Alege 11-le de legendă al fotbalului adevărat!

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să strigi, să cînţi şi să uiţi să cînţi, cu ochii la joc?

De Fotbalul care te face să dai cu palma peste genunchi, să oftezi, să ţii pumnii şi să speri pînă la ultimul fluier? Să-ţi iei copilul şi să-i arăţi: "Uite, despre asta vorbeam!". Să-ţi iei prietenii şi să spuneţi laolaltă: "Da, dom'le, aşa trebuie să fie!".

Dacă vi s-a făcut dor de fotbalul fotbal, să ştiţi că jucătorii de legendă abia aşteaptă să intre în ghete. S-au strîns 11 "adevăraţi":

11 de legendă
Lung - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Ungureanu - Augustin, T. Stoica, Beldeanu - Cîrţu, Cămătaru, Orac

Asta nu e tot. Specialiştii GSP, Ovidiu Ioaniţoaia, Andrei Vochin, Maria Andrieş, Cristian Geambaşu şi Cătălin Tolontan, au stabilit calificativele celor 11 jucători de legendă şi au propus pentru fiecare dintre jucătorii care au făcut deja istorie cîte 3 fotbalişti din generaţia actuală care corespund atributelor fotbalului adevărat.

Ce urmează? Timp de 33 de zile voi trebuie să-i alegeţi pe următorii 11 fotbalişti de legendă dintre cei care sînt în activitate. Nu uitaţi să vă puneţi fularul favoriţilor la gît!

Cît durează competiţia:
-sîmbătă, 27 martie 2010, vom începe prin prezentarea lui Silviu Lung
-duminică, 28 martie 2010, vor apărea poveştile celor 3 portari din generaţia actuală
-la fiecare trei zile vom publica povestea cîte unui fotbalist din 11-le de legendă, urmată de poveştile pretendenţilor, pînă pe 28 aprilie 2010. După 33 de zile de concurs, vom avea un nou 11 de legendă ales de către cititori!

Cum vor fi aleşi jucătorii care vor forma viitoarea echipă de legendă:
- pe fiecare post vor fi propuşi cîte trei jucători din actuala generaţie şi timp de 2 zile cititorii vor putea vota pe unul dintre ei. Fiecare cititor va avea dreptul la un singur vot/24h/IP;
- succesorul jucătorului de legendă se stabileşte în funcţie de numărul de voturi primite;
- la final, pe baza voturilor cititorilor,  va fi ales noul 11 de legendă!

La 07.04.2010 12:54:48, macovei a spus:

hhheeeeeeeiiiii ati uitat de HAGI sa va fie rusine

La 06.04.2010 14:24:57, adi ziarul Argesul a spus:

Pai Dobrin unde este oameni buni?!! Cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor nici nu e bagat in seama? sa va fie rusine, sunteti patetici!!

La 06.04.2010 10:37:07, adrian a spus:

generatia actuala si trecuta de legenda? lobont-dan petrescu, chivu, gica popescu, rat-sabau, lupescu, hagi, mutu-raducioiu, lacatus .. ..am introdus si generatia de aur pt ca am vazut ca in legendele trecute nu figura nici unul dintre ei

La 06.04.2010 10:02:40, MANUTA a spus:

MIREL RADOI

La 05.04.2010 22:19:58, Ghita Maxim, Mures a spus:

DUCKADAM(Lung), Iovan(D.Petrescu),Belodedici, Bumbescu (G.Popescu), Ungureanu, T. STOICA, HAGI, BELDEANU (I. DUMITRESCU),LĂCĂTUŞ, Cămătaru

La 05.04.2010 22:14:43, Ghita Maxim, Mures a spus:

În locul lui Orac să apară LĂCĂTUş, iar în locul lui Augustin , HAGI!

La 04.04.2010 14:11:47, dutzzu a spus:

am uitath...hagi nu va spune nimic?? lacatus nu va spune nimic?? bai smecherilor 11 asta e facuth de unnu cu bani...stai uh linistit k dak aratha asa cea mai buna echipa din liga 1 eram departe de liga campionilor castigatha de steaua in 86 park

La 04.04.2010 14:10:10, dutzzu a spus:

bai smecherilor da unde este gica dobrin cel mai mare fotbalist din romania?? unde este?? si apoi...unde este raducioiu unde?? unnde este marele portar rica raducanu??

La 03.04.2010 12:02:15, Cornel Dinu a spus:

Hay,sa fim serosi, poti compara pe Mutu cu Hagi, pe Lobont cu Lung, pe Dananae cu Negrila, pe Codrea sau Petre( gigi, spune ca Petre este cel mai bun mij. la inchidere din tara, se campara cei doi vreodata cu Costica Donose.( cel mai bun mij.defensiv din tara in anii 1982-1983), este o prostie sa faci asemenea comparati.

La 03.04.2010 10:13:40, Bre_ma_leshi a spus:

Voi chiar sunteti seriosi cu concursul asta ma? Lewl. Sunteti patetici ma. Cum sa-i puneti pe nimeni aia langa adevarate legende? Cine e Lobont pe langa Lung sau Duckadam? Cine e Mutu pe langa Hagi, Dobrin, Cartu? Cine e Dananae pe langa, stai asa, de fapt CINE E Dananae? PS - De curiozitate, ati citit in DEX semnificatia cuvantului "legenda"? Ma indoiesc. Dananae auzi. Legenda! Only in rromania frate. =))

La 02.04.2010 19:13:54, konsta a spus:

e foarte greu sa alegi un 11 perfect sunt jucatori de mare greutatecare nu incap doar in-trun minuscul 11,nu se poate uita un Hagi,Dobrin,Stefanescu,Negrila ,Balaci,Augustin,Belodedici,B löni(ce gol cu italia lui Dinozof,o seara magica)dar si Iordanescu,A.Ilie,M.Raducanu.. ...s.m.dcred ca ar trebuisa avem un spatiu foarte mare ca sa putem cintari cine si cu cit a fost mai bun unul fata de celalalt si-mi cer scuze ca nu am enumerat pe toti.In concluzie nu am avut noroc ca toti acestia sa se fi intilnit intr-o singura generatie,am fi avut si noi o cua mondiala.Acum nu mai avem aproape nici o valoare,nu ne vom califica multi ani de acum incolo la nici un turneu european sau mondial,nu avem cu cine suntem la pamint nu se fac investitii in crearea posibilitatii ca tinerii sa fie atrasi de fotbal federatia romina sta ca ursul in barlog,nu misca un deget in sensul acesta.Va scrie un roman care e departe de tara lui si care-l doare de ce se-ntampla in tara lui si care are un baiat care incearca cu misloacele care i se ofera aici sa calce pe urmele unei legende ale fotbalului romanesc,pentru ca aici are tot suportul oamenilor de fotbal si conditii de cel mai inalt nivel.Imi permit sa le dau un sfat celor raspunzatori cu fenomenul fotbal la noi in tara :Sa se uite in jurul lor sa vada ce se intampla in tarile care se joaca fotbal si sa-ncerce si ei sa faca sau sa se bata daca este cazul cu parlamentul,senatul,ministerul sporturilor pentru a face ceva in acest sens,dar cred ca vam plictisit asa ca va las dar,sa stiti ca ma doare de tara mea chiar daca sut departe de ia.Semneaza un ROMAN

La 02.04.2010 11:45:00, marinescu victor a spus:

Mijlocasi defensivi de legenda dupa mine si a multor gazetari din presa sportiva au fost cei doi magnifici COSTICA DONOSE SI TUDOREL STOICA.

La 02.04.2010 11:41:37, DUCU MIRCEA a spus:

IORDACHE, NEGRILA, STEFANESCU, DONOSE, DOBRIN, DUMITRACHE, RADUCANU, DINU, LUCESCU, CAMATARU, CRISAN, FENOMENALI ACEESTI FOTBALISTI.

La 02.04.2010 11:40:01, AndRes:P a spus:

bla bla bla hai U Craiova F .Costea:P

La 01.04.2010 23:36:35, Ghita Iulian Marcel a spus:

Iordache- Negrila Belodedici Gica Popescu Ungureanu Tudorel Stoica Balaci Hagi Geolgau Camataru Marcel Raducanu

La 31.03.2010 13:10:00, yonutz a spus:

da hagi,dobrin,raducanu,neagu,lac atus cea astea nu sunt legende ale fotbalului romanesc sa va fie rusine orac a fost mai bun ca astia rusine eu sunt un rapidist infocat

La 31.03.2010 12:34:20, Cosmin Stoian a spus:

LEGENDARII: LUNG,STEFANESCU,IOVAN,DONOSE,D OBRIN,T.STOICA,HAGI,BALACI,BOL ONI,CAMATARU,CRISAN. DUPA MINE ACEESTIA SUNT CEI 11 MAGNIFICI, AI FOTBALULUI ROMANESC.

La 31.03.2010 09:49:22, gazza a spus:

LUNG-PETRESCU,BELODEDICI,STEFA NESCU,UNGUREANU-POPESCU,HAGI,B ALACI,DOBRIN LACATUS,CAMATARU

La 31.03.2010 07:38:17, alexandru a spus:

iordache-iovan;stefanescu;belo dedici;ungureanu;marcel raducanu;t.stoica,boloni;balac i;hagi;camataru

La 31.03.2010 00:15:19, geob_71 a spus:

Ce cauta orac si augustin acolo. unde sunt hagi, balaci, stefanescu,gica popescu

La 30.03.2010 22:02:19, dydynel a spus:

lung (moraru) negrila tilihoi stefanescu ungureanu donose geolgau ticleanu camataru cirtu orac

La 30.03.2010 21:52:55, dydynel a spus:

bai nene dar pe costica stefanescu l-ati uitat ca no fi fost bumbescu mai bun ca el daca nu era belodedici nu mai ajungea el mare stoper

La 30.03.2010 21:15:19, Leul Alb-Albastru a spus:

O nationala fara Stefanescu, Negrila, Crisan, Balaci? Sunteti prosti sau corupti?

La 30.03.2010 20:50:40, gugu a spus:

Donose, merg pe mana lui.

La 30.03.2010 11:48:56, Ionescu Marian a spus:

Cu respect va spun ca sunt un vechi suporter, si cunosc cat de cat fotbalul romanesc din perioada comunista, si va spun cu toata responsabilitatea ca jucator ca si COSTICA DONOSE, un mijlocasi complet, unul din cei mai buni mijlocasi defensivi din tara in anii 1982-1983.

La 30.03.2010 08:38:06, floryn1986 a spus:

in locul lui orac ar trebui dobrin sau balaci

La 30.03.2010 02:34:42, marian a spus:

"Timp de 33 de zile voi trebuie să-i alegeţi pe următorii 11 fotbalişti de legendă dintre cei care sînt în activitate" Daca sunt in activitate cum pot fi legende, inteligentilor.

La 28.03.2010 22:39:03, cosan ionut a spus:

lobont e cel mai tare costel poarta pijamale lobomt e cel mai bun portar

La 28.03.2010 22:20:09, Teo a spus:

Destul de slaba selectia. Mai sunt multi jucatori extraordinari care au scris istorie si fara de care unii nu erau jurnalisti. Unde e Costel Campeanu de la Bistrita? Ce cauta Tatarusanu si Lobont? Tatarusanu nici macar nu a confirmat ca portar de liga 1.

La 28.03.2010 21:59:37, dog a spus:

bergenbier a facut o generatie de aur MARE ursus a facut o generatie de drojdieri si afemeiati

La 28.03.2010 21:56:54, dog a spus:

generatia noua este o generatie de trisori ca si cei care promoveaza aceasta bere

La 28.03.2010 17:37:29, Ionut a spus:

RUSINE!!!! Nationala fara STEFANESCU? fara BALACI?

La 28.03.2010 17:14:37, GroNdor a spus:

Lasati-ma cu Lacatus .Mare fotbalist! A distrus cariera unora ,asata a facut.

La 28.03.2010 14:24:19, Vasile_1204 a spus:

pe Moraru, Klein, Gabor, Balaci, Boloni, Stefanescu, Lacatus, sa nu mai zic de Dobrin, Dinu, Lucescu, Selimessy, Dorinel Munteanu, Raducioiu, Ilie Dumitrescu ....... ce sa caute Stoica in nationala sau Bumbescu?

La 28.03.2010 13:37:32, suporter de legenda a spus:

Domniilor, dorim un sistem de vot! Sunt legende mai mari decat cei din poza dumneavoastra, ex: DONOSE, STEFANESCU, LACATUSI, DOBRIN si multi altii.

La 28.03.2010 09:09:09, catalin a spus:

Fara Oblemenco si Dobrin?

La 28.03.2010 08:31:46, Dorin a spus:

Pe ce baza se fac propunerile?Pe ce perioada se aleg,,legendarii"?Unde sunt Crisa,Balaci,Donose,M.Raducanu ?Apar Augustin Cirtu,Orac...???Unde e Boloni? Si altii si altii...

La 28.03.2010 08:25:31, Mihai Marcel a spus:

Echipa nationala fara Costica Stefanescu, fara Ilie Balaci, Ticleanu si Tilihoi???

La 27.03.2010 22:26:55, gicu a spus:

Michael KLEIN pe stinga in locul lui Beldeanu si beat era mai bun!!!!!

La 27.03.2010 21:11:39, mick a spus:

Fara DOBRIN????? Fara LACATUS?

La 27.03.2010 20:05:36, dan a spus:

Buni cei prezentati, dar cam putini. Nu sunt prezenti Dinu, Dumitrache, Dobrin, Raducanu, Moraru, Lucescu, etc.

La 27.03.2010 19:53:39, duta marian a spus:

vrem sistem de vot, eu pe DONOSE, il votez.

La 27.03.2010 19:50:27, duta marian a spus:

BA , DONOSE COSTICA IN LOCUL LUI ORAC.

La 27.03.2010 19:07:11, Bogdan a spus:

Dar de Lacatus nu ati auzit? ... daceti mai intai un sistem de vot si pe urma alegeti legendele .... nu incercati sa impuneti propriile idei

La 27.03.2010 18:22:28, Adrian Nania a spus:

Dobrin ? nu va spune nimic numele celui mai mare fotbalist roman din toate timpurile ?

La 27.03.2010 16:22:41, Parmalat a spus:

Dinu a fost mai bun ca Bumbescu!

1 2

VORBA TA:

capcha

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să ...

Silviu Lung

4 decembrie 1982. România juca la Florenţa cu campioana... » continuare

Ştefan Iovan

Atunci, în 1981, spectatorii s-au uitat lung la noul... » continuare

Adrian Bumbescu

Cînd zici Bumbescu te poţi păcăli şi să te... » continuare

Miodrag Belodedici

Memoria feminină. Faze, aşezări, cine a dat pasa, cine... » continuare

Nicolae Ungureanu

15 septembrie 1982. Craiova. Stadionul Central. 50.000 de... » continuare

Ionel Augustin

Augustin nu trebuie confundat cu sfîntul cu acelaşi... » continuare

Tudorel Stoica

O informaţie culeasă de pe net, deci nu foarte sigură.... » continuare

Aurică Beldeanu

Vulpea, da, Vulpea. Nici nu se putea o poreclă mai... » continuare

Sorin Cârţu

"Dacă ar fi să iau de la capăt, aş merge pe acelaşi... » continuare

Rodion Cămătaru

Fostul mare internaţional Rodion Cămătaru a povestit... » continuare

Costel Orac

O fază aparte undeva, în toamna lui 1981. La început,... » continuare

paykasa - denizli kiralik apart - istanbul vidanjor firmalari