Micuţul cu inima imensă!

alte fotografii:

Copilul minune al fotbalului românesc. Inima Banatului. Motorul lui Dinamo. I se spune in multe feluri, dar pe el nu-l impresioneaza. Îi place Gabi. Gabi Torje

Gabi Torje ara partea dreapta a terenului meci de meci, e jucatorul pe care il vezi din tribuna tisnind cind te astepti mai putin, lasindu-si in urma adversarul, si pasand decisiv catre colegii din atac sau, de ce nu?, incercand chiar el o executie spectaculoasa. Recunoscut pentru viteza sa, Torje le aminteste dinamovistilor, si nu numai, de Florentin Petre. Acelasi travaliu, aceeasi daruire, acelasi talent. Inceputul a fost dificil, asa cum este orice inceput. Micutul mijlocas, nascut in anul Revolutiei, chiar la Timisoara, a inceput fotbalul la Poli. Familia sa a facut sacrificii pentru ca Gabi sa poata juca fotbal si sa-si poata implini visul de a evolua la o echipa mare. Mama sa avea trei locuri de munca, iar tatal sau a lucrat si in strainatate pentru a-si putea intretine familia. Torje le-a multumit prin evolutiile din teren, cu tupeu si seriozitate reusind sa ajunga sa evolueze pana acum pentru doua echipe mari ale Romaniei.

In 2005 a fost remarcat la echipa secunda a lui Poli, alaturi de Cristian Daminuta, si promovat de cel care l-a numit chiar "noul Ribery": Gheorghe Hagi. "Regele" a tinut neaparat ca Torje sa joace la prima echipa a Timisoarei, ochiul sau de expert sesizand imediat potentialul imens pe care il avea jucatorul de numai 16 ani la acea vreme.

Iar Torje nu l-a dezamagit. Raspunsul sau a fost pe masura. Totusi, dupa plecarea lui Hagi, alti antrenori nu au considerat ca prezenta sa in echipa este vitala si jucatorul a preferat sa treaca la urmatorul nivel. Provocarea s-a numit Dinamo Bucuresti.

Sosit in Stefan cel Mare cu surle si trambite, Gabi a demonstrat ca talentul sau nu poate fi pus la indoiala si a devenit un om de baza in angrenajul "cainilor". Singurele sincope le-au reprezentat cateva derapaje in viata extrasportiva, pe care mijlocasul le-a sesizat si le-a reparat imediat, fara a le lasa sa-i afecteze jocul.

Poate cea mai grea incercare pe care a avut-o de trecut copilul maturizat rapid in Capitala nu a fost reprezentata nici de ostilitatea fanilor Timisoarei, adversari recunoscuti ai lui Dinamo, nici de mustruluiala primita de la fanii "cainilor" pentru micile sale escapade. A fost momentul in care tatalui sau, Vasile, prezent la un meci al "cainilor", i s-a facut rau in tribuna. Se intampla la partida cu Slovan Liberec, din Europa League, in toamna lui 2009. Cand suporterii dinamovisti au intrat pe teren, parintele mijlocasului a lesinat, avand probleme cardiace din cauza emotiilor intense. A fost dus imediat la Urgenta, iar fiul sau a mers la el cat de repede a putut. A fost nevoie de o operatie pentru a-si reveni. Torje Jr n-a uitat niciodata acel moment, pastrandu-l drept etalon pentru "ce inseamna viata".

Gabi Torje a trecut peste toate incercarile si momentele dificile si a dat pe teren masura talentului sau, incontestabil de altfel. S-a linistit si in viata din afara terenului, iar asta s-a vazut imediat pe gazon. Evolutiile sale au fost din ce in ce mai bune, cea mai reusita venind in meciul cu Unirea Urziceni, 2-1, din acest sezon, cand a dat o pasa de gol si un gol, in prelungirile meciului, aducand victoria "cainilor" in fata unui adversar care le crea de mult timp cosmaruri.

Antrenorul care l-a promovat nu l-a uitat nici un moment si ii urmareste in continuare evolutiile, sustinandu-l pe capitanul nationalei de tineret, in viitorul caruia crede cu insistenta. Un episod interesant s-a petrecut la Timisoara, cind Hagi, venit sa-si lanseze DVD-ul cu golurile sale in tricoul Romaniei, l-a rugat pe Torje, care era extrem de emotionat, sa-i dea un autograf. Pe cand Torje se nastea, Hagi se pregatea de Mondialul din Italia. Acum, "Regele" a reperat talentul, l-a slefuit si l-a propus fotbalului mare. Torje nu l-a dezamagit. In prezent, cursele sale pe banda dreapta dau speranta ca exista viitor.


Data naşterii: 22.11.1989
Debut în Liga I: 28.04.2006, Poli Timişoara - FC Argeş 0-0
A jucat la: CFR Timişoara (2005), Poli Timişoara (2006-2007), Dinamo (2008-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 102 / 28
Debut la echipa naţională: -
Meciuri/goluri la echipa naţională: -

Gabi Torje ara partea dreapta a terenului meci de meci, e...
» continuare

2368 voturi

Evoluţia spectaculoasă de la Braşov l-a propulsat pe...
» continuare

635 voturi

Îi plăcea să meargă pe stadion. La Poli. Atmosfera aia îi...
» continuare

1931 voturi

La 12.04.2010 19:20:29, mdaa ! a spus:

sunt stelist ... dar chiar nush ce sa zic torje pare un jucator foarte bun si eu cred ca e peste tanase de la steaua ....dar viitoarea legenda a nationalei este B Stancu

La 12.04.2010 19:17:55, dan_l_orsova a spus:

sunt dinamovist de mic si normal ca o sa-l votez pe torje,dar nu cred ca va fi o legenda daca continua cu viata extrasportiva.pt a ajunge o legenda tr sa muncesti mult precum messi,xavi,etc

La 12.04.2010 18:33:31, geo dode a spus:

torje era titular sub c-da lui piti !!!!

La 12.04.2010 18:03:21, ahahahah a spus:

daca si torje e fotbalist vai de capul nostru ... penibiil

La 12.04.2010 17:52:32, droppy a spus:

esti cel mai bun Torjica, si pt cei care il contesta privitil cum meci de meci dribleaza si lasa in urma adversarii directi centrand apoi imperial si daca unele centrari ajung in spatele porti se datoreaza faptului ca ceilalti coechipieri raman in urma

La 12.04.2010 17:29:00, Vladst a spus:

Ce mama dracului de legatura au numele Roman, Szekely, Torje cu legenda, cu notorietatea si prestigiul duse decenii de-a randul?

La 12.04.2010 17:27:47, disneyland a spus:

@adrian: Este un 11 cu jucatori IN ACTIVITATE. Cel mai bun 11 la ora actuala, daca vrei. Nu e vina nimanui ca Gaman a fost votat de mai multa lume decat Radoi sau Lobby decat Pantilimon. Asa ca mai intai citeste despre ce e vorba si revolta-te dupa aia.

La 12.04.2010 17:23:27, adrian a spus:

chiar nu inteleg aceste clasamente intai: legendele sunt fosti sau viitori jucatori mari?..daca sunt viitori, ce cauta lobont, chivu si radoi pe aici?..ei sunt mari jucatori, dar nu de viitor!!! daca sunt actuali mari jucatori, ce cauta gaman, torje si roman in acest top??? .. ..sau, daca sunt si jucatori din generatiile trecute, unde sunt lacatus si sabau pt postul de mijlocas dreapta???..ca nici in vechiul top nu au avut loc??? rusine!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

La 12.04.2010 17:17:49, mihai a spus:

torje clar

La 12.04.2010 16:40:38, adi a spus:

Ce inima mare? nu pleca la dinamo din timisoara daca avea inima, iar unele faze din joc imi dau de gandit in privinta iq-ului sau...ii urez succes dar dati-mi voie sa ma indoiesc de el...in ziua de azi iti trebuie si creier, chiar si pe terenul de fotbal,sau mai ales..

La 12.04.2010 16:23:35, Mitu a spus:

Mie imi place f.mult cum canta:"STEAUA e numai una......".In rest,VAX;nu are nici fizic,nici detenta,nici centrari,nici joc de cap si atunci de unde vedeta?

La 12.04.2010 16:11:56, aliunuta a spus:

multa bafta gabriel .... fi cel mai bun

La 12.04.2010 15:09:37, john a spus:

nu am absolut nimic cu torje, dar v-as ruga sa mai urmariti si voi atent meciurile lui dinamo, baiatul asta din 10 centrari, daca 2 doua cum trebuie, restul de 8 le da prin spatele portii sau in brate la portar, in plus e un egoist fara pereche si pierde o gramada de mingi, merita apreciat pentru ca pune suflet, dar nu e de ajuns pentru a fi un mare fotbalist, spun inca o data, nu am nimic cu torje, dar e un fotbalist umflat, iancu a dat o mare teapa celor de la dinamo, care au paltit 2 milioane de euro pentru 50% din torje, sa fim seriosi, torje nu face nici un sfert din acesti bani.

La 12.04.2010 14:49:46, Iuli a spus:

N-am suportat si nu as vrea sa nu mai aud niciodata de Dinamo , dar asta nu ma impiedica sa fiu realista si sa recunosc ca , dintre cei trei , Torje este cel mai bun . Roman nu mi se pare un concurent pentru acest post .

La 12.04.2010 14:49:37, Petre a spus:

Este cel mai bun pe acest post

La 12.04.2010 14:38:48, Amistad a spus:

Articolul asta l-a scris cumva un suporter dinamovist? Pai si asta e jucatorul caruia sa-i inchini asemenea articole? Nu-mi dau seama dece e platit un astfel de "gazetar", eu nu i-as da nici macar MOOE. Asta e rezervata pt Torje si Dinamo! :))

La 12.04.2010 14:34:39, Nasir a spus:

viitorul suna bine...Nu stricati asemenea jucatori

La 12.04.2010 14:33:07, paul a spus:

un jucator bun, dar lipsit de caracter si de creier. daca nu ii vine urgent mintea la cap, va calca apasat pe urmele altui pusti minune caruia in momentul in care a scapat de saracie nu i-a mai stat gandul decat la masini scumpe si manele. mitea te asteapta in bamboo, gabi.

La 12.04.2010 13:52:01, calin a spus:

Forza Dinamo.....

La 12.04.2010 13:13:58, :)) a spus:

bai banatenilor sa ma p.s pe pantelimon al vostru ca l-ati laudat pana la cer si-a demonstrat incaodata "valoarea" de 2 lei in meciul cu ceahlaul . a scapat ca boul mingea in poarta sa numai vb de meciul cu craiova cand a respins aiurea o minge sutata paralela cu poarta numai ca boul de gangioveanu a ratat..asta a fost norocul vostru...portar de nationala:)) numai prinde echipa nici in 20 de ani

La 11.04.2010 19:05:37, ratty a spus:

de ce nu apare casuta vot sub ei?

1 2

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa - denizli kiralik apart