Băiatul care vorbea cu mingea

In prima divizie, Sorin Cirtu a jucat numai la Universitatea Craiova. Nu i-a lipsit mult sa aiba o medie de un gol inscris la doua partide jucate

In prima divizie, Sorin Cirtu a jucat numai la Universitatea Craiova. Nu i-a lipsit mult sa aiba o medie de un gol inscris la doua partide jucate

alte fotografii:

  • Pasiune
  • Dedicare
  • Fair-play
  • Data nasterii
  • 12.11.1955
  • Meciuri / goluri
    in Liga 1
  • 283 / 107
  • Meciuri / goluri
    echipa nationala
  • 7 / 0

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi drum. Mi-aş dori să am mintea de acum. Mi-aş dori să fiu mai tînăr". Cum a început  drumul pe care l-ar fi repetat Sorin Cîrţu? Simplu, neted. Cu fotbalul în curtea şcolii, la 11 ani, apoi la juniorii Universităţii, selectat de Gelu Scăeşteanu. Unde, povestea într-un interviu, a avut un incident cu un balon, pentru că "eram cu figuri pe mine". La un antrenament, mingea a ajuns în mijlocul străzii, Cîrţu s-a dus după ea şi, în loc s-o culeagă şi s-o aducă în teren, a început să discute cu ea, s-o invite la o plimbare şi s-o dribleze galant spre trotuar. Mingea a ricoşat înapoi în stradă, a apărut o maşină şi bum! A primit "cîteva castane" de la antrenor. S-a supărat şi s-a mutat la Şcoala Sportivă. Pînă la urmă, a ajuns tot la Universitatea şi a jucat acolo zece ani. Pe care îi ştie pe de rost, fiecare meci, fiecare gol din cele 107.

Trata fiecare balon ca pe "o misiune imposibilă", cum ar spune acum, ca antrenor chemat să salveze o echipă sau alta. Ceea ce exteriorizează acum, pe margine, prin gesturi sau prin vorbe, exterioriza cu mingea la picior pe teren. Jucătorul Sorin Cîrţu nu intră în tipare. Nu intră decît în propriul tipar: "sînt un paradox de fotbalist". De ce? Pentru că e un caz rarisim de atacant, care preferă o bară incredibilă în locul unui gol uşor.

Spectacolul înainte de toate! Dribling după dribling după dribling pe banda stîngă, niciodată la fel, niciodată previzibil. Pentru public, pentru plăcere. Plus trei titluri de campion al României, patru Cupe cu Universitatea şi gloria secretă de a-l fi "antrenat" pe Duckadam pentru finala de la Sevilla. Într-un meci Craiova - Steaua, din primăvara lui 1985, scor 5-2, Cîrţu a marcat de patru ori. A executat şi penaltyul acordat oltenilor, dar, de data asta, Duckadam a apărat. Peste un an, avea să apere patru la rînd. Vorba lui Cîrţu cînd a împlinit 50 de ani, "şi în viaţă, şi în fotbal, lucrurile se precipită".


Debut în Liga I: 22.08.1976, Progresul - U Craiova 1-5
A jucat la: U Craiova (1973-1974, 1976-1986, 1989), Electroputere (1974-1976, 1987-1988)
Debut la echipa naţională: 14.10.1979, USSR - România 3-1
Palmares:
- două titluri de campion al României cu U Craiova ('79-'80, '80-'81)
- 4 Cupe ale României cu U Craiova ('76-'77, '77-'78, '80-'81, '82-'83)

A fost marcatorul numărul 1 al campionatului 2008-2009. Ştim...
» continuare

1739 voturi

Marius Niculae, căpitan şi emblemă a clubului Dinamo, are...
» continuare

1253 voturi

Viscofil, Sfîntul Pantelimon, Rapid II, Rocar, Rapid, FC...
» continuare

1456 voturi

La 18.10.2012 00:55:04, XlIlRrtHnamCUMeKw a spus:

1. Nu am ratat capela, am ratat intarrea in Muzee cu totul. :)) Am ajuns la poarta la fix si nu ne-a mai lasat sa intram. Asta era pe 24 decembrie, iar pe 25 si 26 era inchis, noi plecand pe 26. :D Convenabil, nu? :D2. Nu am luat niciun bilet dinainte. Mai bine, nu vezi ca n-am fost in stare sa ajungem la timp ? :)))) Mai ramaneam si cu banii platiti de pomana :P3. Preturile nu sunt din 2008, le-am cautat actualizate pe net. Sunt sa zicem din 2010, anul asta eventual poate au 1-2 euro maxim in plus.In rest, iti multumesc mult ca ai citit peripetiile din Franta si ma bucur ca te-ai amuzat :) Asta era ideea oricum! :)Daca mai ai alte intrebari, fara nicio problema scrie un comentariu ceva... Iar daca nu, eu iti zic vacanta placuta de pe acum! :)

La 27.04.2010 09:03:22, Iuliana a spus:

FOTBALUL de pe " maidanul din Craiova " a deschis drumul echipelor romanesti spre fotbalul mondial . Nu trebuie sa fi OLTEAN ca sa poti recunoaste asta .

La 27.04.2010 08:47:37, Ene II a spus:

SORINE DRAGA, fotbalul mondial nu se joaca pe maidanul din Craiova.

La 26.04.2010 22:21:05, Tristar a spus:

<<Ca echipă şi jucători, C-va anilor 1979-83 a fost peste Steaua 1986,nu există comparaţie!Diferenţa e că Steaua a fost ajutată, Ştiinţa sabotată...>> Bai DELCEA, ne crezi prosti?! Cine a sabotat-o pe "Stiinta"? Paunescu? Comitetu' Judetean de Partid Dolj? Ceausescu? Fraiere! Daca nu se lauda olteanu' putin, nu se simte bine. Steaua a luat CCE, Supercupa Europei si, pentru mine, si Intercontinentala! A mai jucat o finala si o semifinala de CCE! Craiova o semifinala. Duckadam mai bun decat Lung (primul a aparat 4 penaltiuri, al doilea a luat 4 goluri, in finale de C.L.,la Steaua); Motatei mai puternic decat Negrila; Belodedici (2 CCE cu ecipe diferite)peste Stefanescu; Bumbescu peste Tilihoi (ti-o spune un brailean); Barbulescu= Ungureanu; Boloni=Balaci(ca valoare absoluta si contributie la gloria fotbalului romanesc, Boloni i-a fost superior lui Balaci, chiar daca, si eu, consider ca Balaci a avut unele calitati peste Hagi);T.Stoica peste Beldeanu; Balan=Donose; Balint = Geolgau, Lacatus peste Crisan, Cartu peste Radu II, Piturca=Camataru (sa zicem, desi unul avea creier si bun simt - a refuzat Gheata de Aur, iar altul avea doar fizic si primea mingi pe tava de la Cartu). Asa ca, scuteste-ne de "oltenismele" tale! Oricum, U'Craiova a fost o echpa frumoasa, care a deschis calea rezultatelor de exceptie ale Stelei (ajutata sa castige CCE de partid,se popor, deamericani, de rusi,de armata, de Ceausescu-dusmanul Stiintei si de Dumnezeu. Aiurea! Steaua era echipa vitezistilor, desteptule!Juca cu trei viteze peste Stiinta ta!

La 26.04.2010 22:05:50, sorin73 a spus:

domnu ene nu te mai da lovit ca cine e pirtu,caci stii f bine cine a dat 4 boabe stelei,cine a fost antrenor cind craiova a cistigat campionatul in 91,bara de la sevillia a fost data pe canalele importante din strainatate,ca o lectie de fotbal nu ca acum goluri cu curul.cirtu a fost si va ramine un mare si fin artist al fotbalului mondial

La 26.04.2010 21:58:28, vasile_00 a spus:

Un jucator care a dat 4 goluri stelei chiar inainte de a castiga CCE nu numai ca nu poate fi uitat, dar rememorand meciuri cum ar fi cel de la Leeds putem spune cu adevarat ca este chiar o LEGENDA!!!

La 26.04.2010 21:13:49, Eugen DELCEA a spus:

Pt.PING PONG:Am scris româneşte,chiar nu poţi citi corect ? Unde ai văzut că i-am contestat calităţile lui Sorin Cârţu?!Mai încearcă o dată,poate reuşeşti să înţelegi corect... Pt. Dinamo :Aşa de mult a fost ajutată Ştiinţa că a fost lucrată după un meci de Cupă cu Minerul Certejiar o finală de Cupă a fost programată după data la care trebuia comunicată câştigătoarea la UEFA...Îţi dai cu părerea ca să te afli în treabă,mai bine ai întreba pe cei care au trăit acele vremuri!Ştiu ce vorbesc pentru că am scris şi publicat două cărţi intitulate "Craiova Maxima",pentru care am studiat toată presa din perioada 1976-1985...

La 26.04.2010 20:57:00, cristian a spus:

Copii fiind ne strigam pe maidan SORIN.A fost idolul copilariei mele un fotbalist iesit din orice tipar.Rata cu nonsalanta sau marca din pozitii imposibile.Iti multumim Sorine ptr. tot!Cristian bv.

La 26.04.2010 16:16:07, Ene II a spus:

PT. ROONIE Dragul meu, primul meci pe care l-am vazut a fost 1956 C.C.A - Dinamo pe stadionul 23 AUgust. CCA a batut cu 4 - 0. Am vazut in Stadion toti marii jucatori si am fost in stadion la 3 finale de campionat mondial (74, 82, 90). Dar de Partzu sau cum il cheame nu am auzit. Jucaror de umplutura pe semne.

La 26.04.2010 15:37:56, Ronnie a spus:

Pt. ENE II Ai peste 60 de ani? Si cand ai vazut primul meci de fotbal? La 59? Pfffffffffff...

La 26.04.2010 14:40:31, marin a spus:

a murit regele, traiasca regele... nimeni ca el...vrajitor cu mingea...

La 26.04.2010 13:34:10, simi a spus:

Despre Cartu imi amintesc 3 momente:O bara dintr-o foarfeca laterala cu nationala olimpica sau asa ceva, nu mai stiu cu cine jucau,un gol cu Steaua din foarfeca laterala dat lui Duckadam in finala Cupei castigate de Steaua si nu uit niciodata Kaiserslautern-Craiova din '82, cand a intrat pe teren si i-a dat printre picioare lui Briegel o minge pe care toata lumea o astepta ca centrare

La 26.04.2010 12:17:52, PING PONG a spus:

Ptr E Delcea si restul vocilor contestatare:calitatile fotbalistice ale lui Cartu in principal si ale jucatorilor Craiovei maxime nu le poate contesta nimeni.Nu au performat in fotbalul international ptr ca mentalitatea lor era paguboasa in meciurile internationale.Si Real Madrid are jucatori exceptionali si tot nu reusesc sa castige vreun trofeu in ultimii ani.Nu ajung invidualitatile ptr inalta performanta fotbalistica.A pretinde ca Steaua '86 a fost ajutata de Ceausescu sa castige Cupa Campionilor, e dovada de prostie crasa sau de invidia neputintei.

La 26.04.2010 12:10:06, gore a spus:

recunosc ca tin cu steaua,nu vreau sa comentez faptul ca stiinta ar fi fost mai buna ca steaua,dar cartu a fost jucatorul care a avut geniu in ghetele poleite cu aurul talentuluilui urias. nu era constant in joc , nu era genul de jucator sa traga echipa dupa el dar avea niste momente de vis, unice ... in care etala o tehnica uluitoare, poate doar ibrahimovici sa il egaleze in asa ceva , si , pt cei mai tineri, credeti-ma ca nu exagerez cu nimic...

La 26.04.2010 11:50:06, Ene II a spus:

PT. KIKI am peste 60 de ani. Deci te rog mai mult respect. Ce sa zic de asta n-am auzit. O fi fost un fotbalist de provincie, care international a ramas un necunoscut.

La 26.04.2010 11:41:34, kiki a spus:

pt ENE II...cati ani ani? Cand baietii astia jucau FOTBAL, aduceau trofee si faceau spectacol, tu nu erai nici macar un embrion. poate era mai bine daca ramaneai asa sau deloc. Pt toti pustanii care nu aveti ce face, mai puneti mana si documentati-va...macar in domeniul asta, pt ca in restul oricum sunteti multimea vida.

La 26.04.2010 11:21:04, Alin a spus:

Doamne, ce echipa a avut Craiova !!! Si ce frumos jucau !!! Sorin Cartu a fost dintotdeauna preferatul meu ! Pacat ca viata l-a indepartat de Stiinta ! Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate !

La 26.04.2010 10:34:24, dinamo a spus:

sa spui ca craiojuvetii n-au fost ajutati, e golanie: da' stefan andrei, ministrul de externe,ce facea? dar po..rcul paunescu, cu intrare la ceausescu, ce facea???

La 26.04.2010 08:49:51, costellino a spus:

Nu-i adevarat ca era rezerva lui Crisan . La ce lot avea Craiova atunci (toti super-jucatori)nu poti spune ca unul era mai slab ca altul sa primeasca statutul de rezerva .Vedeti numai linia de mijloc :Balaci , Beldeanu ,,Ticleanu , Donose ,Toti erau la fel de buni , dar in teren intrau doar 3 .Adevarat , Craiova Maxima era peste Steaua `86 .Craiova avea numai jucatori olteni , sau niste necunoscuti , in momentul cind au venit la Craiova . Bumbescu , Ungureanu , Majaru , Troi , Radu II , , etc erau consacrati cind i-a luat Steaua . Sorin Cirtu a fost nasul Stelei mereu , i-a batut de multe ori , de unul singur (realizari personale ). Sorine , i-ti urez sanatate .Daca steaua i-ti dadea cite un miel de fiecare data cind le-ai fost nasi , acum tu aveai turma , nu jiji .

La 26.04.2010 08:42:29, Ene II a spus:

Nici n-am azit de asta. De unde ii tot scoateti,bre ???? Legende ??? Poate in divizia a 3-a.

La 26.04.2010 05:39:59, Eugen DELCEA a spus:

1.Din câte ştiu,s-a îmbolnăvit de inimă de când era copil,după tragedie în familie.Sorin evită acest subiect,deci o s-o fac şi eu.lterior, a jucat pe semnătură.Iar un subiect pe care îl evită,din bun simţ...2.Cum l-a convins pe Teaşcă să-l ia de la electroputere mi-a declarat într-un interviu:a stat tot timpul pe vârfuri iar Titi se mira:"Bă,parcă erai mai mic!"...3.Nu a fost rezerva lui Crişan,pentru că el juca pe stânga.În sistemul 4-4-2, mijlocul era STAS iar Zolly era o extremă clasică,de preferat.Echipa avea însă 15 titulari iar Cârţu era unul dintre ei...4.La debut a fost cel mai bun din echipă.Tehnic,peste Balaci,putea umili orice adversar în zilele bune.Avea însă şi zile proaste în care înnebunea tribunele!5.Bara cu Betis Sevilla a tot fost reluată de televiziunile occidentale.6.La fotbal în sală ar fi fost printre cei mai buni din lume.La un meci din Polivalenta craioveană,a înnebunit sala.a creat un spectacol unic şi a marcat...din spatele porţii,a fost senzaţia generală!7.Cu Dobrin din 1974 şi Hagi din 1973,Ştiinţa ar fi luat o Cupă europeană înaintea Stelei...În 1981 a pierdut cu Bayern din cauza tracului şi era să întoarcă soarta la Munchen iar cu Benfica a avut ghinion.Care a continuat:Hajduk,Z. Sarajevo(bara pe care încă o visează Cârţu!).Ştiinţa s-a destrămat după 2-2,0-3 cu Dinamo Kiev,echipa care avea să impresioneze în acel an.8.Ca echipă şi jucători, C-va anilor 1979-83 a fost peste Steaua 1986,nu există comparaţie!Diferenţa e că Steaua a fost ajutată, Ştiinţa sabotată...

La 26.04.2010 04:30:55, Bekali a spus:

Am devenit fan Electroputere numai datoirta lui Sorin, Era pur si simplu spectacol sa mergi la matineu in Valea Rosie. Sorin Cartzu si Gigi Ciurea umpleau tribunele si spectacolul era garantat

La 22.04.2010 11:32:02, aNDREI a spus:

ht tp : // e - p a r i u . bl og sp ot . com/ fara spatii intre ele... Va astept sa comentam ponturile zilei... totul despre pariuri si poker.. turnee freeroll parole

La 17.04.2010 00:40:29, Vlad a spus:

Sincer, si eu prefer o bara frumoasa decat un gol urat! Acum atacantii se bucura de un gol realizat cu poarta goala, de parca ar fi castigat campionatul mondial, si nu alta! De exemplu Andrei Cristea. A dat gol cu Steaua din cauza ca Zapata a sarit peste minge, pardon, a sarit mingea si nu a putut-o degaja. Gol usor. Dupa un asemenea gol, Cristea a alergat si a salutat galeria de doua ori, chiar a ajuns pana la poarta stadionului si s-a pupat chiar si cu portarul care acum vindea seminte, ca deh, biletele se epuizasera! Pacat. Inainte se juca FOTBAL. Se imbina utilul cu placutul! Acum toti joaca pe bani! Sincer, daca as fi la Dinamo, m-ar interesa sa am constanta in joc, si nu neaprat cat imi vireaza Borcea in cont! Hai ca am criticat prea mult! Multumim Sorin Cartu! Apropo, am doar 26 de ani, si am vazut cateva imagini cu Sorinaccio! El a fost Fotbalist! Cei din ziua de azi sunt doar jucatori! Poate 0,0001 la suta dintre cei din ziua de azi se pot apropia de titlul de fotbalist!

La 14.04.2010 03:51:09, Ucraiova a spus:

Un lord al fotbalului romanesc,un as al fotbalului craiovean.Ptr todeauna respectul nostru Sorine

La 13.04.2010 13:35:10, liviu a spus:

te trec toti fiorii ..si uitati-va si voi oameni buni ce e azi in fotbalul romanesc :|

La 09.04.2010 23:34:16, 100% cu craiova a spus:

Dar marele Balaci unde este...........

La 07.04.2010 18:06:39, Iovu Ionut Marius a spus:

Te trec toti fiorii cand citesti ce jucatori erau inainte si ce fotball , ce stadioane , ce echipe bateam si ce CV-uri au .. pacat de noi ca nu am trait si noi in acea perioada ! RespecT Craiova Maxima ! In primul rand sunT Roman , in al II lea rand sunT OLTEAN .

La 01.04.2010 16:06:05, conti.vl a spus:

Ar fi trebuit sa stea 15 ani antrenor la Craiova,facea echipa de C.L. SIGUR!

La 01.04.2010 16:01:42, conti.vl a spus:

cand spun CARTU,plang de dorul fotbalului spectacol

La 29.03.2010 13:42:39, gogoasa a spus:

Imi aduc aminte mai mult de barele lui decat de goluri. Ciudat, nu? Dar, stiti cum e, mai bine o bara frumoasa decat un gol urat. Iar omul asta mangaia mingea senzational. Le-ar da clasa atacantilor din ziua de azi. Unde as mai putea citi povesti d-astea?

La 28.03.2010 19:53:58, Dan Popovici a spus:

A fost rezerva lui Crisan, a jucat peste 10 ani fotbal cu toate ca avea probleme medicale. Asta a fost si motivul pentru care nu a fost invitat prea des la Nationala. Pacat, un mare talent care s-a cam pierdut atunci, poate eram altundeva acum cu palmaresul Nationalei.

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa - denizli kiralik apart