Copilărie fără zile libere

alte fotografii:

Antrenorul care l-a format pe Tătăruşanu dezvăluie că pe perioada cît actualul stelist era la şcoală, se antrena în fiecare zi de la ora 6:00 dimineaţa

Acum doi ani şi jumătate era în Divizia C, la Juventus Colentina. Acum e la Steaua şiface parte şi din lotul lărgit al lui Răzvan Lucescu la echipa naţională. Ciprian ătăruşanu a împlinit 24 de ani luna trecută şi viitorul sună bine pentru cel pe care Steaua a plătit nu mai puţin de 1,5 milioane de euro pentru a-l transfera de la Gloria Bistriţa. Trecutul lui Tătăruşanu însă a fost plin de obstacole. Dezvăluie acest lucru Ion Matăoanu, antrenorul care l-a format pe goalkeeper-ul Stelei.

"De descoperit l-a escoperit Constantin Trocan, iar eu l-am preluat cînd avea doar 11 ani". Tătăruşanu era la Clubul Sportiv Şcolar nr. 2 din Bucureşti. "Avea un fizic destul de dezvoltat pentru vîrsta lui. Eu am ştiut de la început că o să-l fac portar, însă el vroia să fie atacant. L-am bagat în atac de cîteva ori, însă şi-a dat seama singur că nu este de el şi s-a retras în poartă".

Şi cum orice fotbalist ajuns în tricoul echipei naţionale are în spate un secret, pentru Tătăruşanul acesta se referă la copilăria lui. "Nu prea a avut-o. Iarna, noi făceam ntrenament în sală, aproape în fiecare dimineaţă, de la ora 6:00. Era un copil conştiincios. Niciodata nu a lipsit, chiar dacă aveam şi cîte 3 antrenamente pe zi, iar cînd nu aveam şedinţe de pregătire îi ofeream cîte două-trei mecirui pe zi, la 3 grupe de vîrste diferite", a adăugat Matăoanu.


Un lucru mai puţin cunoscut despre Tătăruşanu este acela că la sfîrşitul lui 2006 a fost la un pas să parafeze un acord cu rivala de moarte a Stelei, Dinamo.

”Mircea Rednic m-a remarcat la un meci de Cupa României disputat între Juventus şi Unirea Urziceni. Apoi, timp de aproape două luni, între octombrie şi decembrie 2006, m-am pregătit alături de lotul lui Dinamo”, îşi aminteşte Ciprian, apoi explică de ce nu a dat curs propunerii de a deveni jucătorul grupării din Ştefan cel Mare: “La scurt timp s-a oficializat transferal lui Lobonţ, iar negocierile dintre mine şi club s-au împotmolit. Am ales să plec, decizia mi-a aparţinut 100% şi nu regret. N-aş fi rezolvat nimic dacă mergeam acolo să mă uit cum apără alţii”

Tătăruşanu a ajuns în cele din urmă la Gloria Bistriţa, unde s-a impus rapid şi a devenit titular în faţa experimentatului Albuţ. Remarcat de Steaua, goalkeeperul a semnat la începutul lui 2009 cu roş-albaştrii, care i-au permis să evolueze încă o jumătate de an pentru ardeleni deşi plătiseră 1,5 milioane de euro!


Data naşterii: 09.02.1986
Debut în Liga I: 05.08.2007, Rapid - Gloria Bistriţa 2-2
A jucat la: Juventus Bucureşti (2003-2006), Gloria Bistriţa (2007-2009), Steaua (2009-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 53 / 0
Debut la echipa naţională: -
Meciuri/goluri la echipa naţională: -

Bogdan Lobonţ are, la 32 de ani, un CV impresionant, dar şi...
» continuare

1077 voturi

Antrenorul care l-a format pe Tătăruşanu dezvăluie că pe...
» continuare

530 voturi

Costel Pantilimon, goalkeeperul lui Poli Timişoara şi al...
» continuare

548 voturi

La 18.10.2012 02:38:38, jjoReLtLHeR a spus:

The Europa League definitely has a place in European ftolbaol. It gives the likes of Boro, Spurs & Fulham a taste of European ftolbaol, in Tottenham's case preparing them for this season's Champions League campaign. I dare say Spurs wouldn't be doing half as well in a group containing Werder Bremen, Twente & the reigning European Champions if the vast majority of the team had little or no experience of European ftolbaol.

La 15.10.2012 14:21:02, VTKzrlhfhLtcG a spus:

Haha, shouldn't you be charging for that kind of knoweldge?!

La 16.09.2012 20:43:02, CEeGxaqeYxmy a spus:

Uite Arhi, chiar am scris een urmă cu ce2teva minute un aiotcrl despre presa de sport de la noi și patronii echipelor de fotbal. Dacă ai plăcerea să arunci un ochi een cazul stelei, cel puțin, sigur așa e p.s. poți șterge cometariul ăsta, să nu zică careva că mi-am pus link la tine să depășesc cancan-ul la numărul de unici

La 29.11.2011 13:10:41, edi andrei a spus:

tatarusanu e bun lobont si pantilimon uuuuuuuuuuuuu

La 28.08.2011 20:12:53, marian a spus:

tatarusanu ie mai bun si ca lobont si ca pantelimon

La 21.11.2010 22:07:04, dragos a spus:

pantilimon mistret cu capu de salubris si tataruseanu e cel mai bun lupta tataruseanu

La 21.11.2010 22:04:40, dragos a spus:

caca pantilimon craciun dragos prostalan

La 21.11.2010 13:41:08, dragos a spus:

pantilimon inalt si prost

La 21.11.2010 13:37:20, sebastian a spus:

tataruseanu lupata esti cel mai bun portar din cei care sunt lupta

La 21.11.2010 13:34:38, sebastian a spus:

tataruseanu e cu noi lupta

La 24.04.2010 14:49:54, u craiova a spus:

silviu lung jr :X:X:X:x

La 24.04.2010 10:02:15, juvete a spus:

ati bagat 3 gafeori, unii dintre cei mai mari din cate au avut liga1. lobont e portar de linia portii, nu iese pe centrari iar cand o face gafeaza impardonabil. tatarusanu. un transfer ratat, multi bani aruncati pe geam de gigi si multe meciuri pe tusa. k si pantilimon scapa des sapunul din mana. portari cu gauri in palme. unde sunt coman si lung jr., cei mai in forma portari ai romaniei? coman este cel cu experienta si valaore alaturi de care un lung jr. ce poate fi asemanat f. mult cu tatal sau, poate creste in valoare. nu ca tin cu craiova insa lung jr. are acea nebunie, tupeu in joc, apare de unde nu te astepti iar cu tentaculele sale k de caracatita sufla mingiile ce plutesc deasupra capetelor atacantilor adversi. reflexe de felina si inteligenta unui animal de prada. pt mine lung jr este cel mai bun jucator al generatiei sale iar in scurt timp va deveni al doilea capitan al "nationalei" din familia lung.

La 23.04.2010 11:07:55, Del Piero a spus:

Scoateti-l pe asta de aici ca numai legenda nu o sa ajunga!

La 06.04.2010 13:24:25, fanatic a spus:

asta nici makar nu e titular meci de meci. silviu lung jr si dani coman unde sunt? rusinica !!

La 04.04.2010 18:39:01, tatarusanu portar excelent? a spus:

ba voi va uitati macar la meciuri inainte sa scrieti tampeniile astea pe aici? din 10 meciuri la gloria & steaua in 8 o comitea grav.

La 04.04.2010 14:11:03, vorba ta :)) a spus:

hehehe ce comentarii ...bv tatarusanuu ... esti un portar bun ...dar orcum nu o sa ia steaua campionatu ...pana nu pleaca ciobanu ...!!!X(X(X(X(X(X

La 03.04.2010 12:09:08, Andrei a spus:

Bravo Tatarusanu iesi la Brasov ai facut un meci de numa 10 bravo tie hai ca ii iei locu la Zapata deja.

La 01.04.2010 13:49:30, costy a spus:

coman e un ratat..

La 01.04.2010 12:15:40, Alin a spus:

E rusinos ca Tatarusanu a fost nominalizat aici. Este un portar incredibil de slab. A gafat mereu la Gloria si continua in aceeasi masura la Steaua. Pentru cei care il sustin, cate meciuri are acest "mare" portar la Steaua? Silviu Lung Jr. e mult, mult peste el. La fel si Coman, Pantelimon sau Lobont. Nu cred ca este intre primii 7 portari romani.

La 31.03.2010 22:02:19, dany a spus:

oricum eu as mai vrea sa fie un nou ducadam la steaua si sa batem pe barcelona...ar fi o minune mare...steaua este o echipa buna dar daca oieru' ala de becali nu ia un antrenor bun...bergodi era bun dar la dat afara oieru' ala ca la dat afara din vestiar frate...da ce patronu' ii antrenaza ? nare nik un drept sa intre in vestiar si sa dea el ordine..

La 31.03.2010 21:58:59, dany a spus:

dinamo e o echipa proasta....lobont are un CV bun dar daca face gafe nu mai are nevoie de "CV" ala "bun"...

La 31.03.2010 20:29:47, kape9 a spus:

Tatarusanu

La 30.03.2010 09:29:52, rica a spus:

Sunt foarte fericit ca Tatarusanu este portarul Stelei.Forza Steaua.Forza Tatarusanu

La 30.03.2010 08:45:25, floryn1986 a spus:

tinand cont de varsta si felul in care se comporta pe teren VIZIUNE PRIZA LA MINGII TATARUSANU ESTE VIITORUL PORTAR AL NATIONALEI

La 29.03.2010 23:08:55, klovn a spus:

Forza Tatarusanu,tine-o tot asa si vei ajunge sa joci in fiecare an in Champions League

La 29.03.2010 23:07:22, KUNN a spus:

Ciprian Tatarusanu este un super portar,deasemenea are si un super caracter la fel ca fratisu Sorin

La 29.03.2010 20:55:12, aveti un trecut fals a spus:

dinamo aranja meciurile si voi stelistii adunati cei mai buni jucatori din romania cu arcanul...ex. giga popescu care dupa ce v-a fentat sa scape de armata a fugit din cantonament si a fost dat in urmarire generala la politie si securitate...dobrin a semnat cu craiova si securisti l-au mutat fortat inapoi la arges...singura voastra valoare e Lacatus.....si atat

La 29.03.2010 20:42:31, bai topitilor a spus:

ba lasati draq fifa (unde tataruseanu are valoare) ne jignitzi inteligentza cu asemenea nominalizare...pandurii au avut un singur sut spre poarta si tataruseanu a scapato in corner..vai de steaua lui .portar mediocru...si bouveanu care il injura pe lung jr. eu unu nu imi aduc aminte de vreo eroare recenta a lui silviu si spre deosebire de petarda pantelimon care numai prinde echipa si tatacuriceanu ..este titular

La 29.03.2010 20:24:15, GABY FCSB a spus:

Cel mai bun portar roman la ora actuala,pacat ca esti putin cam neglijent in unele momente de exemplu la Medias cand ti-a dat Parvulescu goll dar tot ramai NR 1;)

La 29.03.2010 20:16:53, cristi a spus:

esti cel mai bun iti urez succes in continuare si sa nu pleci de la fc steaua secces!

La 29.03.2010 20:07:52, Cipry a spus:

esty cel mai bun dintre tinerii Romaniei si u ar trebui sa castigi !Succes!!!

