La 28.03.2010 18:11:12, olimpia a spus:

intradevar tatarusanu merita sa fie numarul unu ca portar,e serios si nu a facut asemenea gade precum rufay! nu stiu de ce Stoichita il mai baga pe zapata cand are asemenea tanar de perspectiva.Gigi sa-si mai tina gura parca ar fi muiere atatea stie. E europarlamentar sa nu mai iasa public ,sa jigneasca jucatorii. Si voi jurnalisti aveti partea voastra de vina. Mereu atacati Steaua, mai tineti-va gura1

La 28.03.2010 16:42:31, mucea a spus:

Pt "cris" bai tata daca tu ai ajuns sa-l compari pe Tatarusanu cu Coman esti dus rau.Tatarusanu ii da clasa lui Coman la Orice ora din noapte si din zi

La 28.03.2010 16:39:19, Ionut a spus:

Tatarusanule esti un portar cu mult potential,poti ajunge la o echipa precum Manchester sau Chelsea.Fi mai concentrat in poarta si ai mai multa incredere in tine,si inca ceva nu mai sta asa iesit din poarta fa-ti treaba ta dai dreaq pe fundasi ca-ti iei goluri ca ala de la urziceni si lumea te scoate pe tine vinovat

La 28.03.2010 16:35:54, cris a spus:

ce-i si aberatia asta cu Tatarusanu?Pai de Dani Coman ce ziceti?

La 28.03.2010 14:57:35, Bonieklide a spus:

Super portar Tatarusanu,daca sodajul ar fi corect el ar trebui sa gastige detasat

La 28.03.2010 14:52:22, florin a spus:

cip, nu-i baga in seama pe dusmani. Vlad, frate, de ce nu te duci tu sa injuri in alta parte? Aici e de bine, nu cu laturi! Hai steaua! diseara egal la urziceni!

La 28.03.2010 13:03:45, Vlad a spus:

cipi, esti praf, tata! iei goluri peste tine, de parca ai avea 1.50 si nu aproape 2 metri!

La 28.03.2010 12:27:33, goris a spus:

cipi, tu ar trebui sa castigi, indiferent cu cine te bati. Eu te vad la antrenamente si stiu de ce esti in stare. trebuie sa primesti mai multa incredere si atunc... Cum fac sa intru si eu in echipa aia care va juca impotriva legendelor?

1 2

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa - denizli kiralik apart - istanbul vidanjor firmalari