Gesturi mici care fac un om mare

alte fotografii:

Două momente aparent banale din cariera lui Bănel Nicoliţă au demonstrat că stelistul e un om de mare caracter

Cariera lui Bănel Nicoliţă se leagă în cea mai mare măsură de Steaua şi echipa naţională. Cu succesele sau dezamăgirile lor. Însă mai există cîteva momente care ne arată, dincolo de fotbal, un om de o calitate aparte. Şi-a închis urechile Puţini jucători ar refuza un avantaj de orice fel acordat echipei lor. Nu şi Nicoliţă, care în anul 2005 a făcut un gest de fair play deosebit faţă de fosta sa echipă, Poli, şi de publicul timişorean care îl numise un meci întreg "ţigan". Totul s-a petrecut la partida Poli-Steaua (0-0), din 20 august 2005, prima după transferul lui Nicoliţă de pe Bega în Ghencea. "Nu am auzit nimic, eram prea concentrat la joc", a spus Bănel în faţa Comisiei de Disciplină, care s-a autosesizat, despre cuvintele ce îl izbiseră ca un ciocan în piept. Datorită lui, Poli a scăpat de amendă şi suspendare!

 "Gestul lui Nicoliţă e unul cum rar vezi în ziua de azi. Un om adevărat"
Dumitru Dragomir, preşesinte LPF

A refuzat "Bricheta 2"
Un alt episod care demonstrează ce fel de om este Bănel s-a desfăşurat în Giuleşti, pe terenul marii rivale. Era următorul derby Rapid-Steaua (0-0) de după episodul "Bricheta", în noiembrie 2008! Tocmai din cauza poveştii în care arbitrul Deaconu pusese capăt meciului cînd scorul era 1-0 pentru Rapid, lucrurile erau acum extrem de tensionate. În minutul 7, de la tribuna a II-a a zburat o pungă cu seminţe spre Nicoliţă. Probabil era suficient ca Steaua să cîştige din nou la masa verde, însă Bănel a suprins pe toată lumea. Cu cel mai firesc gest, a luat punga şi a aruncat-o după panourile publicitare, înainte ca ea să ajungă la arbitru! Şi meciul a continuat fără alte probleme.

Autogol în inima mamei
Lumea nu va uita uşor celebrul autogol din Champions League, pe Bernabeu, cu Real Madrid. Mama lui Bănel nu îl va uita, cu siguranţă, niciodată. Şi nici gheara care i s-a pus în piept atunci cînd fiul său plîngea în hohote pe teren, jenat de ceea ce făcuse. Aşa a ales Bănel să îşi trăiască mica dramă, iar efectul s-a văzut la sute de kilometri distanţă, undeva spre Brăila, în casa care se zbate să uite că a fost bordei, în inima mamei. Nimeni nu s-a mai întrebat ce căuta portarul Cernea la mai bine de zece metri de poartă, că dacă era la locul lui putea să scoată mingea trimisă aiurea acasă, nimeni nu a mai spus că, pînă la urmă, era un meci cu Real Madrid şi 0-1 nu e chiar dezastru, cînd oricum nu mai ai şanse de calificare. Bănel a luat totul pe umerii lui, modest, aşa cum a obişnuit de fiecare dată.

"Nicoliţă nu are de demonstrat nimic nimănui. Fie că e în formă mai mult sau mai puţin, el dă tot ce are mai bun pe teren. Are atitudine şi caracter"
Răzvan Lucescu, selecţioner România


Data naşterii: 07.01.1985
Debut în Liga I: 30.07.2004, CFR Cluj - Poli Timişoara 2-1
A jucat la: Dacia Unirea Brăila (2001-2004), Poli Timişoara (2004), Steaua (2005-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 164 / 22
Debut la echipa naţională: 12.11.2005, România - Coasta de Fildeş 1-2
Meciuri/goluri la echipa naţională: 29 / 1
Palmares:
- un titlu de campion al României cu Steaua ('05-'06)
- Supercupa României cu Steaua (2006)
- a participat cu echipa naţională la CE 2008

Cînd spui Cristi Tănase, cel mai probabil îţi vin în...
» continuare

796 voturi

Cariera lui Bănel Nicoliţă se leagă în cea mai mare...
» continuare

1884 voturi

Face 26 de ani în luna mai, dar este de ani buni una dintre...
» continuare

1717 voturi

La 16.09.2012 11:54:47, HsyJunohkjkdVsLue a spus:

The honesty of your postnig shines through

La 25.04.2010 17:02:43, banel a spus:

si de cand e banel nicolita atacant... ? era mijlocas de banda ultima oara cand am verificat..

La 25.04.2010 16:19:20, anonym a spus:

ba voi astia care la ti votat pe nicolita nu stiti fotbal ori sunteti chiori

La 24.04.2010 14:52:05, u a spus:

florin costea florin costea florin costea nu cocalarii astia :))

La 23.04.2010 19:09:24, Andrei23 a spus:

E de departe cel mai slab din toti jucatorii nominalizati pentru Legendele de maine... cum at putut vota NONul asta?

La 23.04.2010 17:52:19, Radu a spus:

ba da la stelisti e ceva de speriat cu efectul de turma , chiar asa dobitoci sunt sa il considere pe balanel fotbalist , fie el si amator , asta e tractorist toata ziua , ara terenul ca o oaie capiata

La 23.04.2010 14:38:08, Peron a spus:

Banel e cel mai bun! Problema e ca e cel mai bun fotbalist dintre atleti si cel mai bun atlet dintre fotbalisti.

La 23.04.2010 12:55:57, mario a spus:

Am vazut la penultimul meci cand a calcat un jucator pe piept.Un golan ca si seful lui

La 23.04.2010 11:48:22, catalin a spus:

mai lasane cu banel,un sportiv ce nu stie regulamentul de fotbal(eliminare cu dinamo,dupa ce albitrul ii spune sa intre la misloc el intra direct pe faza de joc si ia al doilea galben)nu stie in afara sa alerge ca turbatul nimic,si la faza cu timisoara este de condamnat nu de laudat,cum vrem noisa evoluam stand in mizerie,uitativa la cifre 1-2 centrari din 20 de incercari,calitatea sa este inttradevar modestia dar cum sa fie altfel cand este o tentativa de fotbalist,eventual un inganfat penibil ca cei de la dinamo

La 23.04.2010 11:11:02, Del Piero a spus:

Alearga mult (noroc ca terenul are margini ca altfel nu ar stii unde sa se opreasca), e sufletist, dar... in rest e zero barat! e departe de a fi un mijlocas bun!

La 23.04.2010 00:53:58, DD a spus:

Si Costin Lazar a refuzat un penalty...ma intreb daca Banel ar fii in stare sa refuze un penalty ! Forta Steaua !

La 23.04.2010 00:52:18, DD a spus:

Banel e varza ca jucator ! Nu stie sa centreze, nu stie sa dribleze, nu stie sa faca o preluare, nu stie sa suteze ! Autogulul cu Real Madrid a fost strict vina lui, pt ca Cernea iesise in lateral ca sa il ajute daca era atacat de varfurile madrilene. Dar Banel cum sta cu capul in pamant nu a vazut ca Cernea nu mai e in poarta ci in lateral langa el! Si a facut ce nu trebuia facut...si ce te invata de la grupa de copii..... "cand pasesi inapoi la portar, sa nu pasezi niciodata pe spatiul portii"....bine poti sa o faci oricum, dar sa fii foarte atent ! Din punctul meu de vedere Banel e un jucator umflat care si-ar avea locul pe la echipe de locul 8-10 ! Nu mi-a placut niciodata ca jucator de fotbal, ca nu e fotbalist.....stiu doar ca a facut 4 meciuri mari de cand e la Steaua Cu Betis in deplasare, Cu Galatasaray in deplasare, Cu Argesul acum 2 sezoane si inca un meci in liga 1 acum un an....atat....in 5 ani ! Cam putin !

La 22.04.2010 23:14:12, catilina a spus:

Banel e muncitor, rezistent(nu e accidentat niciodata),are caracter, nu se da in stamba in presa.Din actualul lot al Stelei as retine doar 3 jucatori pritre cale Nicolita.E un sportiv, barbat onorabil.

La 22.04.2010 21:00:34, vasile a spus:

orba mea nu cred ca o sa conteze dar pot sa spun ca daca ar munci toti precum Banel si sar dedica fotbalului mai mult si nu vietiimondene cred ca ar mai creste si valoarea campionatului un pic si a echipei nationale implicit ca degeaba ai talent daca nu ai chef si de munca.fotbal inseamna si conditie fizica sa nu uitam cu talentu poti merge la sapa de caciuc daca uti sa te si antrenez si sa faci parte dintr-o echipa in care trebuie sa muncesti nu sa te bazezi oar pe sclipiri care vor veni la final sau n veci

La 22.04.2010 20:48:37, antasiuc florentin a spus:

eu m-am nascut in faurei.cariera lui banel a inceput in faurei si se leaga de numele unui om de care s-a vorbit pprea putin ,marian ivan ,un om devotat fotbalului.va intrebati de ce alearga banel atat de mult? ei bine ,acest om ce l-a descoperit i-l punea sa alerge 20 km. pe .zi. a ramas acelasi baiat modest si cu bun simt mi-l amintesc copil cu ghetele de fotbal rupte alergand dupa minge ... pentru tine ,,banica,, mult respect.. Dumnezeu sa-ti ajute parintele florin antasiuc

La 22.04.2010 19:26:09, tang clan a spus:

comparativ cu ce jucatori sunt propusi in echipa legendelor de maine...banel e un superstar fara sa exagerez :)) cine sunt baieti astia : bourceanu, torje,dananaie ? pana una alta banel are o semifinala de cupa uefa in palmares la care a participat din plin..gol cu beris si cu rapid..3 prezente in UCL ..la ultima calificate in UCL dand si 2 goluri celor de la galatasaray..atat la instambul cat si la bucuresti..1 campionat..se pare k unii asa zis cunascatori ai fotbalului au o menorie nu scurta foarte scurta si isi ridica in slavi doar gloabele din propria curte..

La 22.04.2010 19:11:46, kiki a spus:

UNIVERSITATEA CRAIOVA!!!!!![:X] kt cerul va fi albastru noi vom fi deasupra tuturor8-> vai si amar de steOAIAvostra:)):)):))

La 22.04.2010 17:50:46, speedy a spus:

mie imi place balanel. si ca jucator si ca om, ca personaj. autogolul ala a fost o intamplare nefericita la care amandoi au avut partea lor de vina...cernea e iesit din cadrul portii, tocmai ca sa evite autogoluri, dar a uitat sa-i mai si strige asta lui banel...iar banel nu s-a uitat nici macar cu coada ochiului unde da pasa....asta e, asa e cand e sa se aleaga praful :)...se putea intampla oricui

La 22.04.2010 12:54:26, barbar a spus:

nu pot sa presupun cat de fotbalist e Banel dar e OM (asa cu O)

La 22.04.2010 11:45:18, Jhaffy a spus:

Sergiule Pe m-a-t-aaa O cauta Banel In Echipa de legende ;) Ati uitata Ce a facut Cu Betis Sevilia?? :-? Ati uitat ca in sferturi cu Rapid el a dat gool?? Macar taceti!

La 22.04.2010 08:55:04, tafa a spus:

bah frate Banel,in palmares,are doar atat?..eo as mai aduga cva ;)

La 22.04.2010 07:19:25, Sergiu a spus:

ce sa caute Banel:)) in echipa de legenda:))

La 22.04.2010 00:03:01, claudio_madrid a spus:

Vai shaaamar, kiki cu jtiutu tau ji skrisu vostru... BANEL TE IUBIM SI TE VOM STIMA MEREU! ESTI No. 1!

La 21.04.2010 23:55:43, vyo a spus:

banel e fotbalist ,dar nu e constant ..sa nu uitam ce a facut cu betis in uefa ..putini ar fi in stare ..cat despre caracter de nota 10..nu i s-au suit banii la cap

La 21.04.2010 23:34:38, :)) a spus:

si cacanari de stelisti care l-au laudat pana la slavi pe tatacuriceanu ....sa il trimiti pe la lung jr. sa ia lectii si sa va uitati la rezumatul cu vasluiul si din cate stiu eu in retur silvica chiar nu a gafat sau a iesit aiurea pe centrare...tataruseanu in meciul cu iasiul a aratat cat de prost are si simtul portii ,fiind pe centrul portii el a crezut ca se duce pe langa cat de bou sa fii?? sa faci asemenea gafa...iar daca a crezut ca numai o poate prinde chiar e portar de 2 lei

La 21.04.2010 23:29:23, :)) a spus:

din pacate asa e cu steaua ...mereu stam capra...cand am spulberat dinamo cu 2-o rapidul cu 3-0 la ei acasa cfr-ul cu 4-1 am luat bataie in ghencea de la steaua care juca la fel de "bine" ca astazi si anul asta in tur mi-a spus cineva de a fost pe stadion , la tv nu s-a vazut cred, florin costea dupa ce a dat gol din lovitura si-a pus mainile in cap....din pacate asta e adevarul in 5 ani de cand e mititelu nu am batut steaua...probabil ca gigi l-a mintit mititelu ca daca dau meciul vb el cu mitica sa-i dea licenta..sau bani imprumutati...cat despre banel ..aici nu discutam de fair play sau gesturi caritabile care sunt de admirat ci de fotbal...banel trebuia sa se faca atlet ..dar nu inteleg un lucru bate cornerele ca tamaia si loviturile libere la fel ,greseste 9din 10 dar saracul tot el e lasat sa bata??

La 21.04.2010 23:15:42, drogba a spus:

Banel e atacant cum e papa musulman....doamne ,,,,,nu am nimic cu banel.....jos palaria pt munca si devotament....dar cam atat .... oricum el si kapetanos sunt singuri fotbalisti de la steaua

La 21.04.2010 21:32:42, un rapidist a spus:

- în vara lui 2006, după "sfertul" din Cupa UEFA Rapid - Steaua, a primit premiul Fair-Play din partea LPF datorită gestului său de a îndepărta de pe terenul din Giuleşti o sticlă de apă aruncată de fanii Rapidului înainte ca arbitrul şi observatorii să observe incidentul De câte ori l-aţi auzit pe Bãnel comentând? De câte ori l-aţi auzit declarând chestii minore, precum fac mulţi alţii? Un suporter rapidist, şi când spun rapidist nu mã refer la un tânãr, ci un om în toatã firea, “ şi-a scos pãlãria” în faţa acestui jucãtor dupã episodul sticlei cu apã din turul sferturilor de finalã din Cupa Uefa. A fost un gest de fair-play al “atletului din Ghencea”, pe care adevaraţii gustatori de fotbal nu l-au uitat.

La 21.04.2010 21:19:25, one-driver a spus:

cei care au scris articolul nu au mentionat inca un episod din gesturile lui Banel si care ,dupa parerea mea,cantareste mult mai mult decat cele doua mentionate si anume, la meciul din Giulesti din acel "sfert de finala din cupa UEFA" ,cand s-a aruncat cu o sticla de plastic spre Banel,acesta a luat-o repede si a aruncat-o in afara terenului sa nu o vada arbitrul care era cu spatele. ganditiva ca acolo era vorba de sanctiuni date de UEFA nu de mitica boschetaru. cat despre el ca fotbalist....mediocru!

La 21.04.2010 21:19:18, vasile_00 a spus:

@catalin: ma surprinde ca tu, un dinamovist, crezi ca banel o sa ajunga fotbalist!!! ar trebui sa fi cel putin neutru si datorita acestui lucru sa vezi ca banel n-are nicio legatura cu fotbalul!!! Adu orice jucator de rugby mai vioi si nu masiv si o sa vezi ca da mai multe goluri si centrari ca banel! Nu neaga nimeni ca e ambtios si ara terenul, are o inima mare dar cu fotbalul nu are nicio legatura! @suporter_iasi: daca ai jucat vreodata fundas sau mijlocas sau daca ai fi vazut 10-20 meciuri de fotbal te-ai lamurit ca la faza de la Madrid doar banele vinovat!!! @kiki: nu te bucura de pe acum pt ca stiinta a cam stat capra cu steaua de cand e mititelu, si ti-o spune un fan al stiintei!!!

La 21.04.2010 19:54:58, kiki a spus:

in fine da a dat autogol:)) ji st fata:)) deci ucv e cea mai tare:)) k ma bucur k ati luat-o k 5-1:)) noi am batut p vaslui:)) astept k nerabdare meciul steaua-ucv :X:X jos oierii!!!! sus lei!!!!!!X:X

La 21.04.2010 19:46:55, cristi a spus:

Fara indoiala ca este un om de mare caracter dar calitatile lui de fotbalist sunt puse in dese randuri sub semnul intrebari. Banel Nicolita este genul de jucator care nu stie sa dribleze, tinand capul in pamant greseste multe poase, la capitolul suturi catre poarte nu foarte bine si majoritatea centrarilor pe care le da nu sunt de calitate. Dar pe de alta parte Banel Nicolita este genul de fotbalist care isi da sufletul pe teren, alearga de mananca pamantul si face si faza defensiva. Din pacate cu aceste ultime calitati pe care eu consider ca sunt singurele pozitive nu il fac un jucator mare! Singurul dar pe care il are de la Dumnezeu este inima mare pe care o are. Din pacate nu poti sa ajungi departe in fotbal decat cu acest lucru.

La 21.04.2010 18:35:29, suporter_iasi a spus:

bah KIKI...da prost mai esti....banel a dat autogol cu real...nu cu valencia...si vina nu a fost a lui ci a portarului care nu a stat in pozitia corecta...banel a trimis mingea la portar...asa fac fundasii cand sunt presati...mare bou mai esti

La 21.04.2010 14:00:04, florin a spus:

forza banel e cel mai tare din cei trei

La 21.04.2010 11:49:03, CATALIN a spus:

un jucator bun /pe alocuri f bun ,un muncitor.pacat ca nu are un antrenor care sa il puna in valoare si mai ale pacat k joaca la steaua unde sunt atatea probleme cu suporterii cu domnul becali,in rest numai cuvinte de lauda pentru banel!!bravo lui sa o tina tot asa,poate intr-o zi va reusi sa devina un jucator de baza la o echipa mare!!!mult succes banel,de la un dinamovist!!

La 21.04.2010 11:17:40, :)) a spus:

cel mai tare comentariu despe banel este cel al unei blonde din lumea mondena careia imi scapanumele dar a zis cam asa: imi place de banel ca nicidata nu stii la ce echipa joaca :)))))))))))))))))))

La 20.04.2010 20:14:45, kiki a spus:

lasati-ne>:P astea st fotbalisti? stiu un gol frum de-alu nicolita:X:X k valencia in propria poarta:)):)) joaka bn da nu la nivelu briliantului nostru COSTEA :X:X ji accidentat e mai bun decat toti:P:P:P deci hai ucv!!!!!!!! jtiu k o sa ma injure toti stelistii dar ma risc:)) da de ce le-au bagat astora datele inaintea lu costea? stiu:)) iau vazut mai mici ji au mai putin de scris la palmares :)) UNIVERSITATEA CRAIOVA!!!!!

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa