Ultimele clipe lîngă tata

alte fotografii:

Cristi Chivu a avut puterea să plece de lîngă părintele său, care era pe moarte, şi să joace cu Reşiţa împotriva Ceahlăului, în anul 1998

Cariera lui Cristi Chivu a trecut printr-o zi absolut groaznică, iar felul în care a întîmpinat căpitanul echipei naţionale evenimentele îl onorează. Nu, nu este vorba de accidentarea recentă de la cap. Ci despre un episod petrecut în seara zilei de 31 martie 1998. Cu cîteva ore înainte ca tatăl lui Cristi, Mircea Chivu, fost fotbalist şi antrenor la CSM, să închidă definitiv ochii, răpus de cancer la 44 de ani.

"Du-te şi cîştigă pentru mine!"
Reşiţa era în cantonament la stadion, a doua zi avea meci greu, cu Ceahlăul. La un moment dat a sunat telefonul, apoi Cristi Chivu a fost anunţat cu voce sugrumată: "Mergi pînă acasă. Poţi să stai cît vrei tu". Mircea Chivu îşi trăia ultimele clipe şi a vrut să îşi ia rămas bun de la fiul căruia îi sădise atît de bine în suflet iubirea pentru fotbal. Cu obrajii inundaţi de lacrimi, Cristi a dat ochii cu părintele său. Cînd puterile îl părăseau de tot, i-a spus puştiului: "Du-te înapoi în cantonament şi pregăteşte-te de meci. Bateţi Ceahlăul pentru Reşiţa şi pentru mine!".

Copilul a plecat mai mult dus pe braţe. A ajuns în cantonament şi a avut forţa să reintre în programul echipei. Reşiţa a bătut cu 5-1, golurile curgeau unul după celălalt pentru Mircea Chivu. Cristi a marcat şi el unul, ascultîndu-şi tatăl.  "Cu Anglia a pus şi tata mîna"  Doi ani mai tîrziu, Chivu era deja titular la echipa naţională. La Euro 2000 a dat acel gol ciudat cu Anglia, deschizînd drumul României spre victoria cu 3-2. A avansat undeva în stînga şi a lovit mingea cam ca la o centrare. Însă balonul şi-a încheiat bucla chiar în vinclu: "Sînt sigur că tata, de acolo de unde e, a pus mîna şi a oprit acea minge în poartă", declara Cristi, fericit, după meci, zîmbind către cer.


Data naşterii: 26.10.1980
Debut în Liga I: 30.08.1997, CSM Reşiţa - U Cluj 2-0
A jucat la: CSM Reşiţa (1997-1998), U Craiova (1998-1999), Ajax Amsterdam (2000-2003), AS Roma (2003-2007), Inter (2007-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 55 / 5
Debut la echipa naţională: 18.09.1999, Cipru - România 2-2
Meciuri/goluri la echipa naţională: 69 / 3
Palmares:
- un titlu de campion al Olandei cu Ajax ('01-'02)
- o Cupă a Olandei cu Ajax ('01-'02)
- o Supercupă a Olandei cu Ajax (2002)
- o Cupă a Italiei cu AS Roma ('06-'07)
- două titluri de campion al Italiei cu Inter ('07-'08, '08-'09)
- a participat cu echipa naţională la CE 2000 şi la CE 2008

Cariera lui Cristi Chivu a trecut printr-o zi absolut...
» continuare

2335 voturi

Sînt fotbalişti care îşi cultivă înfrîngerile, nu...
» continuare

189 voturi

Ursitoarele au fost generoase cu Ştefan Radu. La 21 de ani a...
» continuare

758 voturi

La 10.04.2016 01:05:42, anonim a spus:

pacat ca a ales sa se retraga timpuriu dar asta este daca nu avea accidentari multe era bine dar el a avut accidentari destule acumulate si-a pus si viata in pericol din cauza aceasta

La 23.10.2011 00:30:45, vitregu robert a spus:

cristi chivu nu cel mabun fundas si cel mai bun jucator din 2000 pana in prezent

La 26.04.2010 10:30:39, dodo a spus:

mei atiila, tu ai gresite publicatia,aici e vorba de sport. pentru onanisti cauta reviste.

La 10.04.2010 21:47:31, vasile a spus:

un baiat finut , fara fitele lui MUTU , DUMNEZEU sa/ti de/a SANATATe tie si familiei tale si sa te fereasca de accidentari

La 05.04.2010 13:31:03, ion a spus:

elegant pe teren, serios in afara lui, curat, bun

La 04.04.2010 22:32:19, costel09 a spus:

Mare jucator acest Chivu cel mai bun fundas roman in acest moment.SCuzati-ma dar unde sunt Hagi,Lacatus,Dobrin jucatori care ar trebuii sa fie in 11 de legenda?

La 04.04.2010 22:02:03, arabu a spus:

pt drogba: anu asta va juca finala :) chivu e cel mai bun jucator pe care il are generatia asta pierduta, nu mutu, el e pierdut in lumea lui de "vedeta"

La 04.04.2010 16:10:51, Choaye a spus:

Cel mai bun fundas!! Pacat ca a imparit vestiarul la nationala cu o generatie de de betivi, drogati si curvari. CRAIOVA TE IUBESTE CRISTI!!

La 04.04.2010 01:55:22, tom a spus:

"mucles" si MULTA , MULTA munca ; din cauza asta imi place de el , Petrescu , Sabau si ... altii la fileu ?!?

La 03.04.2010 22:08:27, corvinul a spus:

Respect Chivu ! CSM RESITA TREBUIE SA REVINA IN COMPETITI ,CHIVU AR PUTEA AJUTA LA REVENIREA ECHIPEI UNDE A CRESCUT SI SA LANSAT ,SI MAI ALES JOACA PE STADIONUL CARE I POARTA NUMELE TATLUI SAU ,ASTA AR PUTEA SO FACA PENTRU TATA-L SAU .NOI HUNEDORENI LUPTAM SA READUCEM CORVINUL1921 PENTRU M.KLEIN CHIAR PE STADIONUL CARE I POARTA NUMELE,.RESPECT ECHIPELE D ETRADITIE :UTA ,CORVINUL ,RESITA,FC BAIA MARE .OLIMPIA SATU MARE ,U CLUJ , PETROLUL,JIUL ,FC BIHOR.ETC.DANIEL GHIORGHITA,IRELAND.

La 03.04.2010 21:55:47, io a spus:

aaaa...si ink ceva... de ce nu o fi comandat si pt chivu un control inopinant impotriva drogorilor, murinho... ??? sau doar pe mutu a avut boala??? cand o sa zica cineva despre mutu k nu poate fi inlocuit k om... imi sug po..la singur....:))

La 03.04.2010 21:53:35, io a spus:

haha, sunt surprins sa aud lumea k spune ce diferenta intre chivu si mutu... chivu nu a fost si el la inter, la roma, capitan la ajax???nu i s-a urcat la cap???? nu a zis si el sa traga vreo 2 liniute sa vada cum e??? nu o fi zis si el ce buna e andresan?? ce rost o fi avand sa stea in cantonament cand el oricum e vedeta??? CATA DIFERENTA.....d-aia lumea il iubeste pe chivu, chiar daca nu a jucat la steaua, dinamo, rapid.... il iubesc pt ca tot timpul a fost cu capul pe umeri si cu picioarele pe pamant....RESPECT CHIVU.

La 03.04.2010 19:58:31, streche a spus:

ce diferentza intre chivu si mutu..

La 03.04.2010 19:57:30, streche a spus:

cred ca mourinho a spus totul: ca fotbalist, chivu poate fi inlocuit.. ca om, NU!

La 03.04.2010 19:39:35, costel a spus:

Un fotbalist foarte bun !!!! Mult succes in continuare in cariera ta Chivule , tine-o tot asa ....

La 03.04.2010 19:31:22, dannyusa a spus:

Bai attila, esti prost rau de tot bai muncitorule necalificat!!!!esti un prost deosebit!!!

La 03.04.2010 19:10:27, Semenic a spus:

Am avut ocazia sa cunosc pe tata-l lui criti un OM cum rar intalnesti,ca jucator la resita merita respectul nostru ca si cristi i-l asteptam la resita sa refaca echipa de fotbal ,,,,ca viitor patron!!!!!!

La 03.04.2010 16:31:45, Phili a spus:

Sunt putini oameni cu care se poate mandri Resita.Unul din ei este CRISTIAN CHIVU.Multumim OMULE !

La 03.04.2010 16:23:36, cristian a spus:

un om extraordinar cristi ,a avut multa tarie in el sa plece de langa tatal lui,bravo cristi,esti singurul roman cu care ne putem mandri si noi intr-o tara

La 03.04.2010 16:20:41, zack, a spus:

Nici un fotbalist romin nu are palmaresul lui Chivu. Sint destul de in virsta si stiu ceva despre celelalte vedete. Chivu a fost peste tot un exemplu nu numai atit, El este o stea pentru jucatorii strainii. Respect pe ceilalti, dar Chivul este unul singur. Sa nu uitam, un inaintas are viata mult mai usoara si rateaza cite vrea el, nu si un fundas central. Asa ca, Chivul s-a remarcat pentru ca a fost din fier de la Resita, caci este de cind lumea numai sus in virf. Multi nu fac diferenta intre bun si extraordinar de bun. Citi din lume au palmaresul lui Chivu in campionate extrem de grele. Te respect mult. Zack din Australia.

La 03.04.2010 15:38:59, sis a spus:

Craiova Te iubesc CRISTI ..:*

La 03.04.2010 15:05:04, nico a spus:

tot respectul CRISTI, dar talpa la LUCA TONI nu te onoreaza ...de data asta cei de la ROMA te-au iertat, dupa tot ce ti sa-ntimplat ( CHIEVO-INTER), ma la prossima volta te se-nculano i romani anche se ancora ti vogliono bene !!!

La 03.04.2010 14:38:30, RESPECT, CHIVU a spus:

Te respect pentru OMUL care esti, pentru cum iti respecti mama si memoria tatalui. Esti un model de comportament pentru tinerii din ziua de azi. Cat despre Resita, e un oras minunat, cu oameni de mult bun simt. Numai tembelii pot spune ca e un ,,oras muncitoresc" - de parca ,,muncitor" ar fi o povara. Pacat e sa dai in cap, nu sa muncesti. RESPECT, DOMNULE CHIVU !!!!!!!!!!!!!!

La 03.04.2010 14:08:31, geo a spus:

pai frate ce sa mai are mentalitate puternica,e serios profesionist pur sange eu la un moment dat ziceam ce tamas o sa ajunga mai mare dar vezi ca in fotbal daca nu esti serios cand trebuie tiai cam ratat cariera

La 03.04.2010 13:53:32, ady adriano a spus:

un om exemplar pe teren si in afara lui...care ne reprezinta cu cinste in lume!BRAVO CRISTI,SUCCES!

La 03.04.2010 13:29:28, heyyy a spus:

mult mai indicat era goian in locul lui tamas, are experienta in cupele europene mult mai mare si joaca la o echipa din top 4 din italia, pe cand tamas joaca in liga a doua din anglia :-J

La 03.04.2010 13:11:54, zlatco a spus:

Nu vreu sa zic ceva ce nu este,dar mi se pare ca in acea zi cand a jucat Resita-Ceahlaul,cand Chivu a marcat si el din penalty,tatal lui era deja mort..

La 03.04.2010 12:44:15, ady a spus:

Bravo Cristi...esti cea ce se cheama...specie rara,pe cale de disparitie denumita FOTBALIST ROMAN! ;) Succes in fotbal si in viata!

La 03.04.2010 12:25:41, attila a spus:

dar viata sexuala cand si-a inceput-o? la ce varsta? dar adelina era virgina cand a luat-o? intradevar astea sunt stiri pe care am vrea sa le auzim...succes chivu.

La 03.04.2010 12:25:23, unico amore a spus:

exista grad de comparatie intre chivu si tamas?!

La 03.04.2010 12:21:46, razvan a spus:

cristi este un om extraordinar si de aceea merita sa fie capitan al echipei nationale.

La 03.04.2010 12:05:57, ronaldo666 a spus:

chivu e un model pt orice fotbalist imi plac astfel de stiri succes in continuare chivule

La 03.04.2010 11:29:37, submarinu a spus:

Pentru Tamas au votat doar prietenii de pahar Timisoreana?

La 03.04.2010 04:28:10, rimarucu a spus:

astea sunt genurile de povesti ce vrem sa le auzim despre jucatori , nu ce masini sau ce iubite si-au tras , genul asta in care le povestiti lucruri nestiute de oameni de rand , asta astepatam :)

La 01.04.2010 23:22:29, drogba a spus:

nu uitati ca acest model de seriozitate a jucat si o semifinala de UEFA CHAMPIONS LEAGUE.....pierduta la mustata cu AC MILAN....

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare