Latura necunoscută a stelistului Cristi Tănase

alte fotografii:

Cînd spui Cristi Tănase, cel mai probabil îţi vin în minte două cuvinte, ambele legate de viaţa mondenă, nici unul de sport. Mai apoi te gîndeşti la termenul “fotbalist”. Cu siguranţă însă că foarte puţini ar asocia numele mijlocaşului de 23 de ani al Stelei cu generozitatea, caracteristică puţin spre deloc mediatizată.

“Acum 3-4 ani, venea des la Centru. Discuta cu juniorii, le asculta problemele şi le oferea ghete. Ba chiar, cînd se putea, şi echipamente de joc” este mărturisirea făcută azi de unul dintre tehnicienii Centrului de copii şi juniori ai lui FC Argeş.

Nu au fost gesturi singulare
În urmă cu aproape doi ani, presa locală şi centrală au scris despre cazul unei fetiţe de 5 ani din Piteşti, care a fost diagnosticată cu o boală gravă şi rară, numită tirozinemie. Costul tratamentului care o ţinea în viaţă se ridica la 3.000 de euro lunar.

Cum a auzit, Tănase s-a decis să doneze un tricou al său, care a fost scos la licitaţie, iar banii strînşi au fost folosiţi la tratamentul copilului.
Primul său antrenor, Mihăiţă Ianovschi, povesteşte o altă întîmplare care l-a avut protagonist pe Tănase: “Aveam la Centru un junior foarte talentat, căruia îi murise tatăl. Ştiam că respectivul copil are o situaţie materială precară. I-am povestit totul lui Cristi. Ştiţi cum a reacţionat? Nu a zis nimic, iar a doua zi i-a făcut cadou juniorului o pereche de ghete şi o sumă de bani”.

De ce a fost poreclit “Dodel”
Cînd era în Piteşti, Cristi Tănase era strigat “Dodel”. Primul care i-a spus aşa a fost fratele lui cel mare, întrucît atunci cînd era mic nu putea să îi pronunţe numele. Alte amănunte despre fotbalistul Stelei sînt oferite chiar de el: „Cînd eram mic, mă uitam mult la televizor şi eroul meu favorit din filme era Batman. Nu mai spun că mă distrau foarte mult desenele animate, în special cele cu Tom şi Jerry”.

 “În afară de fotbal, îmi place să joc tenis, iar numărul meu norocos este 18”
Cristi Tănase, mijlocaş Steaua

 
Data naşterii: 18.02.1987
Debut în Liga I: 03.06.2004, FC Argeş - Rapid 0-2
A jucat la: FC Argeş (2003-2009), Steaua (2009-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 86 / 4
Debut la echipa naţională: 19.11.2008, România - Georgia 2-1
Meciuri/goluri la echipa naţională: 5 / 1
Palmares: -

Cînd spui Cristi Tănase, cel mai probabil îţi vin în...
» continuare

796 voturi

Cariera lui Bănel Nicoliţă se leagă în cea mai mare...
» continuare

1884 voturi

Face 26 de ani în luna mai, dar este de ani buni una dintre...
» continuare

1717 voturi

La 11.04.2013 21:32:49, cata10 a spus:

cristi are un suflet mare...e un fotbalist f bun care in cativa ani va ajunge la o echipa mare..nu cred ca e singurul care acum 2 3 ani statea in cluburi..toti vor sa isi traiasca viata dar voi nu intelegeti...asa ca respect pentru el si ii sunt alaturi eu si cei ce sunt cu mine:X

La 18.09.2012 06:49:40, nyNJcdIJ a spus:

Am venit sa vizitam Moldova tara drmcoeatica unde toti oamenii sunt egali in fata legii,guvernul se gandeste numai la binele cetatenilor iar politia si serviciile secrete lucreaza numai in folosu comunitatii .Nu ai voie sa intri roman prost!!!Atunci ia in puma mea 100 de euro si mars si salta bariera!Da sa traiti!!!!

La 24.04.2010 14:51:27, u craiova a spus:

florin costea florin costea florin costea nu cocalarii astia :))

La 23.04.2010 13:34:19, iuly a spus:

Eu cred inca ca este un mare talen dar totusi nu cred ca antrenorul stie sa-i descopere calitatile.Aproape mereu joaca pe alt post decit cel pe care s-a remarcat.Eu cred ca dac va veni Piturca veti vedea un alt Tanase.Eu inca cred in el.FORTZA STEAUA!

La 23.04.2010 12:18:59, Petre a spus:

Bai jegosule care comentezi despre Tanase,pentru cultura ta generala eu sunt patronul de la Bemo,si acest baiat nu a fost niciodata in restaurantul meu,iar unchiul lui care?????draghici care nu are nici o legatura cu el?bravo lui ca are bani,,esti ofticat???

La 22.04.2010 19:18:45, kiki a spus:

dar parca scrie alege viitorul atacant de legenda:)) ratat esti u :))

La 22.04.2010 19:17:30, kiki a spus:

bn ai zis @koby;):) las k la anu ne vom lupta pt titlu:X:X da anu asta tot nu ia steaua campionatu:)) hai STIINTA!!!!! ji costea e prea bun p voi alilalti:))

La 22.04.2010 14:37:42, cristik a spus:

dak stati putin sa analizati cele spuse despre cei 3, veti trage concluzia k niciunul nu este vreun mare fotbalist.

La 22.04.2010 12:57:51, ramses a spus:

"Dodel" e un "mare fotbalist" care a platit presa ca sa scrie de bine. Cristi Tanasa este o pasare de noapte, devoreaza toate localurile "selecte", il cunosc din perioada in care era imprumutat de FC Arges la Dacia Mioveni. A uitat cum petrecea in disco Domino? sau la BEMO? Cand se imbata ca un porc si dansa pe mese cu sticlele de vin in mana? Ce figuri avea in cap, nu-i ajungeai la nas, ce bataie era tu sa iei atunci ca te credeai smecher! Sau cand te duceai la lautari si dadeai dedicatii, ai uitat "Dodele"? Presa ti-a facut un portret de baiat cuminte, dar tu esti un golan! Cata bataie ai luat tu de la unchiul tau ca sa mergi la fotbal, pt ca erai puturos, nici scoala nu iti placea si nici fotbalul, apoi ai prns gustul banului, ti s-a urcat la cap. Vezi tu baiatule, mai e lume care te cunoaste si iti stie comportamentul, nu citesc in ziare despre tine si apoi te cumpara cu 1.8 mil de euro. Tu joci fotbal pentru bani ca sa ai apoi bani sa te distrezi! Niciodata nu o sa fi un fotbalist adevarat!

La 22.04.2010 12:44:34, xyz456 a spus:

Palmares:- :))=))

La 22.04.2010 00:30:04, DeViL a spus:

ce o ardeti ma cu atacanti nu vedeti ca scrie MIJLOCASI x( plm de ratati

La 21.04.2010 23:02:25, bogdan-m a spus:

Fara suparare, dar cum ati reusit sa puneti intre cei trei jucatori de votat doi de la aceeasi echipa? De cand sunt Tanase si Nicolita atacanti? Sau ca sa reformulez intrebarea, daca Tanase si Nicolita sunt atacanti, atunci Kapetanos si Stancu ce joaca la Steaua? Asta trecand faptul ca printre atacantii de viitor ar fi putut fi plasati Bud, Rusescu, Sburlea sau Goga. Imi pare rau ca nu am un comentariu in spiritul concursului, dar sunt nevoit sa-l fac datorita jucatorilor alesi de dumneavoastra...

La 21.04.2010 22:44:00, mouse a spus:

mdea.. costea "dodel" balanel =)) numai 1 si 1... nu se poate sa alegem dintre atacanti adevarati, dar nu romani?? ca rromania NU are atacant de legenda... nu are nici un jucator de legenda.. a avut dar nu mai are

La 21.04.2010 19:57:00, koby a spus:

Voi sunteti prea invidiosi ca Univeristatea are atatia jucatori de valoare, in comparatie cu "granzii" din capitala. Poi voi intrebati de Costea..ca cine e Costea? Pai fratilor Costea a dat 50 de goluri pt Craiova..vreo 35 in Liga I. Cate goluri a dat Tanase sau Stancu? Costea va castiga pe merit..pentru ca e de 3 ori mai bun decat toti atacantii de mai sus!

La 21.04.2010 19:31:28, ss a spus:

totusi eu nu am inteles cine e costea asta. din cate stiu eu e un fotbalist de duzina ce joaca la o echipa ce lupta la retrogradare an de an...sau poate are vreo realizare notabila in fotbal si eu nu stiu. posibil...dar imporbabil.

La 21.04.2010 14:02:13, florin a spus:

jucator cu real talent dar sa o lase mai moale cu bombele ca v-a avea soarta lui zicu

La 21.04.2010 11:59:56, CATALIN a spus:

despre cristi tanase NU POT SPUNE MAI NIMIC.RAMANE LA STADIUL DE SPERANTA ATATA TOT!!

La 20.04.2010 15:27:23, kiki a spus:

lasati-ne k tanase mai ales k steaua tot f costea o sa castige aici joaka bn ji e iubit de toti mai ales de oltani ji se stie k oltenii sunt imprastiati prin toata tara deci _|_ steaua FORTZA STIINTA!!!!! hai oltenii!!!!!!!1