Forţa şi tehnica în stare pură

Cea mai frumoasa perioada din viata lui Cami se leaga de Universitatea Craiova, unde a jucat de la 16 ani

Cea mai frumoasa perioada din viata lui Cami se leaga de Universitatea Craiova, unde a jucat de la 16 ani

alte fotografii:

  • Pasiune
  • Dedicare
  • Fair-play
  • Data nasterii
  • 22.06.1958
  • Meciuri / goluri
    in Liga 1
  • 377/198
  • Meciuri / goluri
    echipa nationala
  • 73/21

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit pas cu pas pentru cititorii Gazetei cursele de cîte 40 de metri care au precedat golurile celebre de pe Empire şi Rasunda Echipa naţională şi Universitatea Craiova sînt echipele din sufletul unui uriaş. Uriaş şi ca fotbalist, şi ca om: Rodion Cămătaru. Acum are 52 de ani. Atunci cînd marca împotriva Angliei un gol despre care toate agenţiile de presă internaţionale spuneau că "o forţă a naturii i-a dat gol Angliei", avea doar 27 de ani.


Rememoraţi faza aia? Anul era 1985. Luna septembrie, ziua 11 şi minutul 60 al meciului contra Angliei, de la Londra. La noi, pe banca tehnică Mircea Lucescu. La englezi Robert Robson. Trăgeam pentru Mondialul din Mexic '86. Faza golului de 1-1 e memorabilă. Hoddle marcase în prima repriză pentru 1-0. În minutul 60, Rednic i-a dat o pasă pe poziţie viitoare lui Cămătaru. Olteanul a luat mingea cu el vreo 40 de metri. Fugea spre poartă cu ea la picior avîndu-i în cîrcă pe Fenwick şi Wright. L-a păcălit şi pe portarul Shilton şi, din cădere, a băgat balonul în poartă. Cămătaru a dat senzaţia că şi el, şi mingea vor intra cu totul în plasa Angliei.


Dar iată cum povesteşte fostul internaţional miracolul de pe stadionul Empire. Golul a fost marcat în faţa a 80.000 de spectatori. "Faza s-a întîmplat după un schimb de pase cu Mircea Rednic. Mi-a dat mingea extraordinar de bine, aşa cum îmi place mie, mult în faţă. I-am luat în cîrcă, aşa, ca pe rucsacuri, pe Wright şi pe Fenwick parcă, şi am fugit cam 40 de metri. Şi acum îmi aduc aminte că parcă nu-i simţeam în spate. Pe măsură ce mă apropiam de poartă, mă şi gîndeam în ce parte s-o dau. În ce parte să plasez balonul. Portarul Shilton a simţit în prima fază unde vreau să marchez, dar în cădere, în ultima clipă, am schimbat direcţia mingii, din gleznă. A fost unul dintre cele mai importante goluri ale carierei mele", a povestit Rodion Cămătaru.

"Şi golul de pe Rasunda a fost cam ca acela de pe Empire. Un duel de unu la unu. La poartă am tras din unghi şi mingea a intrat pe lîngă portar. Ambele goluri au fost marcate în stilul Cămătaru"
Rodion Cămătaru

"Am jucat o perioadă lungă fără apărători. Dobrin a fost idolul meu. L-am iubit pe jucătorul Dobrin. Nici el nu le purta. Am încercat să-l copiez. La un moment dat, cînd am ieşit din ţară, nu mi-a mai fost permis"
Rodion Cămătaru


Debut în Liga I: 10.11.1974, U Craiova - CFR Cluj 1-1
A jucat la: U Craiova (1974-1986), Dinamo (1986-1989), Charleroi (1989-1990), Heerenveen
(1991-1993)
Debut la echipa naţională: 13.12.1978, Grecia - România 2-1
Palmares:
- două titluri de campion al României cu U Craiova ('79-'80, '80-'81)
- 4 Cupe ale României cu U Craiova ('76-'77, '77-'78, '80-'81, '82-'83)
- a participat cu echipa naţională la CE 1984

Florin Costea s-a format la Rm. Vîlcea, a ajuns la...
» continuare

3026 voturi

Înainte de a ajunge un temut atacant, Marica a a cochetat cu...
» continuare

771 voturi

Fotbalul are uneori capacitatea de a aşeza lucrurile peste...
» continuare

1056 voturi

La 16.09.2012 23:33:18, CeEWUsbXAgVZDZxDN a spus:

I'm impressed by your wiritng. Are you a professional or just very knowledgeable?

La 24.04.2010 01:52:52, Resiteanu' Exilat a spus:

Sunt contemporan cu Acest mare atacant, Camataru. El a fost un mare jucator care ar fi trebuit sa joace la mondialul din "90. Pacat... Pacat ca revolutia nu a avut loc in 1979...

La 23.04.2010 23:04:02, dorin chetan a spus:

mare atacant. as vrea sa mai avem unul ca el, din pacate ...nu cred ca o sa mai avem unul ca el

La 23.04.2010 21:00:17, Dunarea albastra a spus:

TOT RESPECTUL si multumim, Doru Camataru! HAI OTELUL!!!

La 23.04.2010 20:55:18, rodi a spus:

ba viorele, esti barza, balaci si-a incheiat cariera la 28 de ani din cauza unei accidentari foarte grave, si a sistemului de atunci, care nu l-a lasat sa se opereze in germania de firca ca ar ramane acolo. iar la dinamo a fost adus de mircea lucescu, mai fara voia lui intro incercare de a-l recupera dupa accidentare

La 23.04.2010 20:24:58, coman viorel a spus:

Despre olteni se vorbeste ca ar fi oameni cu initiativa, doar ca au o problema cu capul ,, cica au mintea-n colturi si capul patrat'' ,drept dovada ca se mai gaseste cite unul care poate afirma cum ca Ilie BALACI a fost mai bun ca Gicu DOBRIN si ca Gheorghe HAGI. Eu i-i amintesc ca Gicu a fost dorit cu multa insistenta dupa ce a invins Real MADRID sa joace la aceasta echipa iar HAGI a si jucat la Real dar si la BARCA. Pe cind ILIUTA al oltenilor si-a incheiat cariera la 28 de ani la DINAMO.

La 23.04.2010 18:51:26, nikaal a spus:

ce sa spuna si spurcatii daca ei nu au avut pe nimeni sa castige gheata de aur acum spun si ei ca era o competitie falsa dar chiar si asa ei cate titluri au false si se mandresc cu ele? intrebare fara raspuns din pacate. anti steaua

La 23.04.2010 18:20:57, alexandru1923 a spus:

Cămătaru Rodion nu e gheată, e şoşon!

La 23.04.2010 17:47:09, radu a spus:

ba tampitilor , nu mai vorbiti aiurea ca a intrat in jocul murdar pt gheata de aur , vreati sa ia vreun anonim din bosnia ??? la aia era batjocura mai mare ca la noi , macar asa a luat al nostru chiar daca din postura de dinamovist. Forza Stiinta

La 23.04.2010 15:03:23, valy a spus:

una din putinele jigodii,care a ajuns la craiova datorita turnatorului de tasu dupa care a devenit si el tot turnator.o minge de fotbal nu a adus la strehaia,orasul de unde a plecat,nemernicul.

La 23.04.2010 14:49:55, Teodoru cristian a spus:

si despre Dobrin nimic?

La 23.04.2010 13:34:48, DD a spus:

Mare atacant, pacat ca s-a lasat bagat in jocul cu gheata de aur..... Repet, mare atacant si la propiu si la figurat! Respect Rodion Camataru !Forta Steaua !

La 23.04.2010 12:21:45, LPF a spus:

Camataru a fost "convins" sa ajunga la Dinamo,ptr ca avea un dosar penal ptr infractiune la Legea circulatiei!Dosarul instrumentat in faza preliminara(faza de urmarire penala),a fost clasat prin SCOATERE DE SUB URMARIRE PENALA,ca urmare a acceptului de a juca la DINAMO BUC.,Rodion Camataru.E adevarat ca Gheata de aur era mica "compensatie" a lui POstelnicu in disputa sa cu MAPN,respectiv cu copiii clanului Ceausescu.Nu trebuie insa deloc neglijat ca toti castigatorii Ghetei de aur,marcau si in meciurile internationale(Dudu Georgescu,Camataru,Mateut),cee a ce denota ca aveau valoare,dincolo de aranjamentele MI-MAPN la nivelul fotbalului romanesc.

La 23.04.2010 11:59:04, ofiter a spus:

a ajuns la dinamo fiindca era informator la securitate...si el si altii...

La 23.04.2010 11:55:13, didi a spus:

Ce aveti mah cu el ca a trecut si pe la Dinamo? S-a dus la mai bine. Si cum naiba sa nu inscrie si Steaua si Dinamo goluri cu nemiluita cind pentru ele au jucat practic in permanenta cei mai buni fotbalisti si restul echipelor, cu citeva exceptii, erau de doi bani. Fotbalisti precum Camataru si in special Balaci - care a fost cu siguranta mai mare si decit Dobrin si decit Hagi - ar trebui sa fie mindria oltenilor si in prezent, chiar daca au jucat si pentru Dinamo. Fraierilor. Hai Dinamo si Stiinta.

La 23.04.2010 11:31:33, adrian a spus:

Mi-a placut de el cum alerga cu fundasii in spstele lui,a fost tare.Pacat ca s-a dinamovizat si a acceptat hotia cu gheata de aur

La 23.04.2010 11:01:31, Che Guevara a spus:

V-a zapacit EBA pe toti la cap. Se spune "rucsaci" nu "rucsacuri". Cat mai multe "succesuri" va doresc.

La 23.04.2010 10:20:52, Ghandalf a spus:

Respectele mele Rodioane ! Ne-ai incantat cu jocul tau (un aport urias au avut si colegii tai de la Craiova Maxima ) si ne-ai facut fericiti cu golurile tale ! Din pacate, azi nu mai prea avem jucatori ca tine... ...DIXIT

La 23.04.2010 09:44:40, ion a spus:

Nu poti spune ca a fost cel mai bun varf de atac al Romaniei. Dar a fost singurul varf "de forta" adevarat al Romaniei din ultimii 30 de ani. Lacatus, Ilie Dumitrescu, Adi Ilie, Raducioiu, chiar Mutu au fost/sunt atacanti foarte buni si foarte tehnici. Dar zau ca de multe ori imi e dor de un varf precum Camataru, care sa ia in carca doi fundasi si sa fuga cu ei. Si care nici cu placaje ca la rugbi nu putea sa fie oprit. Imi aduc aminte ca l-am vazut alatur de Brigel pe vremuri, care era o forta a naturii. Cami nu era cu nimic mai prejos.

La 23.04.2010 08:06:59, prof a spus:

vrajeala!!!gheata de aur !!!!! ???

La 23.04.2010 07:57:58, ek a spus:

Cum adica 'doar 27 de ani'...cat trebuia sa aibe ...43 de primaveri? Robert Robson = Bobby Robson

La 23.04.2010 05:14:39, sylar a spus:

terminati ma cu prostiile astea. toata lumea stie ca jucatori ca camataru si altii de pe le steaua si dinamo dadeau goluri multe pentru ca apararile adverse se dadeau laoparte. toata lumea stie mai putin pustii care posteaza pe aici si habar n-au istoria fotbalului si cum furau steaua si dinamo. mie scarba deja de bolsevicii vostri care ii promovati pentru a imblonavi suporterii cu echipele comuniste.

La 23.04.2010 02:00:44, grig a spus:

s-a manjit cu gheta de aur la Dinamo ...in rest mare atacnat

La 18.04.2010 14:05:59, vali a spus:

Pacat de perioada cand s-a dus la dinamo si a intrat in jocul mizerabil al lui lucescu cu gheta de aur.... pacat.

La 16.04.2010 22:32:42, unu a spus:

super jucator, pacat ca o perioada a vietii a innebunit si s-a dus la dinamo....

La 15.04.2010 23:58:14, alex a spus:

Ma lasati cu Camataru..?.. ce cauta "gheata de aur" aici? doar stim cu totii care a fost smecheria cu Camataru... chiar nu s-a gasit nici un alt atacant de valoare?

La 14.04.2010 03:40:55, Ucraiova a spus:

oare o sa mai avem vreodata un atacant ca el? MULT RESPECT CAMI fanii craiovei din buzau nu te uita niciodata

La 09.04.2010 20:00:06, camuflaj alb albastru a spus:

din cate observ craiova a dat cei mai multi jucatori. si o sa mai dea inca pe atat sant convins(dar cu conditia sa fie lasata in pace de frf si sa nu mai fie "muscata")

La 07.04.2010 18:12:08, Iovu Ionut Marius a spus:

Te trec toti fiorii cand citesti ce jucatori erau inainte si ce fotball , ce stadioane , ce echipe bateam si ce CV-uri au .. pacat de noi ca nu am trait si noi in acea perioada ! RespecT Craiova Maxima ! In primul rand sunT Roman , in al II lea rand sunT OLTEAN .

La 27.03.2010 21:29:30, Sibianul a spus:

Oare Camataru a ajuns la Dinamo convins de Mircea Lucescu ?

La 27.03.2010 20:48:06, geob_71 a spus:

La dinamo n-a castigat nici un trofeu? Nu ca ar fi contat. Camataru a fost Camataru doar in perioada cand era la Craiova. PS:Chiar daca era la dinamo in 1990 pentru tot ce a facut pt Romania merita sa fie pe teren in Italia. Era mult mai mare decat Balint.

La 27.03.2010 20:45:31, geob_71 a spus:

Super varf. Pacat de perioada de la dinamo si "gheata de aur". Nu ca n-ar fi meritat una sau mai multe ghete. Dar dinamo a stiut sa murdareasca chiar si o gheata de aur. Olteanul nostru a fost cel mai bun varf de atac pe care l-a avut (si probabil il va avea) vreodata Romania. Notre respect Cami.

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa - denizli kiralik apart