Mirel şi coşul de gunoi!

alte fotografii:

Rădoi spune că cea mai emoţionantă zi din viaţa lui a fost cea în care a intrat prima oară în vestiarul din Ghencea, acolo unde, de jenă, s-a aşezat lîngă un coş de gunoi. Sau definiţia ultimului căpitan adevărat al Stelei.

Rădoi. Sau definiţia ultimului căpitan din Ghencea. O spune chiar unul dintre suporterii de la peluză, care vine meci de meci pe Ghencea: "Vor mai veni multe vedete în  Ghencea, vor mai fi transferaţi mulţi sud-americani, dar probabil că va trece mult timp pînă să mai apară un fotbalist de caracaterul lui Rădoi, care să te oblige să te ridici de pe scaun şi să-l aplauzi fiindcă îi admiri determinarea".

A stat 8 ani la Steaua, iar acum e în măsură să dezvăluie cum a arătat cea mai emoţionantă zi a lui ca fotbalist al echipei din Ghencea. A fost chiar prima zi petrecută la stadionul Stelei. "Prima dată cînd am intrat în vestiar, erau acolo jucători precum Belodedici, Dănciulescu şi alţii. M-am aşezat şi eu pe un loc care era în imediata vecinătate a unui coş de gunoi. Am şi acum imaginea acelui coş şi cred că această întîmplare nu o voi uita niciodată pentru simplul fapt că atunci m-am gîndit ce caut eu pe acolo şi la faptul că nu voi rezista prea mult printre asemenea fotbalişti de top", îşi aduce aminte Mirel.

Rădoi a comentat apoi şi ce a însemnat în cariera lui ulterioară transferul la Steaua. "Venirea la Steaua a fost un pas uriaş în cariera mea. În plus, am văzut acea trecere şi o văd şi acum ca pe o şansă unică. Normal că mi-am zis să profit la maximum de ceea ce mi s-a oferit. Era o ocazie incredibilă pentru un tînăr de doar 18-19 ani să vină în curtea unui club de calibrul Stelei" sînt primele fraze pe care Rădoi le rosteşte despre ceea ce crede că a fost pasul decisiv spre o carieră aproape excepţională.

"Mie, dacă mi-ai luat determinarea şi alunecarea la sacrificiu, m-ai terminat ca fotbalist, pentru că nu ştiu să fac un dribling sau să dau o pasă cu călcîiul"
Mirel Rădoi

 
Data naşterii: 22.03.1981
Debut în Liga I: 04.03.2000, Extensiv - Dinamo 0-1
A jucat la: Drobeta Turnu Severin (1999), Extensiv (2000), Steaua (2000-2008), Al Hilal (2009-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 200 / 12
Debut la echipa naţională: 05.12.2000, Algeria - România 3-2
Meciuri/goluri la echipa naţională: 60 / 1
Palmares:
- 3 titluri de campion al României cu Steaua ('00-'01, '04-'05 şi '05-'06)
- Supercupa României cu Steaua (2006)
- un titlu de campion al Arabiei Saudite cu Al Hilal ('09-'10)
- a participat cu echipa naţională la CE 2008

La 1,88 metri, oltenii spun că stoperul Valerică Găman e...
» continuare

3152 voturi

Rădoi spune că cea mai emoţionantă zi din viaţa lui a...
» continuare

2933 voturi

Marin Barbu, cel care l-a promovat pe Dorin Goian în fotbalul...
» continuare

206 voturi

La 18.09.2012 05:28:32, DjLiVsoKFpJvu a spus:

Felicitari Romania, eu unul m-am saturat sa tot dea cu pirete altii in noi, macar noi sa ne sustinem, la finalizarea meciului aveam toate injuraturile din lume la adresa arbitrajului, insa nu iti ramane decat un gust amar, cand vezi ca te fura pe fata acesti arbitri incompetenti, parerea mea!Reply

La 23.04.2010 17:28:25, POFTIM ??? a spus:

VOI SUNTETI NEBUNI ? CE CAUTA GAMAN AICI SI CULMEA E MAI BUN CA RADAI. CE SITE DE RAHAT MAI E SI ASTA ? PROMOVATI VALORILE SAU RATATII CARE SE LUPTA LA RETROGRADARE ???

La 23.04.2010 15:41:24, harra a spus:

IL CAPITANO,si cu asta am spus tot!nu a fost,nu e si nu va fi altul precum Mirel!Forzza Steaua!

La 16.04.2010 16:18:54, alx a spus:

Ce il comparati pe Radoi cu gaman ca e cu 5 clase peste acesta...FORTA RADOI de departe cel mai bun fotbalist roman in activitate

La 13.04.2010 13:26:44, liviu a spus:

un om kre nu il apreciaza pe mirel radoi nu numai k nu apreciaza fotbalul...nu apreciaza viatza si spiritul de lupta..e terminat..in incapacitate de a trai ..

La 09.04.2010 21:15:04, bogdan a spus:

e bun , nene ! Beton

La 08.04.2010 19:55:35, mirela a spus:

Radoi. cel mai adevarat fotbalist si un capitan adevarat care isi da viata pe teren

La 08.04.2010 11:22:05, bogdan a spus:

pt cristian...:esti asa de prost incat nici nu stii sa scrii un nume iti reamintesc k se numeste radoi nu"ragoi"...da orikum spui ce spui despre mirel ori din nestiintza ori din invidie...hai ca numi mai irosesc cuvintele pt unul ca tn;)

La 08.04.2010 10:40:51, Marian a spus:

Radoi ATITUDINE,LIDER,DETERMINARE

La 07.04.2010 17:54:46, bujika a spus:

pt Aiurea frate esti prost de dai in gropi zi direct ca esti dinamovist sau rapidist si cu asta pasta! pur si simplu esti ridicol!

La 07.04.2010 14:15:51, paf a spus:

Radoi a venit in probe la Steaua si a jucat in perioada mai-iunie 2000 in Cupa Ligii ...cand se testau tineri jucatori sau viitoare transferuri. L-am vazut pt prima data, arata o determinare iesita din comun...a jucat o repriza accidentat, insa tot "baga" alunecari si se lupta pt orice minge. I-am zis unui prieten ... "ambitios baiatu', asta o sa ajunga mare". el venise impreuna cu Dorin Radoi o vedeta a Extensiv-ului la vremea aia, care n-a confirmat!

La 07.04.2010 14:11:19, decebal a spus:

eu l-am descoperit pe radoi in campaniile europene ale stelei... a jucat chiar si accidentat... de obicei un jucator pe postul lui rar iese in evidenta...dar sunt convins ca daca prindea un transfer in afara imediat dupa meciurile cu valencia ,sau macar anul urmator, cu siguranta ajundea cel mai bun inchizator din lume... numai cand aud de piticul ala de mascherano ma gandesc ca daca ar veni unul din primii trei inchizatori in Romania nu ar reusi ,chiar daca ar fi fost adaptati instantaneu, radoi a fost declarat cel mai bun fotbalist din campionat de cateva ori,dar steaua trebuia sa-l lase sa plece pentru el pentru nationala... se critica mult ca lasam talentele sa plece afara... da el ajunsese deja la un nivel superior aceluia de talent ,avea o clasa superioara oricui din campionatul romanesc cativa ani buni a avut chiar

La 07.04.2010 14:06:11, cristian a spus:

mirel ragoi cel mai varza jucator roman

La 07.04.2010 11:22:09, Aiurea a spus:

Radoi a ramas celebru pentru implicarea in meciurile trucate (vezi stenogramele), cand il invata pe Razboinic unde sa apeleze. A ramas celebru pentru geamurile sparte la Bistrita si venele taiate, pt ca nu acceptau aia sa se dea la o parte. A ramas celebru pt ca i-a spart capul lui Rat la Euro. pt crampoanele in figura lui Balba. Pt pumnul dat in figura lui Mihalache. Pt crampoanele infipte in spatele lui Hidisan. Pt transferul la Al Hilal (hahahahhahahahahhahahahh).Pt pasele date lui Niculescu sau Daniel Niculae. pt derbyurile pierdute din cazua lui cu Dinamo in 2004, cu Dinamo in 2008 (ce-i mai facea Bratu). Pt catastrofa de la Trondheim, cand a gresit la toate cele 3 goluri. Pt campania pt mondialul din 2010, cand Romania a primit cel putin 5 goluri din cauza lui (Lituania golul 2, Austria-tur, Feroe, Serbia tur (golul 3) si retur (golul 1). Pt faza cand s-a dat cap in cap cu Sapunaru in meciul cu Austria de la Bucuresti. Stie cineva un meci memorabil facut de Radoi in 10 ani de nationala? Nu exista. E antitalentat, lent, greoi, fara tehnica, taran, badaran, necioplit, caracter 0, toparlan. Intr-un cuvant: Radoi.

La 07.04.2010 11:17:38, muie buCUResti a spus:

radoi daca juca la o echipa din provincie lua cate un cartonas rosu la 2 meciuri. dar la stoaia era imun la cartonase.tu-va-n gura de blatisti cu buCURestiul si frf-ul si lpf-ul vostru.ati stricat fotbalul cu arbitrii vostrii corupti, echipe de milogi

La 06.04.2010 23:40:44, :)) a spus:

apropo de botezul copilului "radoi" rude ale arabului de aici din romania isi boteaza copii "politia", "salvarea","averea" asa ca .....atat ii duce capul atata fac

La 06.04.2010 23:35:55, :)) a spus:

tarani de bucuresti aduceti argumente ,nu inventii...cate picioare a rupt radoi la viata lui??? in 2 meciuri in grupa de calificare la mondial a pierdut mingea la jumatea terenului aia au plecat pe contraactac si au dat gol...unul il am si acum in minte cand iar a facut schema jackie chan a dat pe langa minge era sa-i rupa capul adversarului si a ratat si asta macar lua rosu si nu luam gol si inainte sa mai vorbiti de GAMAN mai bine urmariti 2-3 meciuri de ale universitati(oricum la steaua nu aveti ce sa vedeti) sa vedeti ce deposederi face fara sa atinga macar adversarul nu rupe picioare ca radoi... daca nu stiti numai postati aici ca idiotii ...mai e unu la goian cica il apreciaza pentru viteza(viteza mica probabil)..te bufneste rasul cand vezi asemenea aberatii

La 06.04.2010 23:05:25, brasov 6 a spus:

Ca orice dinamovist,craiovean,etc speri sa castige apropiatul tau,dar sa-l faci gunoi pe MIREL este prea mult. Uitati-va cat de iubit este la nationala si la arabi.Citeam in presa ca un arab si-a botezat copilul RADOI. JOS PALARIA MIREL

La 06.04.2010 18:34:29, Eu a spus:

Niculescu e un gunoi, in nici un caz Radoi. Toti suporterii celei mai spurcate echipe care exista (dinamo) mananca rahat aiurea. Radoi e de nationala, Niculescu e de Dinamo. Si atat. Radoi este unul dintre cei mai respectati fotbalisti din Romania, e in arabia pentru ca-i place.. pentru ca vrea bani, nu pleaca in divizia a2a din spania.. doar ca sa stea in spania. intelegi? Si apropo.. Dinamo e groapa de gunoi, iar suporterii gunoiul care se arunca-n groapa. Mult succes.

La 06.04.2010 17:43:15, Adrian a spus:

super jucator, super om imi placea la nebunie momentul cand i se striga numele la prezentarea echipei din-naintea meciului... se facea o liniste incredibila in tot stadionul cand era prezentat CAPITANUL si apoi din 25 de mii de piepturi se auzea doar RADOI...incredibil!!! cei care il injura nu au cum sa inteleaga acest sentiment, pt k echipa lor nu a avut asemenea jucator!!!

La 06.04.2010 16:14:21, akex a spus:

cei care l-au facut gunoi pe radoi inseamna ca nu s-au vazut in oglinda.Fratiilor uitativa si voi in oglinda si veti vedea ca voi sunteti gunoaie.Radoi a fost un ledear si un stelist adevarat.In momentul de fata steaua are in echipa numai mercenari.RESPECT MIREL RADOI

La 06.04.2010 16:13:19, andrei a spus:

am fost acum cateva zile pe ghencea la steaua-fc brasov.inainte de meci cand cainicul a prezentat fotbalistii tribunele scoteau doa un simplu murmur.imi aduc caminte acum 2-3 ani la prezentarea echipei cand toti ci 30 000 de oameni de pe ghencea strigau in toate puterile ... RADOI ... de te cutremurau oasele.RESPECT RADOI!

La 06.04.2010 16:02:47, gatuso a spus:

Radoi este un jucator de valoare cu un caracter frumos. Rusine celor care, din simplul fapt ca sunt altceva decat stelisti, pateaza numele unui jucator.Respect Radoi.

La 06.04.2010 15:58:13, ZaykaRed a spus:

Radoi .

La 06.04.2010 15:41:43, Andreutz a spus:

multi il vorbiti de rau........putini au calitatile lui de lider.asa a fost sa fie......juninho a fost printre cei mai buni......si unde a ajuns? poate ca atunci knd a fost posibil sa se lanseze sa evolueze la o echipa mai mare a crezut k poate face performanta la steaua....RESPECT RADOI

La 06.04.2010 15:40:52, Al Hila...r a spus:

partial aveti dreptate, dar daca ajungea la o echipa de top din Europa nu cred ca ar fi avut salariul de la arabeti...asa ca om Radoi a fost destul de pragmatic si a ales banii in locul faimei...are totusi o varsta. Sa nu uitam si de cioban care a tinut de pret cand trebuia sa-l dea in Europa.

La 06.04.2010 15:39:49, luc a spus:

cum sa-l compari pe Radoi cu Goian sau Gaman? e ca si cum ai compara un Porche cu o dacie si un trabant. cine a urmarit nationala meci de meci sigur isi aduce aminte cand Radoi juca langa Chivu ca fundas si juca fffffoarte bine in unele meciuri mult mai bine ca si Chivu. eu sunt caine dar mi-as dori si la Dinamo cam 3-4 ca si Radoi. Bravo Radoi. Respectele mele

La 06.04.2010 15:23:38, Meke a spus:

Cristi si Enzo au mare dreptate... daca era mare jucator nu ajungea la arabi ramanea in Europa ca orice fotbalist valoros.... e un gunoi.... arabii iau toate rebuturile....

La 06.04.2010 15:11:14, pancone51 a spus:

nu fiti rautaciosi cu radoi ,la ntionala joaca cu determinare el merita sa fie ales in 11 de legenda

La 06.04.2010 14:46:28, anon1m a spus:

daca era mirel acum la steaua, cred ca ii vedeam si pe tanase si pe bomba lui sexy cu ochii umflati a doua zi:))

La 06.04.2010 14:42:15, cri5ty a spus:

dak ramanea mirel nu ajungea steaua unde este acum sa nu ai un sut pe poarta in meciul cu pandurii.....ii batea asta pe toti .....bv;lui, pacat ca sa dus in arabia

La 06.04.2010 14:29:49, gygy a spus:

MARE CARCTER DC ERAU 11 DE MIREL RADOI LA STEAUA ...........SANATATE SI TOATE CELE BUNE PT.EL SI E OK SI LA ARABII AU CASH NU AU ARICI LA BUZUNAR CA LA NOI

La 06.04.2010 13:59:56, gigic a spus:

Poate daca l-ati lua pe Todea de la Medias a-ti mai avea pe cine aplauda. Poate aude cine trebuie?!

La 06.04.2010 12:57:01, SIMONA a spus:

RADOI MERITA TITLU CU BRIO-FUNDAS DE LEGENDA ATAT PT ROM CAT SI PT STEAUA.E UNIK RADOI.

La 06.04.2010 11:11:49, ady a spus:

Un jucator care chiar joak cu inima...

La 06.04.2010 10:32:55, dap a spus:

are dreptate adrian ... gaman peste 2-3 ani poate sa nici nu mai existe, sau poate sa fie foarte tare, dar trebuie sa demonstreze... radoi si goian au facut-o totusi ...

La 06.04.2010 10:29:34, adrian a spus:

chiar nu inteleg voturile astea cum se pot compara radoi si goian, cu gaman?? sau chivu cu tamas si radu stefan?? sau contra cu dananae?? astia mici mai trebuie sa faca multe ca sa ajunga mari jucatori, cum sunt sau au fost contra, chivu si radoi chiar si portar, l-ati comparat pe lobont cu pantilimon lobont trebuia comparat cu stelea si prunea chivu si mutu... cu prodan si gica popescu, ..chiar nu mai avem simtul realitatii???

La 05.04.2010 19:30:25, RADOI a spus:

TRAIASCA RADOI!un jucator cu totul special numai vezi in campionatu asta unu p jumatatea lui