Micuţul luptător, “motorul naţionalei”

alte fotografii:

Iulian Apostol (29 de ani) a renăscut la Urziceni, echipă cu care a luat titlul în sezonul trecut, a jucat în Liga Campionilor şi de unde a devenit om de bază în echipa lui Lucescu jr.

Are doar 1,74 metri înălţime şi 64 de kilograme, însă reuşeşte prin modul în care se dăruieşte la fiecare partidă să-şi cîştige respectul adversarilor săi. Aruncat de Farul în urmă cu nici 3 ani de zile, Iulian Apostol a ajuns om de bază în echipa naţională şi a avut parte de o participare meritorie cu Unirea în Liga Campionilor, acolo unde s-a duelat de la egal la egal cu Steven Gerrard, Mascherano, Zokora sau Hleb. După patru ani în care a făcut naveta între Oţelul şi Farul, cariera lui Apostol a intrat pe o pantă ascendentă în 2007, cînd a ajuns la Urziceni. La vremea respectivă, nici ialomiţenii nu reprezentau o forţă în Liga I, în sezonul precedent terminaseră doar pe locul 10. Aşadar, se poate spune că mijlocaşul a crescut odată cu Unirea, sub îndrumarea lui Dan Petrescu.

Înainte de a semna cu formaţia din Bărăgan, Iulică, aşa cum îi spun colegii, a fost la un pas de a ajunge în campionatul Ungariei. Anunţat de Farul Constanţa că e liber să-şi caute echipă, Iulian s-a dus în Ungaria, alături de fostul său coleg, Bogdan Apostu, să dea probe de joc la Nyregyhaza Spartacus. Însă maghiarii nu l-au păstrat decît pe atacant, renunţînd la el. Dezamăgit, s-a întors în ţară şi s-a antrenat de unul singur. Norocul său s-a numit Dan Petrescu. După o discuţie cu Mihai Stoica, managerul general de la Urziceni, cel care îl ştia pe Apostol de pe vremea cînd a evoluat la Oţelul, "Bursucul" a decis să-l aducă în Bărăgan, Unirea plătind pe el doar 50.000 de euro!

A ajuns repede om de bază, reuşind să se impună prin profesionalismul său. Chiar dacă au fost momente cînd s-a contrat cu Petrescu, fostul internaţional nu i-a purtat ranchiună şi mereu i-a apreciat personalitatea. Iulian şi-a adus un aport important la titlul Unirii din sezonul trecut, cînd a evoluat în 28 de partide. 

Odată cu sosirea lui Răzvan Lucescu jr. pe banca tehnică a echipei naţionale, Apostol şi-a văzut visul cu ochii. El a fost surpriza plăcută a partidei cu Lituania din vara trecută. A impresionat prin tehnicitate şi prin abilitatea cu care manevrează mingea cu ambele picioare, dar şi prin agresivitate. A plătit cu sînge pentru debutul său, terminînd jocul cu capul spart. "A fost un preţ prea mic, aş fi jucat şi dacă accidentarea era mai gravă", a spus Apostol la vremea respectivă.

Mijlocaşul Unirii are şi un mare regret, tatăl său a decedat în urma unui atac cerebral, la nici 50 de ani, chiar înainte ca el să ajungă în Bărăgan. Fotbalistul a găsit în această dramă o motivaţie suplimentară, iar la fiecare partidă, cînd intră pe teren, ridică ambele mîini spre cer, gestul se repetă în eventualitatea în care marchează. "De m-ar vedea tata unde am ajuns, ce s-ar mai bucura", le spune el în dese rînduri apropiaţilor.

"Ca stil de joc, Apostol se aseamănă cu Mascherano de la Liverpool. E foarte tehnic, dar nu se mulţumeşte doar să cînte la pian, îl şi cară"
MIHAI STOICA, manager general UNIREA URZICENI


Data naşterii: 03.12.1980
Debut în Liga I: 09.08.2003, Oţelul - U Craiova 0-1
A jucat la: Dunărea Galaţi (1996-1997, 1998-2000), Oţelul (1998, 2003-2004, 2006), Metalul Plopeni (2000-2001), Gloria Buzău (2002-2003), Farul (2004-2005, 2006-2007), Urziceni (2007-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 145 / 12
Debut la echipa naţională: 06.06.2009, Lituania - România 0-1
Meciuri/goluri la echipa naţională: 6 / 1
Palmares:
- un titlu de campion al României cu Urziceni ('08-'09)

 

Are doar 1,74 metri înălţime şi 64 de kilograme, însă...
» continuare

544 voturi

Mijlocaşului clujean i-au fost suficiente cîteva meciuri la...
» continuare

635 voturi

Oltean cu gleznă fină şi suflet de aur, Andrei Prepeliţă...
» continuare

3806 voturi

La 10.04.2016 00:53:13, anonim a spus:

la otelul galati stiu ca l-a avut antrenor pe sorin cartu oricum e clar ca nu a avut ce invata de la el iar pe urma la farul constanta l-a avut antrenor pe petre grigoras iar dupa aia i-a avut antrenori pe momcilo vukotic de care astazi nu se mai stie nimic ion marin care a ramas la farul constanta pe urma astazi este plecat in afara si pe basarab panduru oricum a avut ce invata de la dan petrescu la unirea urziceni ca a ajuns cu echipa asta in uefa champions league unde nici nu visase vreodata ca va ajunge

La 10.04.2016 00:40:05, anonim a spus:

la dunarea galati l-a avut antrenor numai pe haralambie antohi de altfel el a jucat la ambele echipe atat dunarea galati cat si otelul galati

La 10.04.2016 00:36:35, anonim a spus:

cand juca la dunarea galati juca alaturi de jucatori care jucasera si la otelul galati oricum intre otelul galati si dunarea galati nu a fost niciodata dusmanie rivalitate in anii 80 de exemplu ba lua ba dadea de la unii la altii adica dunarea galati ii dadea pe viorel anghelinei marius stan gelu popescu nicolae burcea si altii care mai erau la otelul galati dar luau si de la echipele vecine gloria buzau sau dacia unirea braila care a fost de altfel si este atat rivala echipei otelul galati cat si a echipei care numai este adica dunarea galati in fine stiu ca atunci cand juca la dunarea galati juca alaturi de jucatori care urmau pe urma sa joace in prima divizie sau sa ramana in a doua divizie mai departe si anume mitica ragea alexandru iliuciuc catalin haisan mihai barbu dar si jucatori care doar cu numele au ramas ca nu s-au afirmat la dunarea galati gen doru balmus damian bancila liviu toma florin ungurianu dragos soptelea vespazian colban marcel atanasoae marius cosoreanu george bedreaga ionel chebac ionel budaca etc sunt multi oricum care nu s-au afirmat dar asta la orice echipa

La 23.06.2013 20:20:00, costelus a spus:

Prepelita rezerva la Steaua ,Cocis e un moft a lui Piturca , da va dati si voi cu parerea ,,o gramada de nimeni :) auzi Prepelita ,doamne fereste

La 23.06.2013 20:10:42, costelus a spus:

e Iulian Apostol motorul nationalei ,daca la olteni nu le place ,sa-i chis in freza ,cu Prepelita al lor:)))

La 16.09.2012 14:56:33, uTLJZAhe a spus:

I'm not eiasly impressed. . . but that's impressing me! :)

La 22.04.2010 15:35:25, Nelly a spus:

daca scrieti despre cineva spuneti lucruri reale,Astol nu a fost in Ungaria cu Apostu Bogdan ci cu Tibor Moldovan si nu la Nyiregyhaza ci la Honved Budapesta chiar a fost foarte apreciat in schimb conducerea clubului nu a fost de cuvant fiind din Constanta chiar mi-a parut rau dupa el ,dar Sapaliga a fost de vina de asta il bate cel de sus de faptele pe care a facut in tara pacat de copila lui dar Dumnezeu nu intarzie ,nici nu se grabeste ajunge la timpul potrivit .Eu votez pe Apostol.

La 22.04.2010 13:06:37, Nelly a spus:

Cat timp oamenii din fotbal vorbesc frumos despre acest sportiv nu inteleg pe criticator de ce isi pierd timpul ,un om care este nascut cu talent in ori ce ramura a vietii dusmanii ,invidiosii nu-i poate lua dar noi rromaniine pricepem la critica,iar vreau sa iti amintesc ziaristule ca o

La 20.04.2010 21:20:39, marco olivares a spus:

iulica esti super.quello che parla male delle ragazze che sono in italia 6 un pezzo di merda e chi lavora sulla strada quella e tua madre!ciao testa di cazzo!!!!

La 20.04.2010 19:16:13, teodor constantin a spus:

dute ba in **** mea de prost de kalu dute la maicata sa iti zica cine e cel mai bun fotbalist

La 20.04.2010 08:39:58, itmh a spus:

cu un antrenor cum este cataracta,pe viitor vom tot vedea genul acesta de fotbalisti pe la nationala,care nu sar in evidenta.doar el este lucescu testa di cazzo,parafrazind fetele de m-ai sus, care sigur spun parintilor ca ele lucreaza de fapt in pizzerii si nu pe strada.

La 20.04.2010 01:20:43, kalu a spus:

daca si asta a ajuns sa fie motorul nationalei ... ma las de mers pe stadion

La 19.04.2010 22:35:32, Farist a spus:

La cotrolul antidoping Apostol , Senin si Baicu au fost depistati pozitiv cu Furosemid. Deaia la dat afara Farul!

La 19.04.2010 18:59:51, giracello giuseppe a spus:

salve a tutti sono italiano e mi piace il calcio...il canpionato rumeno e bello ma centrocanpisti ne avete solo uno il suo nome e iulian apostol!!!!!se potessi lo porterei a milano...ciao a tutti.

La 19.04.2010 18:45:41, magdalena mirela a spus:

bai tu ala de la craiova dute mai la scoala si invata sa mai scri habar nu ai de viata lui apostol ! si intreaba-l pe prepelita : A fost cumva la nationala si noi nu stim ? sau ce face la craiova panarama asta de echipa ! mai are umpic si cade in B asa ca iti recomand sa mai mananci niste mancare de praz

La 19.04.2010 18:45:01, ana mihaela a spus:

super iulian sa o ti tot asa.tutti siete teste di minchia che avete scritto male di lui non sapete che cose la tecnica.

La 19.04.2010 15:44:50, florin a spus:

il cunosc pe apostol de la 19 ani de cand juca la echipa din zimnicea orasul meu natal nu din ziare si e pt ultima oara cand vb de fotbal cu cei care nu au vreo treaba cu acest fenomen

La 19.04.2010 15:03:15, LORRY a spus:

IULIAN CEL MAI TAREEE!!! Motorul Natinalei!E adevarat! nu cum zic unii ca nu este Motorul Nationalei !ESTE Motorul Nationalei! Bravooooo!!

La 19.04.2010 02:21:48, dww a spus:

hai sa fim seriosi voi vedeti la ce echipe a jucat metalul plopeni? a fost pus pe liber de faru? a "explodat" la 30 de ani pai ce jucator e frate asta am votat prepelita si puteai lua atatia mijlocasi sa ii puneti sa concureze aici da in niciun caz asta..ce conteaza ca are ambitie bvo lui ca a plecat nuj cand de acasa ok so what...daca nu ar fi lucescu al mic sa il bage in seama si petrescu sa fi fost antrenor asta era vai de el.. cand a venit el la unirea unirea era un fel de metalul plopeni :))

La 18.04.2010 23:07:35, lionstirgujiu a spus:

ce mentalitate avem ... pana si in a aprecia jucatorii tinem cont de N motive...ce treaba avem noi ca a plecat Apostol de acasa de la 7 ani si nu si-a vazut sora , mama etc...Este meseria pe care si-a ales-o si castiga foarte bine...nu cred ca regreta ceva.Putem spune ca Apostol este un om puternic,putem spune multe despre el ca om,dar nu se leaga "omul" cu fotbalul atat de mult...poate si eu sunt om bun,si ma chinui si eu sa dau goluri si sa joc bine,dar nu prea reusesc,asta inseamna ca sunt jucator bun? :) in fine...dintre cei 3 il aleg pe Prepelita,sunt fan UCraiova cu toate astea nu cred ca sunt subiectiv...si sunt sigur ca poate mult mai mult,si o sa arate asta pe viitor. Despre Apostol, cred ca este putin peste media campionatului...dar de aici pana la "motorul" echipei nationale...e mult,prea mult... PS : Astazi Romania a iesit si ea in "lume"...Bute K.O >> Miranda...Oltchim RM VALCEA FINALA Champions League. HAI ROMANIA , HAI STIINTA!

La 18.04.2010 23:07:14, cve a spus:

panarama de jucator ! si nesimtit. cand joaca prost face semne obscene spre public.

La 18.04.2010 22:19:00, Munny93 a spus:

vai de capul nostru... acest taran a ajuns sa fie "motor" la o nationala? alta decat Nationala iobanilor? Adica Urinea Urzinimeni? Vai de capul nostru... Ne umfla presa ca petarde de genul Bilasco, Danalache, Apostol, Cronaldo si altii sunt buni, si noi ca prostii ii credem ... si nu zicem ca de la presa stim ca sunt 'buni' ca doar n-om fi prosti .. spunem ca-i stim noi bine;) de cand erau ei mici :)) pe cine pacaliti bai ratatilor?

La 18.04.2010 21:14:48, loriana a spus:

Bai prostilor are dreptate florin eu il cunosc foarte bine!inca prea bine! voi cei care nu stiti cei care nu stiti fotbalul sa vedeti cat lupta acest baiat! sa pleci de la 16 ani de acasa sa nu iti vezi familia doar sa o auzi la tel. voi nu stiti mai!este cel mai bun ! cel mai bun din toti trei l-as vota incontinu .nu pe prepelita si pe razvan cocis! hai IULIAN hai IULAN !!! EL FACE FOTBAL DE LA 7 ANI BAIII!

La 18.04.2010 16:12:47, marian a spus:

Nu are ce cauta la nationala.Este bunicel doar pt Urziceni ,atat.Cum sa fie de nationala cand el a iesit in evidenta doar la 30 de ani

La 18.04.2010 15:37:15, Andu a spus:

Daca am ajuns sa ii spunem unui jucator ca apostol ca este "motorul nationalei"..inseamna ca am ajuns chiar rau,rau de tot!..nu am nimic cu saracu baiat,isi face treaba ok la urziceni..dar..suntem vai de noi la capitolu' fotbal..

La 18.04.2010 15:13:26, ahahahaha a spus:

vai de capul nostru..suntem pe nicaieri la fotbal =)))) motorul nationalei = apostol =)))) hai ca e tare de tot gluma asta.... numa petarde vad ca exista in fotbalul romanesc gen apostol, torje, ov. petre, bourceanu ... penibil =)))

La 18.04.2010 13:52:37, florin a spus:

chiar daca are doar 6 selectii e un jucator foarte bun eu il stiu de la 19 anisi drogba a explodat la 27 de ani

La 18.04.2010 13:48:08, 1 a spus:

"Motorul nationalei"? 6 selectii baieti.

La 18.04.2010 13:44:32, florin a spus:

apostol a jucat si la dunarea zimnicea in sezonul 2001-2002

La 18.04.2010 09:46:23, marius a spus:

de departe, Apostol este cel mai bun din cei trei.

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa