369, numărul lui Tudorel

Numai 22 de ani avea Tudorel Stoica in momentul cand s-a facut aceasta fotografie

Numai 22 de ani avea Tudorel Stoica in momentul cand s-a facut aceasta fotografie

alte fotografii:

  • Pasiune
  • Dedicare
  • Fair-play
  • Data nasterii
  • 07.09.1954
  • Meciuri / goluri
    in Liga 1
  • 373 / 34
  • Meciuri / goluri
    echipa nationala
  • 15 / 0

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură. Ionuţ, statisticianul nostru îmi confirmă, iar el lucrează cu precizie de ceas atomic. Mă frec la ochi, mă mai uit o dată. Tudorel Stoica, a retired romanian midfielder, carevasăzică mijlocaş în retragere, un soi de general în retragere. De ce nu dacă există un ministru al apărării la fotbal de ce n-ar fi şi un ministru al mijlocului terenului? Înapoi la la statistica buclucaşă şi citim: Tudorel Stoica, 14 sezoane la Steaua începînd din '75, 369 de prezenţe în (sub?, cu?) tricoul roşu-albastru.

Record! O dată, de două ori, adjudecat! Vă închipuiaţi asta? Tudorel, cel care intrase în legendă nu atît pentru pasele şi tacklingurile lui la sînge, cît pentru absenţa din finala de la Sevilla cauzată tot de un tackling, cumul de cartonaşe şi de ghinion, la naiba!, el, mijlocaşul de creaţie şi de intercepţie, şi ofensiv, şi defensiv, şi versatil, şi viril, şi ce mai vreţi dumneavoastră, el e fotbalistul cu cele mai multe prezenţe pentru Steaua. Omul care a trudit cel mai mult pentru Steaua. E şi asta o perspectivă. Doriţi o listă cu următorii la apel? Poftiţi şi vă înfruptaţi din bunătăţi! Marius Lăcătuş, Anghel Iordănescu, Iosif Vigu, Ştefan Iovan, Ştefan Sameş, Lajos Sătmăreanu, Gheorghe Constantin, Teodor Anghelini, Gavrilă Pele Balint. Acum, pe bune, nu vă apucă un pic ameţeala la contactul acesta neprotejat cu istoria clubului din Ghencea? Sau poate că nu, dar atunci avem o problemă. Vă reamintesc. 369. O viaţă. O tinereţe. O pasiune. Altă viaţă, adică!

 
Data naşterii: 07.09.1954
Debut în Liga I: 10.08.1974, FCM Galaţi - CFR Cluj 0-2
A jucat la: FCM Galaţi (1971-1975), Steaua (1975-1989, 1990-1991), Lens (1989-1990)
Meciuri/goluri în Liga I: 373 / 34
Debut la echipa naţională: 14.10.1979, URSS - România 3-1
Meciuri/goluri la echipa naţională: 15 / 0
Palmares:
- Cupa Campionilor Europeni cu Steaua (1986)
- Supercupa Europei cu Steaua (1987)
- finalist al Cupei Campionilor Europeni cu Steaua (1989)
- 7 titluri de campion al României cu Steaua ('75-'76, '77-'78, '84-'85, '85-'86, '86-'87, '87-'88, '88-'89)
- 5 Cupe ale României Steaua ('75-'76, '78-'79, '84-'85, '86-'87, '88-'89)

Costin Lazăr a început fotbalul după ce a văzut un anunţ...
» continuare

1469 voturi

"Înăltuţ şi firav" e descrierea pe care Adrian Rusu,...
» continuare

1540 voturi

Pînă în 2008, Alexandru Bourceanu era un necunoscut. Un...
» continuare

1801 voturi

La 27.09.2016 23:37:33, VLAD a spus:

Ce pacat ca am ajuns sa traim din amintiri! Ce vremuri cand Ghencea gemea de public, la orele pranzului duminica, cand, cu mic, cu mare, luam drumul stadionului spre a vedea spectacolul dirijat de TUDOREL STOICA! Norocul nostru ca de la Galati a venit la Steaua. In acelasi an, tot de la Galati, Dinamo l-a luat pe Lupu! Asa a fost imparteala.

La 06.09.2014 23:29:29, Mihai Badea a spus:

LA MULTI ANI,TUDOREL! 07 sept 1954 este trecut a in agenda mea inca din perioada de inceput a lui Tudorel la Steaua,cand la mijloc evoluau:Dumitru-Stoica-Iordane scu!Ce pot sa spun mai mult decat ca am fost absorbit total de jocul,dar si de caracterul marelui OM care este Tudorel Stoica!Astept,intr-un mod direct comunicarea cu el,in aceste timpuri excesive(de comunicare!),pentru a-mi reface si filtra modul de viata,avand modelul spiritual al acestui luptator absolut! Inca o data,LA MULTI ANI-60

La 06.09.2013 22:48:36, adi iordache a spus:

Stimati comentatori ... m-ati lasat cu gura cascata. Tudorel Stoica a reprezentat pentru mine cel mai bun elaborant pe care l-am vazut vreodata. Daca ar fi fost vorba de volei as fi putut spune ca era cel mai bun "ridicator" din cati au existat. Omul asta nu marca goluri. Nu era un marcator ci era un "servitor" fantastic care ... punea pe tava. Tudorel Stoica ramanea mereu ascuns in a treia - a patra pasa premergatoare unui gol. Era ceva ... ca la biliard cand "bila" trimisa de el trebuia sa loveasca mai intai doua-trei bile si apoi sa intre in poarta.Imi pare rau ca nu se mai pot auzi un stadion intreg, ovationand, ridicat in picioare: " Tu-do-rel Stoi-ca", Tu-do-rel Stoi-ca" un jucator care ... nu marca goluri. Am jucat fotbal si ... pastrand proportia nivelului, am semanat lui, precum doua picaturi de apa. Am ajuns aici, la a scrie acest mesaj, adus de faptul ca deschid o pagina web dedicata acestui OM si vroiam sa verific mai intai daca in afara de mine il mai pomeneste cineva. Vazand mesajele de pana aici imi dau seama ca Tudorel Stoica merita statuia pe care eu (pentru sufletul meu) i-o ridic.

La 07.05.2013 21:43:47, Simi a spus:

Sunt mandru ca am avut ocazia sa-l vad pe Tudorel jucand in Ghencea. Eram licean si mergeam frecvent la meciurile Stelei. Era acel mijloc formidabil: Dumitru, Stoica, Iordanescu si extremele Troi si Costica Zamfir care faceau spectacol. Capitanul era insa de o finete remarcabila. Respect Tudorel!

La 26.04.2013 02:25:46, Altu a spus:

Tudorel era meserias si foarte mare luptator, un exemplu de daruire. Multumin Capitane!

La 06.11.2012 22:08:29, claudiu a spus:

multumim TUDOREL !!!

La 16.09.2012 10:45:05, iGWmhWkAGRydfH a spus:

Doamna Ica ,sa nu ne grabim...Atata vreme cat un crniiecdos poate refuza pasaportul biometric si poate cere legal un pasaport care nu contine datele biometrice,nu vad primejdia.De asemenea,eu cred ca poporul nu este chiar atat de prost sau neinformat.Legea{sau ma rog,Ordonanta}a fost data fara a fi consultati oamenii...De acum incolo organizatiile crestine ,dar si cele laice care apara drepturile omului si drepturile cetatenesti vor duce munca de informare in randul cetatenillor si vei vedea ca imensa majoritate va respinge aceasta lucrare care contravine educatiei crestine.SF.Sinod al BOR s-a adresat Statului cerand sa nu se faca acele implanturi in corpul uman si2}A cerut ca cetatenii sa fie lasati sa decida ce fel de pasapoarte vor.Dupa cum stii ,Biserica nu este Decident in stat,dar poate influenta decisiv unele hotarari ale Statului laic,daca acele hotarari nu corespund normelor crestine.Nu uitati cat tambalau a fost cu legalizarea prostitutiei si scoaterea din scoli a icoanelor.Cine a invins ?

La 20.10.2011 08:13:32, marian a spus:

nu vreau sa fac un comentariu si sa intreb pe cineva care stie toti jucatorii de la steaua chiar si rezerve daca a auzit de lucian daniel mastacan

La 21.04.2010 19:27:26, sanyo29 a spus:

L-AM ADMIRAT MEREU, NU SE POATE UITA NICIODATA UNICUL CAPITAN. THE ONE!

La 18.04.2010 20:16:56, bebe76 a spus:

Doamne , cat am fost de norocosi - i-am avut simultan in echipa pe Stoica si pe Belodedici ... Pacat ca nu si la Nationala . Poate nu ne dam seama (eu nu imi dau seama , recunosc), dar Stoica l-ar fi tinut pe banca de rezerve pe Hagi , daca selectia era corecta , desi au stiluri diferite . Nici eu nu prea inteleg de ce nu era Steaua 86 integral titulara la echipa nationala a Romaniei ..

La 16.04.2010 16:41:43, old school a spus:

De cand mai uit eu la fotbal, adica de vreo 45 de ani, T. Stoica a fost singurul mijlocas complet din fotbalul romanesc. De-a lungul timpului la mijlocul terenului au fost mari jucatori, unii au excelat la faza ofensiva, conducatori de joc cu o tehnica individuala fara cusur si chiar golgetteri inascuti. Altii au fost excelenti inchizatori dar nimeni nu s-a putut incadra cu adevarat in prototipul fotbalistului complet la nivel inalt, cu o singura exceptie: Tudorel Stoica. Din pacate pana astazi e singurul roman care poate sta langa alti mari fotbalisti ai lumii care si-au castigat statutul de "jucator complet". Poate voi avea noroc si in urmatorii 20-30 de ani sa mai apuc sa vad macar unul. Cei mai tineri n-au apucat sa-l vada jucand; cel mult l-au vazut cate 1/2 de ora in vreo 2-3 meciuri demonstrative. Mi-aduc aminte ca intr-unul din ele, cand implinise deja 50 de ani, i-a dat un gol lui Toldo (portar inca activ la vremea aia) printr-un sut fara preluare din marginea careului. Poate ca multi s-au intrebat atunci "cine mai e si asta fratioare?". Dar asta-i viata, cu trecerea timpului ignoranta si uitarea acopera totul... acum microbistii romani admira prin campionatul nostru tot felul de "vedete de carton", platite cu greutatea lor in aur, dar care nu-s buni nici sa-i lustruiasca ghetele unuia ca T. Stoica.

La 15.04.2010 14:00:00, asdsdf a spus:

Tudorel Stoica, a retired romanian midfielder, =adica retras din activatat..LA TRECUT(past tense) nu "in retragere"

La 14.04.2010 23:50:12, mihai a spus:

ne rascoliti rau de tot azi ! tudorel, miti majaru ... as vrea sa aud numai bine despre toti acei oameni minunati, sa fie nemuritori, sa-i mai vedem odata pe viu... cum mai mirosea gazonul in ghencea !

La 14.04.2010 13:26:13, eu a spus:

Da, a fost cel mai bun mijlocas, isi facea treaba foarte bine si in fata si in spate. Nici macar Hagi nu se putea compara cu el in perioada aia, va aduceti aminte de pasele lui? Pentru cei care au uitat: meciul tur cu Sparta Praga, 1-5... probabil unul dintre cele mai bune meciuri, dar in toata perioada 84-89 a jucat fantastic! Este drept ca a si avut cu cine, de unul singur e greu.

La 14.04.2010 12:16:23, ratty a spus:

vad in n'doye un tudorel stoica...voi nu?

La 14.04.2010 12:14:53, marian din Severin a spus:

SUNT OLTEAN SI AM UN RESPECT MARE PENTRU T. STOICA, EU CRED CA CEI MAI BUNI MIJLOCASI DEFENSIVI DIN ROMANIA IN ACEEA PERIOADA AU FOST TUDOREL STOICA SI COSTICA DONOSE, ASA CERD EU.

La 14.04.2010 11:15:31, Cyril a spus:

Jos palaria pentru Tudorel Stoica si pentru cei care tin cu alta echipa,dar isi exprima admiratia aici pe acest site. Tot respectul pentru cei ce apreciaza adevarata valoare indiferent de echipa la care joaca

La 14.04.2010 10:19:30, danSteaua a spus:

s-au adunat in loc de sau adunat

La 14.04.2010 10:12:45, zorro a spus:

Sincer,..ii port o stima deosebita acestui mare fotbalist ; a fost in umbra unor vedete incontestabile a acelui timp,...Iordanescu, Lita Dumitru, Marcel Raducanu ; a reusit prin perseverenta, talent si prin ceea ce a invatat de la cei sus mentionati,..sa devina un Xavi al Stelei 1986,..etc ; l-am iubit mereu,..si asa va fi mereu ; il cunosc si personal,..chiar daca el nu stie asta! ; un luptator,..caruia ii permit sa critice Steaua de astazi!!!

La 14.04.2010 10:00:41, danSteaua a spus:

Echipa de Aur a Stelei a fost construita pe umerii lui Tudorel si Loti. Tudorel e Unicul Capitan al Stelei, daca tot trebuie sa ne desemnam si noi unul. Un stil inconfundabil de a lasa adversarul fara minge, o rezistenta iesita din comun, o tehnica de briliant si fair-play sau adunat intr-un singur om si si-au luat numele de Tudorel Stoica. Respect, Tudorel!

La 14.04.2010 09:30:18, bebe a spus:

sunt stelistdin tata in fiu,am deschis ochii la steaua pe gigi tataru,naom,ciugarin,sames,ior danescu,suciu la nici 6 ani,mai tarziu m-a fermecat tudorel,COLOSAL,MAGIBTRAL,IMEN S,UNICUL CAPITAN,TE VOI ADORA TOATA VIATA,lucescu nu ne-a vrut impliniti

La 14.04.2010 07:54:23, mm a spus:

15 meciuri pt echipa nationala... se vede ce era mircea lucescu antrenor atunci. unii castigau cupa campionilor dar nu aveau loc in nationala.

La 14.04.2010 05:10:42, jan a spus:

tudorel stoica a fost, fara indoiala , si poate doar lacatus sa " conteste" asta, cel mai mare fotbalist care a evoluat la steaua vreodata. edificator la ce insemna stoica pt ..steaua este declaratia lui boloni , la venirea la echipa:"la inceput , la steaua m-am temut doar de tudorel stoica...", si daca loti a spus asta va dati seama ce autoritate avea " benzinaru'" ( pt cei mai tineri asta era porecla lui la stadion

La 14.04.2010 01:41:56, tot eu a spus:

Muream de ciuda ca joaca la Steaua !!

La 14.04.2010 01:39:15, dan dinamo a spus:

Pe Tudorel l-am admirat cel mai mult de la Steaua si cu asta am spus totul !!

La 13.04.2010 13:32:23, liviu a spus:

monumental !

La 06.04.2010 15:02:50, mads a spus:

Probabil singurul mijlocas complet din fotbalul romanesc: la fel de bun in aparare si-n atac. Azi se vorbeste mai mult de Balint, Lacatus, etc, adevarul este insa ca Stoica a fost cel mai bun jucator al Stelei in campania 85-86

La 05.04.2010 22:27:29, cojocaru a spus:

Cred ca este cel mai mare jucator care a imbracat tricoul Stelei.Spirit de sacrificiu,devotament,tehnica de exceptie,poate constitiu un model pentru orice tanar care vrea sa faca performanta.Ca vechi stelist,ii sunt recunoscator pentru clipele minunate pe care le-a oferit suporterilor si nu numai lor.

La 30.03.2010 10:38:38, nirolf a spus:

eram copil , la tara,in marginea bucurestiului,si stiam toata echipa stelei pe de rost,unde joaca ,cu cine joaca!mergeam cu o pasiune nemaiintilnita pe ghencea,veneam pt EI !pt spectacolul pe care nu o sa-l mai vedem vreodata!am tinut si tin cu STEAUA!dar cu steaua noastra,nu a unui cioban hidos si incompetent!NOTRE RESPECT TUDOREL STOICA !

La 29.03.2010 13:37:03, nini a spus:

mereu am fost impresionat de Tudorel! L-as fi vrut la Rapid, dar cred ca numai la Steaua putea juca asa bine. Am fost suparat pe el ca nu voia sa vina la echipa nationala, dar jos cu basca pentru cum juca! Nimeni nu-l va putea egala ca performante la Steaua. si nu ma refer la titluri , cupe, ci la ce facea pe teren!

La 27.03.2010 20:32:16, geob_71 a spus:

Toata stima din parte oltenilor. Jos palariam pt dnul.Stoica

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare