"Tata m-a făcut portar"

alte fotografii:

Cînd s-a apucat de fotbal, Costel Pantilimon visa să-i calce pe urme lui Hagi. "La miuţele cu copii din faţa blocului îmi plăcea să joc în atac, alergam să dau goluri. Nu-mi plăcea deloc să stau în poartă. Încercam să fac ce vedeam la fotbalişti, la televizor. Eram destul de tehnic, iar la 6 ani şi jumătate m-am dus la o selecţie la Aerostar Bacău. Am jucat în cîmp şi am fost legitimat", rememorează portarul.

Perioada de joacă se cam terminase, iar tatăl i-a dat un sfat părintesc puştiului său: "Pe la 8-9 ani, tata mi-a zis că ar fi bine să mă fac portar. Mi-a explicat că sînt destul de înalt şi că în poartă e mai uşor. Simţea că n-am şanse să ajung prea departe ca jucător de cîmp". Uriaşul cu suflet de copil continuă povestea: "L-am ascultat pe tata, şi uşor-uşor a început să-mi placă să mă tăvălesc. Eram curajos! Plonjam fără să ţin cont că jucăm pe ciment, pe zgură sau în sală, pe parchet. Eram plin de julituri, dar n-am renunţat nici o clipă. Aşa m-am călit"

Pantilimon îşi aminteşte cînd a simţit că treaba pe care o face devine serioasă: "De pe la 13-14 ani am început să fac antrenamente specifice de portar cu Tică Sofrone şi să mă pregătesc cu seniori de la Aerostar Bacău". Cumpărat cu 100.000 de dolari în 2005 de la Aerostar Bacău, portarul de 2,03 metri al lui Poli Timişoara valorează acum peste două milioane de euro, iar patronul Marian Iancu îl vede peste trei ani cotat undeva în jur de 50 de milioane de euro.


Foştii portari Zoltan Iaşko şi Gabriel Boldici au avut o contibuţie importantă în ascensiunea lui Pantilimon. Boldici: "Cînd am început să lucrez cu el era cam mut, nu prea vorbea în poartă. I-am spus să i-a exemplul lui Lobonţ care, strigă nonstop să-şi dirijeze apărarea. A fost primul lucru pe care l-a învăţat de la mine. Apoi, i-a prins bine şi faptul că i-am spus lui Marian Iancu să-l lase să apere un sezon la Poli Timişoara II, în Liga a II-a, decît să fi  stat rezerva lui Marius Popa".

"N-am fost foarte înalt de mic. De pe la 14 ani am început să cresc mult"
Costel Pantilimon

"La 14 ani am cîştigat primii bani din fotbal. Am primit 90 de dolari diurnă la lotul de juniori. Mi-am luat o pereche de adidaşi, iar restul i-am dat lui tata"
Costel Pantilimon

"Pantilimon a căpătat încredere în el după meciul cu Dinamo din 2007, de la Timişoara, cînd Marian Iancu a decis să folosească echipa a doua. Atunci şi-a dat seama că poate face faţă în Liga 1"
Gabriel Boldici, fost antrenor de portari la Poli Timişoara

"Le mulţumesc părinţilor mei pentru tot ce au făcut şi fac pentru mine. Faptul că sînt surdo-muţi nu m-a afectat deloc. Cînd sînt plecat, comunic cu ei prin sms-uri şi prin Internet"
Costel Pantilimon


Data naşterii: 01.02.1987
Debut în Liga I: 04.03.2007, Poli Timişoara - Dinamo 1-1
A jucat la: Aerostar Bacău (2005), Poli Timişoara (2006-prezent)
Meciuri/goluri în Liga I: 61 / 0
Debut la echipa naţională: 19.11.2008, România - Georgia 2-1
Meciuri/goluri la echipa naţională: 5 / 0

Bogdan Lobonţ are, la 32 de ani, un CV impresionant, dar şi...
» continuare

1077 voturi

Antrenorul care l-a format pe Tătăruşanu dezvăluie că pe...
» continuare

530 voturi

Costel Pantilimon, goalkeeperul lui Poli Timişoara şi al...
» continuare

548 voturi

La 07.09.2014 00:12:36, 77OjoPrHGv4R a spus:

May 10, 2013 8:50 pm by Philip Entwistle Well Dave, definitely a long way since we were dviirng home after we lost against Spurs back in '81'. The expectation levels are going through the roof at the Etihad, especially with the younger generation of Blues. We lived in hope way back then, but even we 'old codgers' believe we should be now challenging for every domestic Trophy, and if the last 3 years is an indication, winning them as well. Now we have conquered our fear of winning, Wembley is losing it's mystique so much so it's being renamed 'Etihad South'. Onwards and upwards with Europe our next obstacle to overcome, Mancini is building an empire and must be allowed to continue. 'Taggart' has finally decided it was time to retire because even that self opinionated t--t has faced up to the reality, City are only going to get noisier. Forza Mancini, Forza Man City.

La 16.09.2012 12:09:30, tqFmZiwMBZZbXBiNj a spus:

One more thing. I think that there are many travel inrusance web pages of reputable companies that allow you to enter your holiday details and find you the estimates. You can also purchase an international holiday inrusance policy online by using your credit card. Everything you need to do would be to enter your current travel details and you can understand the plans side-by-side. You only need to find the program that suits your financial budget and needs and after that use your credit card to buy them. Travel inrusance on the internet is a good way to check for a dependable company to get international holiday inrusance. Thanks for giving your ideas.

La 24.07.2011 20:38:01, andrei a spus:

si eu vreau sa ajung portar... am 13 ani akum si mam apucat de fotbal de pe la 6ani imi placea sa stau in poarta acum nu evoluez la niciun club dar am un talent si nu ca ma dau mare dar sunt foarte bun la 11 metri. sunt destul de inalt la 13 ani si 8 luni 1,80

La 14.05.2010 19:37:19, dorin-buffon a spus:

da sunteti buni si eu vreau sa ajung ca pantelimon sau lobont nu se stie mai am umpic

La 24.04.2010 14:50:41, u craiova a spus:

silviu lung jr :X:X:X el merita locul 1 :X:X:X nu cocalarii astia :))

La 08.04.2010 15:00:40, Myra a spus:

ptr cris_0295 ...stii tu tantalasanu e inalt dar nu cat Panty al nostru si e portar dar in viata lui de valoarea lui Costel ;)..asa ca ai gresit rubrica aici se voteaza titularul nu rezerva :p(vezi echipa la ultimele meciuri ale nationalei;) )

La 07.04.2010 15:02:09, cineva a spus:

fara pantilimon sau gigel bucur timisoara era 0. vot Pantilimon

La 07.04.2010 12:14:29, cris_0295 a spus:

vot tatarusanu fc steaua bucuresti

La 01.04.2010 13:23:27, Truta Raul a spus:

vot panty pt ca e cel mai bun portar di romania.fooooooooooooorrrzzzzz zzzzaaaaaaaa ppppppppppooooooooooolllllllli iiiiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!fff fffooooooooooooooooooorrrrrrrr rrrrzzzzzzzzzzzzaaaaa vvvvvvvvvvvvvvvviiiiiiiioooooo oooooooolllllllllllaaaaaaaaaaa aaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

La 31.03.2010 01:29:12, FanPantilimon a spus:

vot Pantilimon ii intreci pe toti

La 31.03.2010 01:25:07, Chris a spus:

Pantilimon e un jucator foarte talentat si de perspectiva o sa ne mandrim cu el la nationala in scurt timp

La 31.03.2010 01:23:40, Iosif a spus:

Vot pentru Pantilimon.merita

La 31.03.2010 01:22:59, Fish a spus:

hai Pantilimoane arata-le la toti ce putem noi moldovenii.VOT

La 31.03.2010 01:21:54, Roberto a spus:

vot Pantilimon

La 31.03.2010 01:21:10, Ghimpe a spus:

Pantilimon e cel mai bun cei care nu il considerati bun si il criticati lasati comenturi al tatarusanu sau lobont nu aici la rubrica lui;)

La 31.03.2010 01:19:24, Petrik a spus:

vot Pantilimon

La 31.03.2010 01:18:09, Deny a spus:

Cei care va luati de el sunteti niste nesimtiti adica de cate ori a salvat el pe timisoara de la infrangeri?asta ati uitat?voi stiti doar sa criticati si sa dati in om la greu fara sa va aduceti aminte de lucrurile bune ce le-a facut...VOT PANTY

La 31.03.2010 01:16:11, Anto a spus:

vot Costel Pantilimon

La 31.03.2010 01:14:38, Olimpy a spus:

vot pantilimon tine-o tot asa

La 31.03.2010 01:13:28, Alin a spus:

Pantilimon e cel mai bun.eu tin cu dinamo dar adevarul asta este.din liga 1 el e cel mai bun.tatarusanu si lung jr pot munci oricat dar nu au valoarea si potentialul lui;)

La 31.03.2010 01:11:50, Dar!us a spus:

vot panty fruntea sus frate o sa revi u titular la timisoara si la nationala

La 31.03.2010 01:10:17, denisa a spus:

si mie mi se pare ca pantilimon e cel mai bun;)in ciuda faptului ca acum e rezerva.cu siguranta va reveni el in poarta cat de curand

La 31.03.2010 00:06:43, bai topitilor a spus:

nu va mai umflati cu rezerva voastra ,timpul ne va raspunde la toti...oricum ca rezerva adio nationala ..asa ca hai pa

La 30.03.2010 23:39:31, alex a spus:

eu zic ca pantilimon este cel mai bun portar di romania

La 30.03.2010 23:20:29, Myra a spus:

vot panty cu sigurantza cel mai bun:*

La 30.03.2010 22:36:29, nimrod a spus:

vot pt pantilimon

La 30.03.2010 22:32:18, nimrod a spus:

pantilimon ii cu clase peste lung jr.lung are numai numele."e mare"doar pt ca taicaso o fost un MARE portar.

La 30.03.2010 10:58:35, deyu a spus:

tu esty viitorul portar...am incredere in tine! !

La 30.03.2010 01:08:57, saintchez a spus:

panti te iubim.cei care l contestati stiu ca o face ti din frustrare...oricum a crescut enorm in ultimul an jumate, inca nu il poti compara cu lobont care are 31 de ani, iar cu tatarusanu nici nu incape vorba.e bine ca acum e rezerva la Poli, pt binele lui sa invete mai multe si sa revina mult mai puternic.te iubim si sper sa ajungi cel mai mare portar roman!respect

La 29.03.2010 23:55:39, alin a spus:

pantilimon e un portar foarte bun ji dak o sa plece de la poli ....no fi bne...:D

La 29.03.2010 21:20:58, cred ca glumiti a spus:

bai fratilor cum puteti sa nominalizati pe cineva care e rezerva ...ati innebunit??? va bateti joc de noi? inteleg ca banetenni il sustin cum noi oltenii ilsustinem pe lung jr. ...dar nici asa . E REZERVA!!!

La 29.03.2010 20:49:35, feher a spus:

vot pt cel mai bun

La 29.03.2010 19:13:22, Madalin a spus:

Daca voi banatenii spuneti ca panti este cel mai bun portar roman de ce nu mai joaca titular la echipa voastra si de ce atunci cand juca gafa in fiecare meci?si voi sperati ca-l veti vinde pe 5 miliarde de euro ca Iancu? ha ha ha ha.Va spun eu ca nu-l veti vinde nici pe 1 milion

La 29.03.2010 17:05:43, cineva_anume a spus:

cel mai mai bun portar din romania

La 29.03.2010 16:54:35, vasi a spus:

la ora actuala nu se compara nici un portar din liga 1 cu pantilimon.bravo panti tine-o tot asa.haide poli timisoara.republica banat.

La 29.03.2010 15:19:56, maestru a spus:

Este bunicel dar nu va ajunge niciodata la valoarea lui lobont si a lui tatarusanu

La 29.03.2010 15:05:46, sinjah a spus:

Panti merita respect, este un exemplu , o raritate , un talent, un dar pentru fotbalul romanesc.

La 29.03.2010 14:48:42, rviolaa. a spus:

voot:X ..panti cel mai bun :D

La 29.03.2010 14:32:24, coco a spus:

meserias Panti ! sa fii cuminte si serios intotdeauna,ai numa` de castigat !

La 29.03.2010 14:02:12, sebybobo24 a spus:

intr-adevar panti a dovedit tot timpu de ce este titular intre buturile echipei banatene. chiar daca are parintii surdo-muti el stie cum sa faca ca ei sa-si deie seama ca el ( panti ) ii iubeste,TOT RESPECTUL , E UN OM DE NOTA 10. BRAVO PANTI SI TOT ASA S-O TII CA MERGI PE DRUMUL CEL BUN.

La 29.03.2010 12:59:47, viola a spus:

pt cel care a spus ca niciun portar nu ajunge la asemenea sume tin sa il informez ca Manchester City a oferit pe Buffon 75 de milioane de euro in iarna lui 2008

La 29.03.2010 11:10:16, Herly a spus:

Panti esti un adevarat exemplu! Invata-i si pe juniorii nostri banateni sa stie ce inseamna fotbalul sa nu ajunga vreun Daminuta! Respect!

La 29.03.2010 09:39:45, biban a spus:

cel mai valoros portar roman!fara pic de modestie o spun!stima si respectele mele

La 29.03.2010 03:25:44, sergiu a spus:

mult respect, panti!

La 29.03.2010 00:49:10, sorinpa a spus:

noi banatenii nu putem fi decat mandri ca avem un asemenea portar,un exemplu atat pe teren cat si in viata privata, BRAVO PANTI !!!

La 28.03.2010 19:13:30, yo a spus:

Pt "marcupoli" toata lumea isi iubeste parintii prietene.Vrei sa spui ca pantilimon merita sa fie la nationala deoarece isi iubeste parintii si are o viata personala linistita? nu au nici o legatura aspectele astea cu fotbalul.Trebuie sa ai valoare fotbalistica si talent ca sa fi la nationala ceea ce pantilimon nu are deocamdata,mai trebuie sa munceasca si sa invete sa-si puna in valoare calitatile.Potential are dar este departe de ceea ce crede el si de ceea ce abereaza Iancu.Toata stima