La 29.03.2010 19:58:55, stefanel a spus:

ar trebui sa castige k este tanar si are tot viitorul inainte...plus de asta la steaua trebuie sa-l joace mai mult pe el decat pe zapata...dar tot trebuie sa fii mai sigur pe tine cand joci...bafta

La 29.03.2010 19:10:00, alx a spus:

Tatarusanule esti cel mai bun portar roman la ora actuala.Nu fi suparat daca nu vei castiga acest sondaj deoarece sunt 100% sigur ca nu este corect

La 29.03.2010 19:01:59, fansteaua a spus:

tatarusanu va fi viitorul romaniei;)

La 29.03.2010 18:05:11, love a spus:

Tatarusanu e prea smecher pt campionatul asta,la cum apara daca o tine tot asa intr-un an va ajunge la o super echipa

La 29.03.2010 17:52:53, ada a spus:

TATARUSANU E cel MAi bun

La 29.03.2010 17:41:05, raluca a spus:

pt astia care il vorbesc de rau pe tatarusanu,ar trebui sa se gandeasca la faptul ca pt un portar care in ultima vreme a fost mai mult rezerva se descurca de minune... eu cred ca daca va ramane titular va da randament..

La 29.03.2010 17:22:12, lil mo a spus:

Parerea mea este ca Tatarusanu are cel mai mare potential dintre toti portarii romani

La 29.03.2010 15:46:52, votat a spus:

votez tatarusanu

La 29.03.2010 15:23:08, pss a spus:

BOICOTATI-L PE CIOBAN! Cand vedeti personajul la TV, schimbati canalul. Nu mai cititi articolele in care apare. Starpiti cancerul!

La 29.03.2010 15:04:08, Marian a spus:

Pt "co" sa-ti iau fhamiglia in phwoola de nhenhorocit,mortaciune ambulanta esti tu cu mhataa si cu tot neamul tau de rhethardati

La 29.03.2010 15:02:06, cucu a spus:

La ce calitati are Ciprian ,cu munca ,seriozitate va ajunge un super portar la o super echipa.Daca ramane titular de acum incolo la Steaua si nu-l mai critica Gigi aiurea in maxim 2 ani il va cumpara o echipa mare

La 29.03.2010 14:31:51, alexey a spus:

e bun,mai bun decat pantiliomon,cam ca si lobont si coman dar la steaua zapata e mai bun dar ghinionist......(are timp ciprian)

La 29.03.2010 13:03:58, co a spus:

varza stai jos tatarusanule...mortaciune ambulanta

La 29.03.2010 12:44:23, profeanu a spus:

felicitari Tatarusanu are valoare dar este putin fricos dar asta este ceva trecator in timp sper sa ajunga la un nivel mai mare am fost colegi si stiu de ce este in stare este unul din putini fotbalisti seriosi care a ajuns fotbalist fara sa impinga spaga cea ce la noi in tara este normal in 3-4 ani o sa avem nationala de culoare ca nu o sa mai avem de unde selectiona

La 29.03.2010 12:02:09, MaXxFCRB a spus:

m.u1e tie si lu steaua :) mori ! oaie :x

La 29.03.2010 11:38:56, Katy a spus:

Un portar foarte bun si de viitor :)...Mult succes in continuare Tatarusanu ;). Fortza Steaua:X:X:x

La 29.03.2010 10:09:45, Cri a spus:

un portar de valoare medie si atat

La 29.03.2010 10:07:26, Cristina . steaua 4ever a spus:

Tatarusanu ! Respect pentru tine ! Da , normal , tu ar trebui sa fii titular , stim cu totii de ce esti in stare si patronul ar trebui sa te puna titular dar e prea inapt . fortza steaua .

La 29.03.2010 09:04:09, maryk a spus:

bravo cipy esti cel mai bun portar din tara, cu tine in poarta luam campionatul;)

1 2

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare