Alege 11-le de legendă al fotbalului adevărat!

Cîţi dintre noi am aplaudat o legendă? Şi cînd a fost ultima oară cînd ne-am bucurat de fotbal? De fotbalul care te face să strigi, să cînţi şi să uiţi să cînţi, cu ochii la joc?

De Fotbalul care te face să dai cu palma peste genunchi, să oftezi, să ţii pumnii şi să speri pînă la ultimul fluier? Să-ţi iei copilul şi să-i arăţi: "Uite, despre asta vorbeam!". Să-ţi iei prietenii şi să spuneţi laolaltă: "Da, dom'le, aşa trebuie să fie!".

Dacă vi s-a făcut dor de fotbalul fotbal, să ştiţi că jucătorii de legendă abia aşteaptă să intre în ghete. S-au strîns 11 "adevăraţi":

11 de legendă
Lung - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Ungureanu - Augustin, T. Stoica, Beldeanu - Cîrţu, Cămătaru, Orac

Asta nu e tot. Specialiştii GSP, Ovidiu Ioaniţoaia, Andrei Vochin, Maria Andrieş, Cristian Geambaşu şi Cătălin Tolontan, au stabilit calificativele celor 11 jucători de legendă şi au propus pentru fiecare dintre jucătorii care au făcut deja istorie cîte 3 fotbalişti din generaţia actuală care corespund atributelor fotbalului adevărat.

Ce urmează? Timp de 33 de zile voi trebuie să-i alegeţi pe următorii 11 fotbalişti de legendă dintre cei care sînt în activitate. Nu uitaţi să vă puneţi fularul favoriţilor la gît!

Cît durează competiţia:
-sîmbătă, 27 martie 2010, vom începe prin prezentarea lui Silviu Lung
-duminică, 28 martie 2010, vor apărea poveştile celor 3 portari din generaţia actuală
-la fiecare trei zile vom publica povestea cîte unui fotbalist din 11-le de legendă, urmată de poveştile pretendenţilor, pînă pe 28 aprilie 2010. După 33 de zile de concurs, vom avea un nou 11 de legendă ales de către cititori!

Cum vor fi aleşi jucătorii care vor forma viitoarea echipă de legendă:
- pe fiecare post vor fi propuşi cîte trei jucători din actuala generaţie şi timp de 2 zile cititorii vor putea vota pe unul dintre ei. Fiecare cititor va avea dreptul la un singur vot/24h/IP;
- succesorul jucătorului de legendă se stabileşte în funcţie de numărul de voturi primite;
- la final, pe baza voturilor cititorilor,  va fi ales noul 11 de legendă!

La 18.10.2012 02:49:53, gRbHZtpBoJ a spus:

Hey Nancy/Diane what's the name of the totem pole artist again? It wasn't on my reiecpt and I'm trying to go on your site to get a photo to send to a friend??? Many thanks enjoy this marvelous weather Theresa

La 18.10.2012 02:40:44, CKzrCjSfP a spus:

Grief serves many dinrffeet purposes for the living, and of course varies depending upon the relationship of the living to the deceased. Beyond the deep relationships of family and close friends, there are relationships formed through memberships. Grief nearly always has an element of perplexity and puzzlement. In a group's loss of a member this perplexity often is compounded. For a group such as the Ethical Society with our respect for life and the beliefs we express, the suicide of a member following infanticide (killing, murder are almost inadequate words) deserves examination and discussion. These actions / events are in total opposition to all we espouse. Are there any actions that the Ethical Society of St. Louis could have provided when welcoming a new member that could have altered this situation? (Dobrin's comment about mystery in birth is trite. Perhaps romantic, but still trite. The great mystery is the development and shaping of humans, of thought and action, of the formation of relationships. Mysterious, not because there is more to be known. . there always is . . . mysterious because relationships are always less than they could be and more than might they have to be.)

La 17.09.2012 02:30:51, XOGLfutYifXNs a spus:

Mr. Raskin, myBible says marriage is only beewetn a man and a woman.What do you have to say about that? Raskin replied: Senator, when you took your oath ofoffice, you placed your hand on the Bible and swore touphold the Constitution. You did not place your handon the Constitution and swear to uphold the Bible. The room erupted into applause.

La 03.01.2011 17:48:28, sorin a spus:

tatarusanu-cihu-stancu-mutu-ma rica-rat-dica-

La 20.12.2010 01:20:53, krysty - dyavolu a spus:

si multi altii pt ca s-ar putea face vreo 3,4 echie cu jucatorii nostri pe care i-am avut si inca ii mai avem,doar ca nu ii pretuim si ma refer a un mutu,chivu,lobont,rat....

La 20.12.2010 01:15:08, krysty - dyavolu a spus:

lung-petrescu,popescu,bumbescu ,belodedici-dumitrache,cirtu,h agi-oblemenco,lacatus,camataru .

La 04.12.2010 19:47:01, onet a spus:

esti cel mai bun portar,Tatarusanu si imi esti idol al meu si ma cheama Onet Alexandru

La 30.04.2010 16:12:40, mArS a spus:

Dar macar apar si doze de TIMISOREANA cu "noul unsprezece" ? Imi trebuie pentru colectie :(

La 27.04.2010 14:48:38, rober a spus:

imi pare rau ca nu lati inclus si pe mutu, chiar dak viata lui personala e cam incurcata, sa fim sinceri si sa vb serios in ultimi ani nationala romaniei a insemnat mutu, si cu bune si cu rele a fost mereu nr 1. si mai ales unde e hagi? dobrin? am un respect foarte mare pt acesti jucatori nominalizati de voi da adevarul e ca fotbalul sa schimbat mult de atunci pana acum.

La 27.04.2010 14:13:38, tilu a spus:

De legenda lipsesc Dobrin si Hagi si de viitoare legende pina acum cred ca doar Lobont si Chivu

La 27.04.2010 12:11:50, Octav a spus:

In poarta Lung, fundas dreapta D. Petrescu, fundas stanga C. Chivu, in centrul apararii Gh. Popescu, Cornel Dinu, la mijlocas stanga Gh. Hagi, mijlocas dreapta T. Stoica, in centru I. Balaci, M. Lucescu, in atac N. Dobrin, S Cirtu.

La 26.04.2010 23:54:35, Danni a spus:

rezerve- Stelea-D.Petrescu-Gh.Popescu-D obrin-Craioveanu

La 26.04.2010 23:50:14, Danni a spus:

echipă de legendă- Craiova Maxima sau Lung-Negrilă-Ştefănescu-Bel odedici-Klein-Donose-Hagi-Dumi tru-Cârţu-Cămătaru-Dumitra che

La 26.04.2010 20:39:31, CRAIOVA MAXIMA a spus:

cel mai bun 11 de legenda din generatia actuala este cel al "juvetiilor" de la Craiova. Alegerea lui Lobont ca urmas al lui Lung senior e o adevarata prostie FORTZA SIINTA HAI CRAIOVA

La 26.04.2010 08:31:11, andy a spus:

ba scoatetil pe costea e varza bagatil pe marius niculae sau marica chiar si bilasco de la urziceni

La 24.04.2010 18:24:43, andrei a spus:

Unde sunt DOBRIN si HAGI?!? Dintre 'viitorii' jucatori de legenda, sunt de acord numai cu Lobont. In rest, nu-i vad sa devina asa ceva.

La 24.04.2010 14:28:07, al a spus:

DOBRIN SI HAGI...ei sunt singurii care nu pot lipsi in rest..belodedici cred ca ar fi

La 24.04.2010 11:23:05, stelian a spus:

Florin Costea atacantul care trebuie sa fie in aceasta echipa,e 3 clase peste tot ce avemdesi razvan Lucescu se face ca nu il vede.FLORIN COSTEA !!!!

La 24.04.2010 11:13:10, frei a spus:

11- ideal Duchadam, DanPetrescu,Stefane scu,Belodedici,Ungureanu, Bal aci,TStoica,Boloni,Hagi Lacat us,Gabor,Camataru

La 23.04.2010 10:49:33, Floriancici a spus:

Lung-Petrescu, Gica Popescu, Belodedici, Ungureanu-Lacatus, Hagi, Balaci, Cartu - Dobrin si Camataru

La 22.04.2010 07:50:03, nico a spus:

Cind vorbesti de legende sa nu il incluzi pe Dobrin, e ori rea vointa ori lipsa de discernamint. Si pacat ca toata lumea l-a uitat pe Aurica Radulescu. "God himself is helpless against stupidity" Friedrich Schiller

La 15.04.2010 21:08:06, alecs_ucv a spus:

cei mai buni jucatori care i-a dat fotbalul romanesc pana acum au fost cei de la CRAIOVA - MAXIMA (forza stiinta)

La 14.04.2010 16:58:27, Danny a spus:

Lung Petrescu - Belo - Bumbescu - Chivu Augusstin - Stoica - Dobrin - Hagi Dumitrache - Camataru

La 14.04.2010 12:39:56, grigore a spus:

DA,revin am scris bine cititori ai gazetei de sud, ei au facut un bilant al celor mai constanti jucatori ai Craiovei Maxima si au ajus la concluzia ca cel mai constant jucator intr-un sezon competitional, cu jocuri bune si foarte bune au fost: RODION CAMATARU, ILIE BALACI, COSTICA DONOSE SI SILVIU LUNG.

La 14.04.2010 12:34:39, grigore a spus:

Eu, drgiilor cititori ai gds, din primul 11 al Craiovei Maxima, as-i alege in 11de leganda doar patru nume: Silviu Lung, Costica Donose, Ilie Balaci si Rodion Camataru. Cei mai constanti jucatori, in evolutiile lor din teren.

La 14.04.2010 12:27:07, victor a spus:

Domn chefalu 86, ai uitat atatea nume grele ale fotbalului, legende dragi noua, nu ca nu ai avea dreptate de legendarii propusi de tine dar nu ai tinut cont ca pe langa cei enumerati de tine au fost legende mari si: DUDU GEORGESCU, NICOLAE TILIHOI, COSTICA DONOSE, NICOLAE UNGUREANU, NU INTELEG CE CAUTA LUPU IN LEGENDARII PROPUSI DE TINE.

La 13.04.2010 09:17:42, bogdan lobont a spus:

si lobont merita un loc

La 12.04.2010 22:39:12, aliodor_cb a spus:

este bun torje meryta un loc

La 11.04.2010 16:17:04, chefalu86 a spus:

Helmuth Duckadam, Stere Adamache, Ilie Balaci, Iuliu Baratky, Miodrag Belodedici, Iuliu Bodola, Ladislau Bölöni, Adrian Bumbescu, Rodion Cămătaru, Dan Coe, Vintilă Cossini, Zoltan Crişan, Emeric Dembroschi, Ştefan Dobay, Nicolae Dobrin, Romulus Gabor, Gheorghe Hagi, Iosif Kalai, Michael Klein, Mircea Lucescu, Silviu Lung, Nicolae Lupescu, Dănuţ Lupu, Mihail Majearu, Nicolae Manea, Viorel Moldovan, Nicolae Negrilă, Ion Nunweiller, Radu Nunweiller, Ion Oblemenco, Titus Ozon, Daniel Pancu, Gheorghe Popescu, Dan Petrescu, Marin Radu, Răducanu Necula, Florin Răducioiu, Mircea Rednic, Marcel Răducanu, Ioan Ovidiu Sabău, Tudorel Stoica, Ion Adrian Zare, Costică Ştefănescu, Cornel Dinu, "Nelu" Motroc, Constantin "Bebe" Năsturescu, Sandu Neagu, MOPSU', Teofil Codreanu, IOAN GOANŢĂ, "Puiu" Ionescu, EU V-AM DAT JUCATORII face-ti voi 11-pele !

La 11.04.2010 14:21:16, robert a spus:

cea mai buna echipa:S.Lung,Iovan,gh.popescu ,belodedici,petrescu,hagi,cart u,sabau,mateut,,raducioiu,dobr in

La 11.04.2010 13:56:02, victor a spus:

" vali ", o echipa buna ai scris, dar dupa parerea mea cu o mica modificare, in locul lui Belodedici- UNGUREANU, si in locul lui Klain- DONOSE, pentru ca se intelegea extraordinar cu Balaci, in zona centrala.

La 11.04.2010 08:14:11, vali a spus:

Moraru - Stefanescu,Andone, Belodedici, Klein - Hagi, Sabau, Mateut, Balaci - Dudu Gergescu, Camataru.

La 10.04.2010 16:35:06, vlady11 a spus:

ca sa sh shi voi hagi nu este in eschipa deoarece el era mijlocas de banda iar in 4-3-3 bagi 3 mijlocasi centrali.doar dak il punea atacant de banda

La 10.04.2010 14:47:55, gigi a spus:

DONOSE, UEFA, LUPTA, LUPTA, CRAIOVA, asa strigau pe vremuri suporterii Craiovei Maxima, ce atmosfera de vis era atunci, nu batai ca acuma intre suporteri.

La 09.04.2010 21:50:18, victor a spus:

Mijlocasi precum TICLEANU, BALACI, DONOSE, BELDEANU, nu v-a mai avea Romania nu Craiova, vreodata. Cel mai bun mijloc din tara in anul 1983.

La 09.04.2010 21:45:07, suporter maxima a spus:

CEA MAI TARE ECHIPA DUPA MINE: LUNG, NEGRILA, STEFANESCU, TILIHOI, UNGUREANU, DONOSE, BALACI, TICLEANU, BELDEANU, CAMATARU, CRISAN. ECHIPA DE VIS.

La 09.04.2010 21:41:44, george a spus:

Vrem sa fie propusi pe posturi, si sa ii votam noi suporterii pe cei care au fost cei mai buni din tara la timpul lor pe posturile pe care jucau atunci:ex: LOBERO(COSTICA STEFANESCU), MIJ.OFENSIV(ILIE BALACI), MIJ.DEFENSIV, CEL MAI BUN AL ANIILOR 1982-1983(COSTICA DONOSE).

La 09.04.2010 21:37:20, GABI POPESCU a spus:

VREM IN POZA SI ALTE LEGENDE, PRECUM COSTICA DONOSE, GICU DOBRIN, COSTICA STEFANESCU, RICA RADUCANU, CORNEL DINU, MIRCEA LUCESCU, ETC.

La 09.04.2010 19:32:04, camuflaj alb albastru a spus:

l-ati pus pe orac care nu merita. Tata are o vorba teolnar si orac cel mai cacacios atac;)...mai bun a fost oblemenco

La 09.04.2010 19:30:04, camuflaj alb albastru a spus:

ati uitat de oblemenco, balaci, dobrin, gica popescu, dan petrescu, gabi popescu,

La 08.04.2010 11:28:47, bogdan a spus:

ati uitat de Dobrin(D-zeu sa-l ierte),numele hagi nu ma zice nimik?,sau cel supranumit "Fiare"

La 08.04.2010 08:57:41, mehad a spus:

unde e stefanescu?

La 07.04.2010 18:16:24, Iovu Ionut Marius a spus:

BALACI UNDE E ?

La 07.04.2010 15:01:30, marius a spus:

peste 30 ani nu o sa-si mai aduca nimeni aminte de sportivii care joaca fotbal in zilele noastre.o sa ii avem in minte tot pe cei dinainte (hagi,dobrin,etc....).

La 07.04.2010 14:59:41, vasile a spus:

augustin, cartu si orac opr avea tustrei 20 de meciuri in echipa nationala? asadar, dobrin, balaci, iordanescu, marcel raducanu, ca sa nu mai vorbesc de hagi, sunt sub augustin, cartu si orac?

La 07.04.2010 14:08:51, luska a spus:

DACA E VORBA DE''VIITORUL''-CLAR E VALI GAMAN,ARE CELE MAI MULTE SANSE SA DEVINA MARE DACA SE TINE DE TREABA!

La 07.04.2010 12:54:48, macovei a spus:

hhheeeeeeeiiiii ati uitat de HAGI sa va fie rusine

La 06.04.2010 14:24:57, adi ziarul Argesul a spus:

Pai Dobrin unde este oameni buni?!! Cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor nici nu e bagat in seama? sa va fie rusine, sunteti patetici!!

La 06.04.2010 10:37:07, adrian a spus:

generatia actuala si trecuta de legenda? lobont-dan petrescu, chivu, gica popescu, rat-sabau, lupescu, hagi, mutu-raducioiu, lacatus .. ..am introdus si generatia de aur pt ca am vazut ca in legendele trecute nu figura nici unul dintre ei