Micuţul cu inima imensă!

alte fotografii:

Copilul minune al fotbalului românesc. Inima Banatului. Motorul lui Dinamo. I se spune in multe feluri, dar pe el nu-l impresioneaza. Îi place Gabi. Gabi Torje

Gabi Torje ara partea dreapta a terenului meci de meci, e jucatorul pe care il vezi din tribuna tisnind cind te astepti mai putin, lasindu-si in urma adversarul, si pasand decisiv catre colegii din atac sau, de ce nu?, incercand chiar el o executie spectaculoasa. Recunoscut pentru viteza sa, Torje le aminteste dinamovistilor, si nu numai, de Florentin Petre. Acelasi travaliu, aceeasi daruire, acelasi talent. Inceputul a fost dificil, asa cum este orice inceput. Micutul mijlocas, nascut in anul Revolutiei, chiar la Timisoara, a inceput fotbalul la Poli. Familia sa a facut sacrificii pentru ca Gabi sa poata juca fotbal si sa-si poata implini visul de a evolua la o echipa mare. Mama sa avea trei locuri de munca, iar tatal sau a lucrat si in strainatate pentru a-si putea intretine familia. Torje le-a multumit prin evolutiile din teren, cu tupeu si seriozitate reusind sa ajunga sa evolueze pana acum pentru doua echipe mari ale Romaniei.

In 2005 a fost remarcat la echipa secunda a lui Poli, alaturi de Cristian Daminuta, si promovat de cel care l-a numit chiar "noul Ribery": Gheorghe Hagi. "Regele" a tinut neaparat ca Torje sa joace la prima echipa a Timisoarei, ochiul sau de expert sesizand imediat potentialul imens pe care il avea jucatorul de numai 16 ani la acea vreme.

Iar Torje nu l-a dezamagit. Raspunsul sau a fost pe masura. Totusi, dupa plecarea lui Hagi, alti antrenori nu au considerat ca prezenta sa in echipa este vitala si jucatorul a preferat sa treaca la urmatorul nivel. Provocarea s-a numit Dinamo Bucuresti.

Sosit in Stefan cel Mare cu surle si trambite, Gabi a demonstrat ca talentul sau nu poate fi pus la indoiala si a devenit un om de baza in angrenajul "cainilor". Singurele sincope le-au reprezentat cateva derapaje in viata extrasportiva, pe care mijlocasul le-a sesizat si le-a reparat imediat, fara a le lasa sa-i afecteze jocul.

Poate cea mai grea incercare pe care a avut-o de trecut copilul maturizat rapid in Capitala nu a fost reprezentata nici de ostilitatea fanilor Timisoarei, adversari recunoscuti ai lui Dinamo, nici de mustruluiala primita de la fanii "cainilor" pentru micile sale escapade. A fost momentul in care tatalui sau, Vasile, prezent la un meci al "cainilor", i s-a facut rau in tribuna. Se intampla la partida cu Slovan Liberec, din Europa League, in toamna lui 2009. Cand suporterii dinamovisti au intrat pe teren, parintele mijlocasului a lesinat, avand probleme cardiace din cauza emotiilor intense. A fost dus imediat la Urgenta, iar fiul sau a mers la el cat de repede a putut. A fost nevoie de o operatie pentru a-si reveni. Torje Jr n-a uitat niciodata acel moment, pastrandu-l drept etalon pentru "ce inseamna viata".

Gabi Torje a trecut peste toate incercarile si momentele dificile si a dat pe teren masura talentului sau, incontestabil de altfel. S-a linistit si in viata din afara terenului, iar asta s-a vazut imediat pe gazon. Evolutiile sale au fost din ce in ce mai bune, cea mai reusita venind in meciul cu Unirea Urziceni, 2-1, din acest sezon, cand a dat o pasa de gol si un gol, in prelungirile meciului, aducand victoria "cainilor" in fata unui adversar care le crea de mult timp cosmaruri.

Antrenorul care l-a promovat nu l-a uitat nici un moment si ii urmareste in continuare evolutiile, sustinandu-l pe capitanul nationalei de tineret, in viitorul caruia crede cu insistenta. Un episod interesant s-a petrecut la Timisoara, cind Hagi, venit sa-si lanseze DVD-ul cu golurile sale in tricoul Romaniei, l-a rugat pe Torje, care era extrem de emotionat, sa-i dea un autograf. Pe cand Torje se nastea, Hagi se pregatea de Mondialul din Italia. Acum, "Regele" a reperat talentul, l-a slefuit si l-a propus fotbalului mare. Torje nu l-a dezamagit. In prezent, cursele sale pe banda dreapta dau speranta ca exista viitor.


Data naşterii: 22.11.1989
Debut în Liga I: 28.04.2006, Poli Timişoara - FC Argeş 0-0
A jucat la: CFR Timişoara (2005), Poli Timişoara (2006-2007), Dinamo (2008-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 102 / 28
Debut la echipa naţională: -
Meciuri/goluri la echipa naţională: -

Gabi Torje ara partea dreapta a terenului meci de meci, e...
» continuare

2368 voturi

Evoluţia spectaculoasă de la Braşov l-a propulsat pe...
» continuare

635 voturi

Îi plăcea să meargă pe stadion. La Poli. Atmosfera aia îi...
» continuare

1931 voturi

La 18.09.2012 06:52:39, JjxFeVLQ a spus:

Te jf3f3f3f3f3f3f3f3f3f3 e9g, ez milyen gultuzstasan....Jesszusom. Ez te9nyleg ge1z..He1t, az a bizonyos keredte9s te9nyleg nagyon alacsony...Kinek lehet ez a lenyomata???Nekem kettő is van a fogorvosomne1l a saje1tombf3l, reme9lem, hogy abbf3l nem ke9szfcl ilyen. Brrrr :DDDDDDDDD

La 16.09.2012 21:07:05, jqeQYsAPAIR a spus:

Adorei as fotos! :-) Pelo jeito, o evento deve ter sido baanca E o desenho do Flash te1 demais!! Gostei muuuutcho!!Fico feliz em saber que tudo correu bem e que vc passou fome no domingo! \o/ *sarcastic mode On* hehe mas foi por uma boa causa, nhe9? ;P;*

La 23.04.2010 16:17:37, radu a spus:

Torje tineo tot asa sa castigati campionatul 2010 2011 impreuna cu Alexe L.Ganea si Paun iti urez succes

La 19.04.2010 19:15:26, nu te intereseaza a spus:

Iulika apostol este cel mai bun mijlocassssss !!!! bai prostilor!!!!

La 18.04.2010 11:11:53, gogu-covasna a spus:

CINE E COCIS ASTA NE NI-L TOT BAGATI PE GAT????? UN ALT JUCATOR AL ALBANEZULUI GIBON BERBECALI????? VOI IL LUSTRUITI IAR EL IL JOACA IN NATIONALA APOI IL VINDE????? PAI DE AIA A AJUNS NATIONALA CUM A AJUNS, PENTRU CA SUNT JUCATORI IMPUSI DE GIOVANNI BECALI, ANALFABETUL CU ASPECT SI COMPORTAMENT DE GIBON, INTERZIS IN 12 STATE DIN EUROPA DATORITA COMPORTAMENTULUI ANIMALIER!!!!! BRAVO GAZETARI, AVETI CEA MAI MARE PARTE DE VINA PENTRU CA DIN POSTURA DE NECUNOSCATORI PROMOVATI NON-VALORILE!!!!RUSINE!!!!!

La 16.04.2010 22:15:05, unu a spus:

ba sa-mi bag pl... torje merita acest loc in 11 de legenda(spun asta din postura de fan al craiovei:P:P:P)

La 16.04.2010 21:37:06, emilia a spus:

dap Torje:X bafta :X sunt dinamovista si te votez dar nu numai din aceasta cauza ci si k esti un sooper fotbalist:X:X:X: bafta :X

La 16.04.2010 21:36:13, emilia_4ever_dinamovista a spus:

dap Torje:X bafta :X sunt dinamovista si te votez dar nu numai din aceasta cauza ci si k esti un sooper fotbalist:X:X:X: bafta :X

La 16.04.2010 20:01:43, ale_red_dog a spus:

Clar ca Torje e peste Roman si Szekely....FORZA DINAMO....CAINE PANA LA MOARTE SI DINCOLO DE EA

La 16.04.2010 16:26:34, caine a spus:

Torje??....hm.... La noi e minune la o echipa serioasa nu stiu daca are loc ???/

La 15.04.2010 21:03:51, stephyk a spus:

torje e unul dintre cei mai buni mijlocasi din tara.isi merita locul acolo la dinamo.eu chiar il simpatizez foarte mult.daca ar pleca si el de la dinamo ar fi prapad.fortza torje:*

La 15.04.2010 18:01:20, Vlad Dumitrache a spus:

TORJE IS NUMNER ONE !!! TORJINHO !!!

La 15.04.2010 16:00:52, emy a spus:

multa bafta torje . esti nr 1

La 15.04.2010 15:26:39, ANDREEA a spus:

cel mai tare e Torje

La 14.04.2010 20:42:55, raludinamovista a spus:

is the best :X

La 14.04.2010 19:46:46, Myau a spus:

e cel mai bun :X

La 14.04.2010 17:03:28, lyk69 a spus:

Fara indoiala Torje este de departe cel mai bun mijlocas dreapta din Liga 1...FORZA DINAMO!!!!!

La 14.04.2010 16:51:46, PAPI a spus:

Cel mai bun mijlocas dreapta din liga I este Gabi Torje.

La 14.04.2010 15:45:05, D1n4mO_g1rl_YOana a spus:

Gaby,ardeleanule,ne-ai făcut mândri!Ai votul meu! FORZA DINAMO,evident!

La 14.04.2010 15:42:08, Ovidiu a spus:

Torje e cel mai tare...in max 2ani va costa 10 milione de euro

La 14.04.2010 12:41:56, adi3mutu a spus:

FORZZA DINAMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

La 14.04.2010 07:49:29, danucha a spus:

Torje e cel mai tare:X:X:X Forta DINAMO:*:*:*

La 14.04.2010 00:07:43, OVIDInamovistU a spus:

Pentru mine si cred ca pentru totii dinamovistii din lumea intreaga, Gabriel Torje este unul din cei mai buni mijlocasi de banda din lume eu l-asi plasa chiar in primii 10 mijlocasi.Prin ziteza sa, tehnicitate dar si prin munca s-a afirmat atat la Timisoara dar mai ales la Dinamo, un astfel de jucator care nu are o viata extrasportiva va avea numai de castigat si sper ca pe viitor sa ramana in Stefan cel Mare.

La 13.04.2010 23:32:10, job10 a spus:

Ai nevoie de banii si nu sti cum sa`i faci?Vrei banii si nu ai chef de munca?E simplu...Tot ce trebuie sa faci este sa inscri cati mai multi oameni si sa dai anunturi publicitare pe situri....Fiecare om inscris iti aduce 50 ron+10 indirect stand doar 3-4 ore pe zi in fata calculatorului aplicand anunturi...detalii la id job_la_domiciliu10

La 13.04.2010 22:39:40, aditza a spus:

Piticuleee vreau tricou cu tine:X ca esti cel mai bun:X!!! Bafta la fotbal si multe Goluri pentru dinamo!!! Dog for ever:X

La 13.04.2010 21:12:23, geobull8213 a spus:

Torje - Super fotbalist,viteza ametitoare,finete si fizic de felina.

La 13.04.2010 20:16:41, George a spus:

fortza dinamo TORJE IS THE BEST FOOTBALLER

La 13.04.2010 19:24:32, flory a spus:

este singurul jucator care totdeuna mai are o speranta pe teren shi nu se da batut niciodata .are incredere in el shi asta conteaza cel mai mult.pune inima shi sufletul la fiecare secunda din meci. BRAVO GABI TINEO TOT ASA SHI O SA AJUNCI DEPARTE .:*AI SA VEZI:*

La 13.04.2010 18:13:44, Florin Ratoi a spus:

Este singurul jucator care pune suflet in ceea ce face.Bravo Gabi,tine-o tot asa si vei fi cel mai bun...

La 13.04.2010 17:17:00, Panda a spus:

Gaby No1 Te Ador Gaby

La 13.04.2010 17:14:23, AnkTorje22 a spus:

BvoO ToRje Tbx:X:X: Si O sa jUnGi MIjlOKasi De LEgnda Sa dEvyY Cel Mai bUn jucaToOr al ROMANIei ,:*:*:

La 13.04.2010 16:31:09, didy a spus:

TORJE THE BEST!!!!

La 13.04.2010 16:23:25, raludinamovista a spus:

Gabi Torje :x

La 13.04.2010 15:55:21, niko_fcd a spus:

TORJE IS THE BEST:x:x:x:.... mai rar asa valoare si la o varsta atat de mica;))...

La 13.04.2010 15:14:30, adriaticus a spus:

bravo torje si sper sa ajungi un messi al Romaniei.

La 13.04.2010 13:50:14, andreea alb_rosu in VN a spus:

szc torje....gabi torje the best

La 13.04.2010 13:48:58, andreea alb_rosu in VN a spus:

e clar gabi torje este cu mult peste roman shi szekely...bravooo tosrje tineo tot asa

La 13.04.2010 12:34:29, TeIubescDinamo a spus:

Ahaha@ Bai omule, ai gandit in timp ce ai scris? Tu urmaresti fotbalul din Romania? Torje este cea mai buna extrema in ultimii 5 ani ai Romaniei, merita clar locul in echipa mare a Romaniei, unde suferim rau acolo. Asa ca omule, lasa'te de fotbal, deoarece credema, nu stii sensul cuvantului! Gabi Torje, dupa cum spuneam, voturile sunt foarte reale, cea mai buna extrema, poate cel mai bun jucator. :)

La 13.04.2010 12:17:20, weezy a spus:

Pentru mine e clara treaba Torje capitan la echipa romaniei de tineret , cel mai tanar capitan de la dinamo la 20 de ani vreo 100 de meciuri in liga 1 , meciuri in cupe europene . Asa ca mai lasati aberatiile si fiti subiectivi.

La 13.04.2010 12:14:04, Roxana :P a spus:

Gabi Torje :X

La 13.04.2010 12:10:45, tiger10 a spus:

multa bafta torje! sper sa dai si mai mult pentru dinamo...si pentru fotbalul romanesc...

La 13.04.2010 11:37:37, bodinamovistu a spus:

OK!!! inteleg k suporterii lui Dinamo sa il voteze pe Torje.... dar TOTUSI frate.... CUM sa aiba Szekely mai multe voturi dekt Roman fratele meu... Roman e cu 20 de clase peste Szekely...

La 13.04.2010 11:08:50, adriana a spus:

Bafta si nu uita ca si dinamovistii te uibesc si respecta

La 13.04.2010 09:38:45, ionutz a spus:

sunt dinasmovist si clar gabi e viitorul lui dinamo si al nationalei bv gabi te astept sa inscrii mai mult pentru dinamo

La 13.04.2010 09:16:14, bogdan lobont a spus:

voot Gabi Torje :X

La 13.04.2010 00:26:06, george a spus:

niciodata nu ajunge mai bun k petre.

La 12.04.2010 22:09:54, lili a spus:

Chiar daca nu as fi fost dinamovista,tot pe Gabi Torje l-as fi votat.Un mijlocas de banda dreapta foarte bun si un om de creatie de ce nu? Bafta Gabi si sa intri in primul "11" de legenda.Si vizavi de comentariile de mai jos ,,fara creier sunteti voi astia care comentati aiurea si deviati de la subiectul propus" mai bine stati in banca voastra si numai comentati atat!!! Va ofticati ca nu aveti un asemenea jucator la voi in echipe...unghia in gat si FORZA DINAMO !!!!!!!!!

La 12.04.2010 21:25:06, Alina a spus:

Eu il votez ca-s dinamovista,dar ce-o sa-l voteze timisorenii:))

La 12.04.2010 20:30:07, Fana torje a spus:

Normal ca il votez pe micutul cu inima imensa pe gabiii.Bafta gabiii